Droga R504 (Rosja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
R504
Początek drogi Niżnij Biestiach
Koniec drogi Magadan
Długość 2032 km
Podmioty federalne  Jakucja,
Obwód magadański Obwód magadański
Mapa
Mapa R504
Zdjęcie
Budowa drogi przez łagierników w latach 30. XX wieku
Budowa drogi przez łagierników w latach 30. XX wieku

Droga federalna R504 (ros. Федеральная автомобильная дорога Р504 «Колыма́») – 2032-kilometrowa droga znaczenia federalnego łącząca Niżnij Biestiach nad Leną (po drugiej, wschodniej, stronie rzeki od Jakucka, w Jakucji) z Magadanem nad Morzem Ochockim, stolicą obwodu magadańskiego. Nazywana jest także Traktem Magadańskim lub Traktem Kołymskim (ros. Колымский тракт).

Droga jest miejscami usypana z rozbitych kamieni, przez więźniów łagrów w latach 40. XX wieku. Przy budowie zginęło kilka tysięcy ludzi, w tym wielu Polaków, których pochowano w samej drodze, skąd pochodzi jej alternatywna nazwa, Droga z Kości. Dawniej droga posiadała numer M56. W Niżnym Bestiachu łączy się z Magistralą Amursko-Jakucką, która również nosiła oznaczenie M56 (od 1 stycznia 2008 jako A360). Droga jest przejezdna raczej tylko zimą, przy zamarzniętym gruncie; latem jest miejscami rozmywana przez potoki i koryta rzek, lub przeistoczona przez deszcze w głębokie, pogrążające wszelkie pojazdy błoto – lub po prostu zalana.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Polacy na Syberii: W kraju szamanów z 1995, w reżyserii Jadwigi Nowakowskiej (film dokumentalny produkcji polskiej).
  • Artykuły o Trakcie w wersjach językowych: angielskiej, holenderskiej, niemieckiej i włoskiej (stan na 2008-02-10).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Marek Łodziński: "Kamczatka – 2001: Z Polski na Kamczatkę", Studenckie Koło Naukowe Geologów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. (Sekcje "Kołyma" i "Jakucja" zawierają opis przejazdu traktem.) Link sprawdzony 2008-02-10.