LDPR
![]() | |
Państwo | |
---|---|
Skrót |
LDPR |
Przewodniczący | |
Data założenia |
1989 – Liberalno-Demokratyczna Partia Związku Radzieckiego 1992 – Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji |
Adres siedziby | |
Ideologia polityczna | |
Poglądy gospodarcze | |
Liczba członków |
270 000 (2021)[4] |
Młodzieżówka |
Młodzieżowa Organizacja LDPR[5] |
Barwy | |
Obecni posłowie |
21/450 [6]
|
Strona internetowa |
LDPR (Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji)[7] (ros. ЛДПР, Либерально-демократическая партия России) – rosyjska skrajnie prawicowa, nacjonalistyczna i populistyczna partia polityczna[8][9].
Partia określa swoją platformę jako centryzm. W praktyce jest radykalnie prawicowa, nacjonalistyczna, nieliberalna i lewicowa gospodarczo[10].
Historia
[edytuj | edytuj kod]Partia została założona przez Władimira Żyrinowskiego w 1989 roku jako Liberalno-Demokratyczna Partia Związku Radzieckiego.
Partia ta wyłoniła się ze Związku Demokratycznego, ugrupowania, które swoją działalność zainicjowało na fali liberalizacji politycznej w ZSRR pod koniec lat osiemdziesiątych i było pierwszą jawną opozycyjną partią polityczną w Związku Radzieckim[11]. LDPR wyłoniła się z liberalnej frakcji Związku Demokratycznego, który opowiadał się za liberalnym systemem wartości (własność prywatna, praworządność, pluralizm partyjny, system prezydencki)[11]. Kierownictwo partii szybko przejął Żyrinowski, nadając jej wyraźnie nacjonalistyczny charakter i nawiązując przede wszystkim do haseł głoszonych przez ugrupowania nacjonalistyczne, które dość licznie zaczęły się pojawiać w Rosji we wstępnej fazie rozwoju rosyjskiej demokracji[11].
W czasie puczu sierpniowego Janajewa w 1991 r. Władimir Żyrinowski wystąpił po stronie jego organizatorów, czego skutkiem było wydanie przez mera Moskwy czasowego zakazu działalności partii liberalno-demokratycznej[11]. Rok później Ministerstwo Sprawiedliwości odmówiło rejestracji partii pod zarzutem sfałszowania listy członków[11]. Dopiero w grudniu 1992 r. partia została zarejestrowana pod nazwą Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji.
LDPR dzięki stosowanej retoryce patriotyczno-nacjonalistycznej odniosła niespodziewany, ale zdecydowany, sukces wyborczy w wyborach do Dumy I kadencji w 1993 r., uzyskując największe wśród wszystkich ugrupowań poparcie 22,92% wyborców w okręgu federalnym[11]. Działalność partii w parlamencie, pomimo deklarowanej opozycyjności wobec rządu, charakteryzowała się szczególną skłonnością do lawirowania i wykorzystywania koniunktury politycznej[11]. W parlamencie Władimir Żyrinowski niejednokrotnie inicjował całkowitą zamianę linii partii w głosowaniach nad najważniejszymi kwestiami politycznymi (m.in. wotum nieufności dla rządu, prywatyzacja, budżet, wysunięcie oskarżenia przeciwko prezydentowi Jelcynowi)[11]. Tego typu działania nie przysporzyły partii uznania wśród społeczeństwa ani wśród innych ugrupowań politycznych, które oskarżały lidera LDPR o „handlowanie” głosami frakcji LDPR w Dumie w zamian za przywileje polityczne[11]. Ponadto negatywnie oceniano zachowania Władimira Żyrinowskiego, który wykorzystywał każdą okazję, by przyciągnąć zainteresowanie opinii publicznej swoimi skandalizującymi wypowiedziami (o przywódcach innych państw, o mniejszościach narodowych), czy też swoim zachowaniem (znany jest z wielu skandali obyczajowych), przy czym wskazuje się niekiedy, iż skandale z udziałem lidera LDPR są inscenizowane dla przyciągnięcia zainteresowania i wzrostu notowań partii[11].
