Philips

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Royal Philips Electronics
Royal Philips Electronics
Royal Philips Electronics
Data założenia 1891
Państwo  Holandia
Siedziba Amsterdam
Symbol akcji NASDAQ: INFS
NYSE: PHG
Strona internetowa

Royal Philips Electronics (Koninklijke Philips Electronics N.V.), szerzej znany jako Philips – holenderski producent elektroniki użytkowej. W 2003 przedsiębiorstwo zatrudniało 164 000 pracowników w 60 krajach, a jego obroty wyniosły 29 miliardów . Spółka publiczna, notowana na giełdach w Amsterdamie (na platformie Euronext; skrót PHIA) oraz nowojorskiej NYSE (na Wall Street). W obrębie koncernu działają spółki: Philips Consumer Lifestyle, Philips Lighting, Philips Healthcare.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1891 r. przez braci Gerarda i Antona Philipsa w Eindhoven, w Holandii. Ich pierwszym produktem była żarówka oraz „inny osprzęt elektrotechniczny”. W pierwszej fabryce Philipsa obecnie znajduje się muzeum. W latach 20. XX wieku zaczęto wytwarzać inne produkty, a w 1939 wprowadzono na rynek pierwszą golarkę elektryczną marki Philips – Philishave. Philips wprowadził też do użytku kasetę magnetofonową, która szybko stała się przebojem. Nie udało się za to rozpropagować standardu kaset wideo znanego pod nazwą V2000 z powodu konkurencji ze strony standardów Betamax i VHS.

Philips w Polsce międzywojennej[edytuj | edytuj kod]

W roku 1922 Philips pojawił się także w Polsce jako udziałowiec polsko-holenderskiej Fabryki Lampek Elektrycznych, produkującej żarówki i sprzęt oświetleniowy. W 1928 roku przedsiębiorstwo zostało przekształcone w Polskie Zakłady Philips S.A. W tym samym roku rozpoczęto tu produkcję lamp elektronowych, a od 1930 r. – radioodbiorników[1]. W latach 30. XX w. Philips powołał dwie spółki zależne Kosmos Radio (1935 r.)[2] i Korona Radio (1938 r.)[3]. Zajmowały się one dystrybucją (pod własnymi markami) tańszych i prostszych odbiorników produkowanych przez macierzystą firmę. Do obsługi serwisowej tych dwóch firm oraz macierzystej spółki powołano Centralną Stację Obsługi Radia – Stobra Sp. z o.o.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

W maju 1940 właściciele Philipsa zostali poinformowani o niemieckiej inwazji na Niderlandy i zdecydowali się na ucieczkę do USA, zabierając ze sobą sporą część majątku przedsiębiorstwa. Zarządzając nim z terenu Stanów Zjednoczonych umożliwili jego działalność przez cały okres wojny. Wiele spośród sekretnych laboratoriów badawczych było doskonale ukrytych przed hitlerowcami, co po wojnie pozwoliło przedsiębiorstwu na szybkie przywrócenie produkcji.

Inwestycje Philipsa w III RP[edytuj | edytuj kod]

Philips posiada w Polsce fabryki w Pile, Pabianicach, Kętrzynie, Bielsku-Białej i Białymstoku[4].

Odtwarzacz DVD firmy Philips

Główne wynalazki[edytuj | edytuj kod]

Byli i obecni dyrektorzy naczelni[edytuj | edytuj kod]

Przejęcia Philipsa[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwa przejęte przez Philips to m.in. Magnavox, Signetics, Mullard, VLSI i Westinghouse.

Philips jest również właścicielem nazwy Philips Stadium w Atlancie.

Klub sportowy[edytuj | edytuj kod]

W 1913, by uczcić 100-lecie holenderskiej niezależności od Francji koncern założył klub sportowy dla swoich pracowników – Philips Sport Vereniging, obecnie znany pod nazwą PSV Eindhoven.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]