Spar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
SPAR
Ilustracja
Supermarket w Wodzisławiu Śląskim
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1932
Siedziba Holandia Amsterdam
Numer KRS 0000509372
Prezes Leszek Bać
Branża handel detaliczny
brak współrzędnych
Strona internetowa

SPAR – holenderskie przedsiębiorstwo, założone w 1932 przez Adriaana van Wella w Zoetermeer jako zrzeszenie sprzedawców detalicznych pod nazwą De SPAR, co jest skrótem holenderskiego hasła Door Eendrachtig Samenwerken Profiteren Allen Regelmatig (wszyscy korzystamy na wzajemnej współpracy).

SPAR jest największą na świecie franczyzową siecią sprzedaży detalicznej. Sklepy oznaczone charakterystycznym logo funkcjonują w 44 krajach na 4 kontynentach. 13 tysięcy punktów obsługuje każdego dnia 12 milionów klientów.

SPAR w Polsce[edytuj]

SPAR Polska działa od 1996 roku, a od 2010 roku należy do jednej z największych grup dystrybucyjnych w kraju - Grupy Kapitałowej Bać-Pol.

W Polsce SPAR opiera się w 100% na polskim kapitale i posiada ponad 220 sklepów w formatach Supermarket, Eurospar i Express[1]. Wszystkie na licencji franczyzowej. Siedziba centrali SPAR Polska znajduje się w Rzeszowie.

Na całym świecie marka SPAR kojarzona jest ze wspieraniem sportu i aktywnego trybu życia.  SPAR od lat jest głównym sponsorem Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce, które globalnie śledzi ponad miliard widzów.

SPAR Polska również wysoko ceni zdrową aktywność i ideę sportowej rywalizacji, dlatego od wielu lat systematycznie sponsoruje liczne drużyny sportowe, a także  sportowców zawodowych. SPAR Polska objął swoim mecenatem Mistrza Europy i Świata w kolarstwie ręcznym – Rafała Wilka, dwukrotnego złotego medalistę w handbike'u Paraolimpiady w Londynie (2012), złotego i srebrnego medalistę Paraolimpiady w Rio (2016). SPAR aktywnie wspiera także rozwój popularności golfa w Polsce.

Przypisy

  1. ŁR: Spar Polska ma już 129 sklepów (pol.). portalspozywczy.pl, 2013-05-28. [dostęp 2013-06-20].

Linki zewnętrzne[edytuj]