W kolejnych wyborach parlamentarnych LDPR nie powtórzyła już swojego sukcesu z 1993 r., a co więcej partia ta zaczęła stopniowo tracić zaufanie społeczne[11]. W wyborach w 1995 r. uzyskała już prawie dwukrotnie niższe poparcie, bo tylko 11,2% głosów[11]. Także w wyborach w 1999 r., kiedy to partia LDPR, z uwagi na to, że Centralna Komisja Wyborcza zakwestionowała listy wyborcze, startowała pod nazwą Blok Żyrinowskiego, poparcie dla niej spadło prawie dwukrotnie – do 5,98% głosów[11]. Sam Władimir Żyrinowski, startując w wyborach prezydenckich w 2000 r., uzyskał zaledwie 2,70% głosów (w 1996 r. 5,70%)[11]. Z uwagi na stopniowo spadającą popularność społeczną partii (związaną m.in. z tym, że część haseł nacjonalistów przejęły także inne partie polityczne), niespodzianką był wysoki procent wyborców, którzy zdecydowali się oddać głos na LDPR w wyborach do Dumy IV kadencji w grudniu 2003 r., kiedy to partia uzyskała w okręgu federalnym 12,61% głosów – niewiele mniej niż największa z partii opozycyjnych, KPFR[11].
Po śmierci Władimira Żyrinowskiego na przewodniczącego klubu parlamentarnego partii wybrano Leonida Słuckiego[12]. Pełniącym obowiązki prezesa partii ogłoszono Aleksieja Didenko[13].


Program
[edytuj | edytuj kod]LDPR swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim konsekwentnej retoryce patriotyczno-nacjonalistycznej[11]. Broni ona ideologii nacjonalistycznej, rozumianej jako dominacja Rosjan w wielonarodowym państwie, uznając, że państwo musi wyrażać ducha narodowego, realizować wolę narodu rosyjskiego zarówno wewnątrz kraju, jak i na arenie międzynarodowej[11]. Niezmiennie propaguje unitarną formę ustroju państwa, żądając podporządkowania regionów władzy centralnej, likwidacji autonomii narodowej i atrybutów państwowości republik[11]. Jest zwolenniczką silnych, scentralizowanych rządów prezydenckich, izolacjonizmu i obrony interesów rosyjskich na arenie międzynarodowej, występuje na rzecz odbudowy przemysłu wojennego, nawołuje także do przezwyciężenia „liberalno-zachodnich” eksperymentów i odbudowy systemu gwarancji socjalnych[11].
W swoim programie LDPR przedstawia siebie jako partię centrową i demokratyczną, która w swojej działalności kieruje się ideami liberalizmu i demokracji[11]. Jest partią parlamentarną szanującą porządek prawny kraju, a jej zadanie to dojść do władzy dzięki sukcesowi w wyborach parlamentarnych i prezydenckich[11].
Opowiada się zabudową państwa sprawiedliwości społecznej, odrzucając nie tylko komunizm, ale i „dziki” kapitalizm[11]. Jej główny cel to odrodzenie potężnego, demokratycznego i rozwijającego się państwa rosyjskiego[11]. Jednym z zadań partii jest także wyprowadzenie państwa z wszechogarniającego chaosu i kryzysu[11]. W tym celu partia na pierwszy plan wysuwa ideę patriotyzmu[11]. Obronić naród rosyjski, a także pozostałe narody Rosji przed niewolą i wymarciem to historyczne zadanie LDPR i wszystkich patriotów Rosji[11]. LDPR to partia rosyjskich patriotów, przeciwstawiająca się rządom antynarodowych i kompradorskich sił, które na początku lat dziewięćdziesiątych doprowadziły do rozpadu ZSRR i kryzysu społecznego[11]. Według Władimira Żyrinowskiego działalność rosyjskich demokratów na początku lat dziewięćdziesiątych była inicjowana z Zachodu i miała na celu zniszczenie rosyjskiego państwa, zniewolenie narodu i zawładnięcie jego bogactwami naturalnymi[11]. Rezultatem ich polityki stało się powszechne ubóstwo i zapaść cywilizacyjna, będące narodową katastrofą[11]. Zgodnie z programem partii czas antynarodowych reform i ich inicjatorów „łżereformatorów” i „łżedemokratów” dobiega końca[11].
