Order Sokoła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy czechosłowackiego orderu. Zobacz też: inne Ordery Sokoła.
Order Sokoła
Řád sokola
Awers
Awers odmiany wojskowej
Baretka
Baretka
Baretka
Baretka ze srebrną gwiazdką
Ustanowiono 1919
Kruszec brąz

Order Sokoła (cz. Řád sokola) – odznaczenie uznawane za najstarszy czechosłowacki order wojskowy, zostało ustanowione wiosną 1919 roku z inicjatywy gen. Milana Rastislava Štefánika – stąd jego nazwa potoczna: Order Stefanika (Rád Štefanika, Řád Štefanikův)[a].

Order miał początkowo dzielić się na pięć klas (według schematu Legii Honorowej); jednak ostatecznie pozostał odznaczeniem jednoklasowym. Miał dwie odmiany: wojskową (z mieczami na zawieszce) i cywilną (bez mieczy).

Był nadawany osobom, których działalność przyczyniła się do powstania niepodległej Czechosłowacji.

Order oficjalnie został włączony do systemu odznaczeń państwowych CSR 10 kwietnia 1920.

Insygnia[edytuj | edytuj kod]

Oznaka była wykonana z brązu i przedstawiała odwróconą pięcioramienną gwiazdę z medalionem pośrodku, której ramiona nietypowo rozszerzały się przy końcach tak, że oznaka przypominała koło. Ramiona były emaliowane na niebiesko z białymi emaliowanymi bordiurami; ich krawędzie złocono. Medalion był emaliowany na biało ze złoconą krawędzią; na jego awersie widniały trzy emaliowane na niebiesko góry, nad którymi unosiły się sylwetki czterech sokołów w locie. Na rewersie widniał złocony monogram ČS w otoczeniu złoconych gałązek lipy; pod nim widniała złocona data 1918.

Oznaka była zawieszona na ceglastoczerwonej wstążce z białym paskiem pośrodku i wąskimi białymi paskami przy krawędziach.

Zawieszka oznaki odmiany wojskowej orderu była dodatkowo uzupełniona o złocone dwa skrzyżowane miecze, ostrzami do góry.

Odznaczeni odmianą cywilną, którzy dodatkowo otrzymali pochwałę, umieszczali na wstążce i baretce okucie w postaci srebrnej pięcioramiennej gwiazdki.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Insygnia osobiście zaprojektował w 1918 r. gen. Milan R. Štefánik.
  • Pierwsza seria orderu (1918) została wyprodukowana w Tokio, w Japonii. Od 1920 order był wytwarzany w Pradze.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Sokoła.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalna nazwa, wymieniona w statucie z 1919 r., brzmiała: Order "Sokół" Milana Rastislava Štefánika (Řád Milana Rastislava Štefánika "Sokol")

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]