Douglas (perfumeria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parfümerie Douglas GmbH
Logo
ilustracja
Państwo

 Niemcy

Siedziba

Hagen

Data założenia

1910

Forma prawna

spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

brak współrzędnych
Strona internetowa

Parfümerie Douglas GmbH, znana jako Douglasniemiecka sieć perfumerii, specjalizująca się w sprzedaży kosmetyków zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet.

Początek koncernowi Douglas dała fabryka artykułów kosmetycznych w Hamburgu, założona w 1821 roku. Sieć perfumerii obecna jest w 21 krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

5 stycznia 1821 roku przybyły ze Szkocji mydlarz John Sharp Douglas otworzył w Hamburgu fabrykę artykułów kosmetycznych. Jego produkty z zaskakującą szybkością zyskały uznanie mieszkańców oraz zdobywały kolejne nagrody i odznaczenia. W roku 1851, dzięki międzynarodowej wystawie mydeł w Londynie, manufaktura Sharpa mogła pochwalić się światową popularnością. Po śmierci założyciela fabrykę przejęli jego synowie i nadali firmie nazwę J.S. Douglas Söhne. Po wielu latach prowadzenia fabryki przez członków rodziny Sharp, 24 maja 1910 roku licencję na nazwę Douglas przejęły siostry Anna i Maria Carstens i otworzyły pierwszą perfumerię. Obie siostry zmarły bezdzietnie, majątek zostawiając dzieciom chrzestnym.

Wszystkie sześć istniejących filii perfumerii Douglas przejął w roku 1969 dr Jörn Kreke, prezes zarządu spółki akcyjnej Hussel (przekształconej w roku 1989 w Douglas Holding AG) i otworzył pierwszą perfumerię Douglas poza terenem Hamburga, w położonym dalej na południe Darmstadt[2]. W latach siedemdziesiątych zaczęto międzynarodową ekspansję na kontynencie europejskim, zakładając pierwsze sklepy w Austrii. Lata osiemdziesiąte obfitowały w rozwój w kolejnych krajach, m.in.: Holandii, Stanach Zjednoczonych czy Francji. W następnej dekadzie dołączyły perfumerie w Szwajcarii, Hiszpanii i Portugalii. Natomiast w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci otwarto kolejne sklepy w Polsce, Monako, Czechach, Turcji, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, a także na Węgrzech, Litwie i Łotwie.

Największy sklep perfumerii Douglas znajduje się przy ulicy Zeil we Frankfurcie nad Menem, która jest jedną z najbardziej znanych ulic handlowych w Niemczech. Powierzchnia tej filii wynosi 3 tysiące metrów kwadratowych. Od kilku lat Douglas oferuje swoim klientom także usługi salonów fryzjerskich oraz SPA. Ponadto produkty perfumerii Douglas zamawiać można w sklepach internetowych. Po przejęciu sieci w grudniu 2012 roku przez amerykański fundusz Advent International, Douglas zadeklarował obszerne inwestycje w segment e-commerce i dalszy rozwój sklepów internetowych na terenie całej Europy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Douglas – historia. [dostęp 2010-04-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-04-02)].
  2. Douglas Holding.
  3. Tanio.co Magazyn. [dostęp 2013-07-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-19)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]