Program LDPR zaznacza, że partia ta w centrum swojego programu umieszcza problematykę odrodzenia pozycji i statusu Rosji jako mocarstwa[11]. Domaga się przekształcenia federalnej struktury państwa w unitarną, bez podziału na „narodowe” republiki[11]. Wskazuje się także, że partia zawsze będzie dążyć do tego, by poprzez referenda zjednoczyć wokół Rosji te części ZSRR, które zostały od niego oddzielone wbrew woli mieszkańców, przez nacjonalistyczne elity i prozachodnich pseudodemokratów[11]. LDPR domaga się także w swoim programie zmiany polityki zagranicznej i prowadzenia patriotycznej narodowej polityki na arenie międzynarodowej[11]. Według opracowanej przez LDPR doktryny polityki zagranicznej uznaje się, że głównym zagrożeniem dla Rosji mogą być USA, konflikty na terenie byłego ZSRR i w jego rejonach przygranicznych oraz terroryzm[11]. Partia opowiada się za przeciwstawieniem się dominacji USA w świecie i odbudową więzi z tradycyjnymi sojusznikami Rosji, w tym m.in. z Iranem, Irakiem, Kubą, Libią i Koreą Północną[11]. Uważa się także, iż należy na Dalekim Wschodzie budować stosunki z Japonią, a w Europie głównym partnerem Rosji powinny być Niemcy[11]. Rosyjska polityka zagraniczna powinna także skoncentrować się na krajach „południa” i tam szukać wsparcia dla swoich planów[11].
W dziedzinie polityki ekonomicznej liderzy LDPR uważają, że możliwe jest szybkie odrodzenie rosyjskiej ekonomiki, ale należy spełnić cztery warunki[11]:
1) państwo powinno sterować procesami ekonomicznymi w kraju;
2) powinien zostać odtworzony mocny sektor państwowy;
3) państwo powinno wspierać rosyjską produkcję w konkurencji z zagranicznymi partnerami;
4) nie zapominając ani o Zachodzie, ani o W schodzie – skoncentrować się na budowie więzi ekonomicznych z krajami Południa.
Główną przeszkodę w uzdrowieniu sytuacji gospodarczej upatruje we wszechobecnej korupcji[11]. LDPR za podstawowe założenie przyjmuje, że ekonomia ma służyć człowiekowi, a nie człowiek ekonomice i szanując zasady wolnego rynku, sprzeciwia się jednocześnie jego dyktatowi, podkreślając rolę państwa w kontrolowaniu procesów gospodarczych[11].
W programie LDPR akcentuje się także prosocjalną politykę partii, opowiadając się za silną socjalną polityką państwa[11]. Celem polityki socjalnej powinno być zapewnienie każdemu obywatelowi Rosji godnego poziomu życia i zlikwidowanie ogromnych dysproporcji dochodów obywateli[11].
Program z 2021 roku[14]
[edytuj | edytuj kod]Polityka wewnętrzna
[edytuj | edytuj kod]- Wprowadzenie wolnych i uczciwych wyborów z możliwością głosowania elektronicznego.
- Wybieranie sędziów w demokratyczny sposób. Należy zapewnić realną niezależność sądów wszystkich szczebli.
