Dom Pszczelarza w Kamiannej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dom Pszczelarza w Kamiannej
Napis na ścianie budynku
Tablica pamiątkowa poświęcona Henrykowi Ostachowi
Ul figuralny w kształcie niedźwiedzia przed budynkiem

Dom Pszczelarza w Kamiannej – obiekt konferencyjno-noclegowy Polskiego Związku Pszczelarskiego w Kamiannej, znanym ośrodku pszczelarstwa (produkcja miodu i produktów pszczelich) oraz centrum apiterapii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1972 z inicjatywy ks. dr. Henryka Ostacha odbył się w Kamiannej pierwszy Sądecki Dzień Pszczelarza, na którym zrodziła się inicjatywa budowy Domu Pszczelarza. Dzięki zaangażowaniu Henryka Ostacha w ideę budowy obiektu włączyli się pszczelarze z całej Polski. Uroczyste otwarcie Domu Pszczelarza nastąpiło 2 października 1983. Projektantami budynku byli: mgr inż. arch. Zenon Trzupek oraz mgr inż. arch. Rajmund Bennesisen.

Przed budynkiem znajduje się głaz z tablicą pamiątkową upamiętniająca otwarcie obiektu. Został odsłonięty w 1987, z okazji obywającego się w Polsce XXXI Kongresu Pszczelarskiego Międzynarodowej Organizacji Związków Pszczelarskich Apimondia[1].

Na prawo od głównego wejścia do budynku znajduje się kamienna tablica poświęcona Henrykowi Ostachowi ze znakiem Polskiego Związku Pszczelarskiego oraz inskrypcją:

KS. DR / HENRYKOWI OSTACHOWI / ZASŁUŻONEMU / DLA POLSKIEGO / PSZCZELARSTWA / INICJATOROWI / BUDOWY TEGO DOMU / PSZCZELARZE / POLSCY / Kamianna, 23.10.2005 r.

Oferta[edytuj | edytuj kod]

W obiekcie znajdują się 63 miejsca noclegowe – każdy pokój wyposażony jest w pełny węzeł sanitarny, jadalnia, sala konferencyjna, sklep z miodami i produktami pszczelimi. W piwnicy funkcjonuje karczma m.in. z miodami pitnymi.

Dom Pszczelarza jest bazą dydaktyczną dla uczniów szkół rolniczych, studentów i pszczelarzy. Realizowane są w nim prelekcje i pokazy promocyjne dla grup turystycznych, w trakcie których prezentuje się wartości lecznicze i odżywcze miodu oraz produktów pszczelich.

W pobliżu znajduje się pasieka „Barć” im. ks. dra Henryka Ostacha oraz prywatne muzeum pszczelarstwa Emilii i Jacka Nowaków.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kamianna (pol.). PszczeliPark. [dostęp 2018-05-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]