Metro Cash & Carry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo Metro Cash & Carry

Metro Cash & Carry International GmbH, w skrócie Metro Cash & Carry – niemiecka sieć samoobsługowych hurtowni cash and carry dla przedsiębiorców, część Metro AG. Usługi firmy skierowane są przede wszystkim do przedsiębiorców, obejmują zarówno kompleksowe zaopatrzenie, jak i nowoczesne rozwiązania biznesowe.

METRO AG posiada ponad 750 sklepów w 25 krajach świata, ponad 5,4 miliona m2 powierzchni, około 1800 pracowników (stan z 30 września 2017)[1].

Makro Cash and Carry Polska[edytuj | edytuj kod]

MAKRO w Toruniu

W Polsce sieć Metro Cash & Carry działa pod marką MAKRO. MAKRO jest częścią METRO Group, jednego z największych na świecie koncernów handlowych[2]. Jedna nowoczesna hala to odpowiednik 50 hurtowni branżowych. Łączna powierzchnia sprzedaży hurtowej wynosi ponad 270 000 m².

Historia MAKRO w Polsce[edytuj | edytuj kod]

1994 – MAKRO Cash and Carry pojawia się w Polsce i otwiera Pierwsze Centrum Zaopatrzenia Hurtowego w Warszawie, a zaraz po nim w Sosnowcu i Łodzi.

1995 – Uruchomienie Hal MAKRO w podwarszawskich Ząbkach, Wrocławiu i w Krakowie.

1996 – Rozwijająca się bardzo dynamicznie firma inwestuje w nowe placówki w Poznaniu, Gdyni, Szczecinie i Lublinie.

1997 – MAKRO posiada już 13 Hal. Jest obecne także w miastach takich jak Zabrze, Bydgoszcz oraz Rybnik. Na jesieni odbywa się pierwsze rozdanie Złotych Kart Klienta MAKRO.

1998 – MAKRO Cash and Carry zostaje członkiem koncernu handlowego METRO AG. Otwierają się nowe hale w Bielsku-Białej i Białymstoku.

1999 – Kolejne trzy nowe miejsca handlu hurtowego pod znakiem MAKRO zostały uruchomione w Katowicach, Kielcach oraz w Gdańsku-Przejazdowie.

2001 – W tym roku została udostępniona dla Klientów hala w Częstochowie. Uruchomienie strony internetowej MAKRO.

2002 – Swe podwoje otwiera Hala w Opolu. Zostaje uruchomiony Program „Sklepy Aro” przeznaczony dla Klientów MAKRO prowadzących sklepy detaliczne.

2003 – MAKRO w Polsce w celu zwiększenia identyfikacji z holdingiem METRO Cash & Carry International (zarządzającym globalnie całą działalnością handlową typu Cash & Carry w ramach METRO Group) zmienia swe logo z barw w tonacji biało-czerwonej na żółto-niebieską.

2004 – MAKRO zaprasza Klientów do zakupów w 21. hali w Rzeszowie. Hala odzwierciedla nową strategię i kolorystykę firmy i zbudowana została zgodnie z najwyższymi standardami technicznymi. W Biurze Zarządu powstaje Centrum Komunikacji z Klientami.

2005 – Otwarcie 22. hali w Olsztynie. Początek procesu modernizacji najstarszych hal (reotwarcie zmodernizowanej hali w Ząbkach). Firma po raz pierwszy wystawia swoje profesjonalne rozwiązania dla klientów z branży hotelarsko-gastronomicznej na targach Eurogastro w Warszawie.

2006 – W kwietniu powstała hala w Zielonej Górze. Odzwierciedla ona nową strategię i kolorystykę firmy. W listopadzie natomiast liczba hal MAKRO w Polsce wzrosła do 25. Powstały dwie nowe placówki: w Kaliszu i trzecia hala w stolicy (na Bielanach).

2007 – Otwarcie 26. hali MAKRO Cash & Carry w Toruniu. Wprowadzono nowy program lojalnościowy – Klub MAKRO PRO oraz kompleksowy Program Doradztwa dla Handlu Detalicznego (nowa faza rozwoju Programu „Sklepy ARO”). Wprowadzona zostaje do użytku Wielofunkcyjna Karta Klienta MAKRO z funkcją karty kredytowej oraz Karta MAKRO Biznes z funkcją kredytu kupieckiego. Manager MAKRO Centrum Horeca zostaje Osobowością Kulinarną Roku.

2008 – Otwarcie hali MAKRO Cash & Carry w Koszalinie, Rzgowie i Szczawnie-Zdroju. MAKRO posiada już 29 hal w Polsce. Realizowany w MAKRO Centrum Horeca program kulinarny „Szefowie kuchni” otrzymuje nagrodę Oskara kulinarnego. Otwarcie MAKRO Centrum Rozwoju Firm.

2009 – MAKRO Cash & Carry uruchomiło w Tarnowie nowy format hali – MAKRO Punkt. Nowy obiekt różni się od innych hal wielkością i specjalnym asortymentem dedykowanym głównie dla klientów z sektora handlu detalicznego.

2010 – Otwarcie kolejnych MAKRO Punktów: w Lesznie, Słupsku i Radomiu.

2011 – W Krakowie przy ul. Zakopiańskiej uruchomiona została 2. w tym mieście, a 30. w skali kraju hala MAKRO. Do dyspozycji klientów oddano kolejny MAKRO Punkt, tym razem w Nowym Targu. Uruchomiona została sieć sklepów ODIDO, która zrzesza niezależnych właścicieli sklepów spożywczych[3].

Sieć sklepów Odido[edytuj | edytuj kod]

Odido w Mońkach

MAKRO Cash & Carry oferuje program partnerski dla niezależnych właścicieli sklepów spożywczych, oparty o zasady franczyzy – jest nią sieć sklepów Odido[4]. Obecnie jest ponad 2500 sklepów Odido w całej Polsce[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. O MAKRO. [dostęp 2022-01-10].
  2. Informacje o MAKRO. [dostęp 2022-01-10].
  3. Historia MAKRO w Polsce. [dostęp 2022-01-10].
  4. Odido – Korzyści dla franczyzobiorców. [dostęp 2022-01-10].
  5. Odido – O nas. [dostęp 2022-01-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]