Order Klementa Gottwalda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Order Klementa Gottwalda
Řád Klementa Gottwalda
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 3 lutego 1953
Wielkość szer. 45 mm (bez kulek)
Kruszec złoto
Wydano 179
Order w etui

Order Klementa Gottwalda (czes. Řád Klementa Gottwalda) – jednoklasowe odznaczenie państwowe Czechosłowacji. Ustanowiony 3 lutego 1953 roku pod nazwą "Orderu budowy socjalistycznego państwa". W 1955 nazwa orderu została zmieniona na "Order Klementa Gottwalda – za budowę państwa socjalistycznego".

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Order był przyznawany za wybitne zasługi w budowaniu systemu socjalistycznego w Czechosłowacji, podczas budowy państwa i walki o pokój na polu politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym, przez zwiększenie potencjału wojskowego państwa oraz poprzez walkę z wrogiem wewnętrznym.

Order przyznawał prezydent republiki na wniosek rządu. Wraz z orderem nagrodzony otrzymywał pamiątkowy dyplom oraz książeczkę świadczącą o przyznaniu orderu.

Order otrzymać mogły:

  • pojedyncze osoby
  • zespół ludzi (kolektyw)
  • jednostka wojskowa, jednostka Korpusu Bezpieczeństwa Narodowego lub inny podmiot
  • przedsiębiorstwo, instytucja, organ samorządu terytorialnego

Order mógł być przyznany pośmiertnie. W takim przypadku komplet dokumentów o nadaniu wraz z odznaką otrzymywała rodzina bez możliwości jego noszenia. W przypadku gdy nie było rodziny nagrodzonego order pozostawał w urzędzie.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Order stanowi złotą pięcioramienną gwiazdę średnicy 45 mm wykonaną ze złota początkowo próby 986, później 585. Ramiona gwiazdy zakończone są złotymi kulkami. Pierwsze egzemplarze ważyły 75 gramów (ze wstążką i szpikami do zawieszenia - 77,5 g), późniejsze 69,6 g.

Awers został pokryty czerwoną emalią, z tyłu zaś order jest wypolerowany. W środku na gwieździe początkowo był przymocowany medalion z godłem Czechosłowacji, a od 1955 roku portret Klementa Gottwalda. Zawieszenie łączące order ze wstążką wykonane ze złota składa się z taśmy z inicjałami Czechosłowacji "ČSR" (po 1960 r. z "ČSSR") i liśćmi lipy. Do zawieszenia jest przymocowany diament o wadzę 0,30 karata.

Na odwrocie pośród gałązek wawrzynu znajduje się napis ZA SOCIALISTICKOU VLASTI oraz niewielki numer kolejny orderu.

Order był zawieszony na wstążce o szerokości 38 mm i długości 55 mm z szerokim na 15 mm ciemno-czerwonym paskiem na środku.

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Klementa Gottwalda.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]