Dora Pejačević

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dora Pejačević
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 10 września 1885
Budapeszt, Austro-Węgry
Data i miejsce śmierci 5 marca 1923
Monachium, Republika Weimarska
Narodowość chorwacka
Dziedzina sztuki muzyka poważna

Dora Pejačević (Pejácsevich) (ur. 10 września 1885 w Budapeszcie, zm. 5 marca 1923 w Monachium) – chorwacka kompozytorka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Popiersie w Našicach

Urodziła się w chorwackiej rodzinie szlacheckiej. Jej ojcem był Ban Teodor Pejačević, a matką węgierska baronowa Elisabeta-Lilla Vay de Vaya, wykształcona pianistka i śpiewaczka. Pierwsze lekcje muzyki odbyła u organisty Károlyego Noszedy w Budapeszcie. Kontynuowała naukę w Zagrzebiu u Václava Humla (skrzypce), Ćirila Junka (Teoria) i prywatnej szkole Dragutina Kaisera (Instrumentacja). Od 1909 pobierała indywidualne lekcje w Dreźnie u Percy'ego Sherwooda i w Berlinie u Waltera Courvoisiera i Henriego Petriego. Przede wszystkim jednak kształciła się sama przez wymianę doświadczeń z innymi artystami[1].

W Chorwacji mieszkała w Zamku Pejačević w Našicach. W 1903 rodzina przeprowadziła się do Zagrzebia. W 1907 powróciła do Našic, by wkrótce przenieść się do Drezna i następnie, w 1911, do Monachium. Od wybuchu I wojny światowej do końca wojny pomagała w rodzinnym zamku jako pielęgniarka. Równocześnie dużo komponowała[1].

Następnie mieszkała w Budapeszcie, Pradze, Wiedniu. Po ślubie, w 1921, z Ottomarem Lumbe osiadła w Monachium. Zmarła tam w 1923 w wyniku komplikacji przy porodzie. Została pochowana w rodzinnych Našicach[2].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Pozostawiła po sobie 38 opusów (106 utworów) w większości w stylu późnoromantycznym. Tworzyła pieśni, utwory fortepianowe, muzykę kameralną jak i utwory symfoniczne[3].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Dora Pejačević – životni put (chorw.). Muzički informativni centar. [dostęp 2016-06-10].
  2. O Dori (chorw.). Učenički dom Dora Pejačević. [dostęp 2016-06-10].
  3. Zlatko Madžar: Zapadna Europa otkriva glazbu Dore Pejačević (chorw.). Matica hrvatska. [dostęp 2016-06-10].
  4. Kontesa Dora w bazie IMDb (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]