- W miejsce obecnego podziału administracyjnego Rosji należy utworzyć 30 guberni bez podziału na narodowości. W każdej guberni ma znajdować się jedna regionalna duma.
- Wprowadzenie wsparcia socjalnego dla kobiet z dziećmi.
- Historyczną politykę bolszewików, Michaiła Gorbaczowa oraz Borisa Jelcyna należy ocenić jako antynarodową.
- Obrona chrześcijaństwa oraz wszystkich tradycyjnych religii rosyjskich.
- Zabronienie rusofobii w mediach i w przestrzeni publicznej.
- Znieść moratorium na karę śmierci.
- Usprawnić walkę z nielegalną imigracją.
- Poszerzyć dostęp do posiadania broni.
- System zdrowia ma być w pełni finansowany z budżetu państwa.
- Strategiczne sektory gospodarki mają znajdować się pod kontrolą państwa.
Polityka zagraniczna
[edytuj | edytuj kod]- Ponowne zjednoczenie 15 dawnych republik radzieckich w jednolite państwo z językiem rosyjskim jako językiem urzędowym. Zjednoczenie ma być przeprowadzone poprzez referendum w byłych państwach ZSRR.
- Ograniczanie, poprzez międzynarodowe organizacje, agresywnej polityki Stanów Zjednoczonych. Dążenie do rozwiązania NATO.
- Doprowadzić do wykluczenia Litwy, Łotwy i Estonii z Unii Europejskiej z powodu rzekomej dyskryminacji Rosjan. Wprowadzenie do prawa międzynarodowego zakazu dyskryminacji jakiegokolwiek narodu.
Poparcie w wyborach
[edytuj | edytuj kod]Wybory | Duma Państwowa | Rząd | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Głosy | Mandaty | |||||
Liczba | % | +/− | Liczba | +/− | ||
1993 | 12 318 562 | 22,92% | – | 64/450
|
– | Opozycja |
1995 | 7 737 431 | 11,18% | ![]() |
51/450
|
![]() |
Opozycja |
1999 | 3 990 038 | 5,98% | ![]() |
17/450
|
![]() |
Opozycja |
2003 | 6 944 322 | 11,45% | ![]() |
36/450
|
![]() |
Opozycja |
2007 | 5 660 823 | 8,14% | ![]() |
40/450
|
![]() |
Opozycja |
2011 | 7 664 570 | 11,67% | ![]() |
56/450
|
![]() |
Opozycja |
2016 | 6 917 063 | 13,14% | ![]() |
39/450
|
![]() |
Opozycja |
2021 | 4 252 096 | 7,55% | ![]() |
21/450
|
![]() |
Opozycja |
Wybory | Kandydat | I tura | Zajęte miejsce | ||
---|---|---|---|---|---|
Głosów | % | ||||
1991 | Władimir Żyrinowski | 6 211 007 | 7,81% | 3 z 6 | |
1996 | Władimir Żyrinowski | 4 311 479 | 5,70% | 5 z 10 | |
2000 | Władimir Żyrinowski | 2 026 509 | 2,70% | 5 z 11 | |
2004 | Oleg Małyszkin | 1 405 315 | 2,02% | 5 z 6 | |
2008 | Władimir Żyrinowski | 6 988 510 | 9,35% | 3 z 4 | |
2012 | Władimir Żyrinowski | 4 458 103 | 6,22% | 4 z 5 | |
2018 | Władimir Żyrinowski | 4 155 022 | 5,65% | 3 z 8 |
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Putin’s Russia: These are the candidates in an election some call a charade [online], usatoday.com [dostęp 2021-09-18] (ang.).
- ↑ Жириновский осудит коммунизм на заседании ПАСЕ [online], polit-nn.ru [dostęp 2021-09-18] (ros.).
- ↑ Russian Government and Politics [online] [dostęp 2021-10-03] [zarchiwizowane z adresu 2023-07-09] (ang.).
