Droga R504 (Rosja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Droga R504 «Kolyma»
Федеральная автомобильная дорога Р504 «Колыма́»
Mapka sieci dróg głównych w Rosji z Kolymą zaznaczoną na czerwono
Mapka sieci dróg głównych w Rosji z Kolymą oznaczoną na czerwono
Długość: 2032 km
Koniec zachodni: Niżny Bestiach
(brak mostowej przeprawy przez Lenę do Jakucka)
Koniec wschodni: Magadan

Droga federalna R504 (ros. Федеральная автомобильная дорога Р504 «Колыма́») – 2032-kilometrowa droga znaczenia federalnego łącząca Niżny Bestiach nad Leną, po drugiej, wschodniej, stronie rzeki od Jakucka, w Jakucji z Magadanem nad Morzem Ochockim, stolicą obwodu magadańskiego. Nazywana jest także Traktem Magadańskim lub Traktem Kołymskim (ros. Колымский тракт).

Droga jest miejscami usypana z rozbitych kamieni, przez więźniów łagrów w latach 40. XX wieku. Przy budowie zginęło kilka tysięcy ludzi, w tym wielu Polaków, których pochowano w samej drodze, skąd pochodzi jej alternatywna nazwa, Droga z Kości. Dawniej droga posiadała numer M56. W Niżnym Bestiachu łączy się z Magistralą Amursko-Jakucką, która również nosiła oznaczenie M56 (od 1 stycznia 2018 jako A360). Droga jest przejezdna raczej tylko zimą, przy zamarzniętym gruncie; latem jest miejscami rozmywana przez potoki i koryta rzek, lub przeistoczona przez deszcze w głębokie, pogrążające wszelkie pojazdy błoto – lub po prostu zalana.

Budowa drogi w latach 30. XX wieku

Bibliografia[edytuj]

  • "Polacy na Syberii: W kraju szamanów” z 1995 r., w reż. Jadwigi Nowakowskiej (film dokumentalny produkcji Polskiej)
  • artykuły o Trakcie w wersjach językowych: angielskiej, holenderskiej, niemieckiej i włoskiej (stan na 2008-02-10)

Linki zewnętrzne[edytuj]

  • Marek Łodziński: "Kamczatka – 2001: Z Polski na Kamczatkę", Studenckie Koło Naukowe Geologów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. (Sekcje "Kołyma" i "Jakucja" zawierają opis przejazdu traktem.) Link sprawdzony 2008-02-10.