Dukielski Medal Pamiątkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dukielski Medal Pamiątkowy
Dukelská pamětní medaile
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

26 maja 1959

Wielkość

średnica 35 mm

Kruszec

brąz

Wydano

ok. 16 000

Dukielski Medal Pamiątkowy (czes. Dukelská pamětní medaile) – czechosłowackie odznaczenie nadawane za okres II wojny światowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie zostało ustanowione 26 maja 1959 roku dla uczczenia 15. rocznicy bitwy na przełęczy Dukielskiej dla wyróżnienia uczestniczących w niej żołnierzy I Korpusu Czechosłowackiego oraz partyzantów słowackich.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

W myśl statuty medal był przyznawany wszystkim żyjącym, poległym i zmarłym żołnierzom I Korpusu Czechosłowackiego, którzy w okresie od 8 września do 28 listopada 1944 roku uczestniczyli w walkach w celu przełamania niemieckiej obrony na linii Karpat w rejonie Dukli.

Medal mógł być również nadawany partyzantom, którzy uczestniczyli w tych walkach oraz cudzoziemcom, którzy uczestniczyli w tych walkach we współdziałaniu z oddziałami czechosłowackimi.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaką medalu jest okrągły medal o średnicy 35 mm wykonany z brązu.

Na awersie medalu w centralnej części znajdują się popiersia dwóch żołnierzy, jeden w hełmie a drugi w uszance. Żołnierz trzyma karabin. Wzdłuż krawędzi medalu znajduje się napis CEST A SLAVA DUKELSKIM HRDINUM (pol. Część i chwała bohaterom Dukli).

Na rewersie w centralnej części znajdują się postacie dwóch maszerujących żołnierzy i podających sobie rękę. Pierwszy z żołnierzy w mundurze armii czechosłowackiej z przewieszonym przez ramię pistoletem maszynowym PPSz, drugi trzymający w ręku pistolet maszynowy jest w mundurze Armii Czerwonej. Wzdłuż krawędzi znajduje się napis SE SOVETSKIM SVAZEM NA VECNE CASY (pol. Ze Związkiem Radzieckim na Zawsze).

Autorem awersu medalu jest Jiří Prádler, a rewersu Jaroslav Brůha.

Medal zawieszony jest na wstążce o szer. 40 mm koloru czerwonego, po bokach dwa wąskie paski niebieski i biały, a w środku pasek żółty szer. 3 mm.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]