- ↑ С чем ЛДПР подошла к выборам в Госдуму 2021 года [online], kommersant.ru, 13 września 2021 [dostęp 2021-09-18] (ros.).
- ↑ Молодежная Организация ЛДПР [online], smolensk.ldpr.ru [dostęp 2021-09-18] [zarchiwizowane z adresu 2024-06-28] (ros.).
- ↑ a b ЦИК опубликовал распределение мандатов по итогам выборов в Госдуму [online], ria.ru [dostęp 2021-09-23] (ros.).
- ↑ В Устав ЛДПР внесены изменения – Официальный сайт ЛДПР, информационное агентство ЛДПР, новости ЛДПР [online], ldpr.ru [dostęp 2017-11-24] [zarchiwizowane z adresu 2023-09-09] (ros.).
- ↑ Либерально-демократическая Партия России (лдпр).
- ↑ J.-Y. Camus, N. Lebourg, Far-Right Politics in Europe, 2017, s. 224.
- ↑ H.-G. Betz, Radical right-wing populism in Western Europe (1994). Palgrave Macmillan: s. 23.
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq Jakub Potulski , System partyjny Rosji. Tradycja i współczesność, Gdańsk: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 2007, s. 280–283, ISBN 978-83-7326-448-9 .
- ↑ James Beardsworth , Zhirinovsky’s Presence Missed as LDPR Scrabbles For Successor [online], The Moscow Times, 12 kwietnia 2022 [dostęp 2022-04-18] (ang.).
- ↑ У Жириновского появился первый заместитель в аппарате ЛДПР [online], Ведомости [dostęp 2022-04-18] (ros.).
- ↑ ПРЕДВЫБОРНАЯ ПРОГРАММА ЛДПР 2021 [online], ldpr.ru [dostęp 2021-10-03] [zarchiwizowane z adresu 2024-05-22] (ros.).
- ↑ Выборы в Государственную Думу Федерального Собрания Российской Федерации 1993 года [online], old.cikrf.ru [dostęp 2021-09-25] (ros.).
- ↑ Выборы в Государственную Думу Федерального Собрания Российской Федерации 1995 года [online], old.cikrf.ru [dostęp 2021-09-25] (ros.).
- ↑ Выборы в Государственную Думу Федерального Собрания Российской Федерации 1999 года [online], old.cikrf.ru [dostęp 2021-09-25] (ros.).
- ↑ Выборы в Государственную Думу 2003 [online], gd2003.cikrf.ru [dostęp 2021-09-25] (ros.).
- ↑ Выборы депутатов Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации 2007 [online], old.cikrf.ru [dostęp 2021-09-25] (ros.).
- ↑ Выборы депутатов Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации в 2011 году [online], old.cikrf.ru [dostęp 2021-09-25] (ros.).
- ↑ Выборы в Государственную Думу 2016 [online], old.cikrf.ru [dostęp 2021-09-25] (ros.).
- ↑ Выборы президента РСФСР 12 июня 1991 г. Справка [online], ria.ru [dostęp 2021-09-25] (ros.).
- ↑ Выборы Президента Российской Федерации 1996 года [online], old.cikrf.ru [dostęp 2021-09-25] (ros.).
- ↑ Выборы Президента России 2000 г [online], cikrf.ru [dostęp 2021-09-25] (ros.).
- ↑ Выборы Президента Российской Федерации 2004 г [online], pr2004.cikrf.ru [dostęp 2021-09-25] (ros.).
- ↑ Выборы Президента Российской Федерации 2008 года [online], old.cikrf.ru [dostęp 2021-08-25] (ros.).
- ↑ Выборы Президента России 2012 г. Итоги [online], old.cikrf.ru [dostęp 2021-09-25] (ros.).
- ↑ Результаты выборов Президента Российской Федерации 2018 г. [online], old.cikrf.ru [dostęp 2021-09-25] (ros.).