Dyskusja Wikipedii:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rozpocznij nową dyskusję dotyczącą strony głównej

Barbara Rosiek[edytuj kod]

Wątek założony przed: 6:16, 28 kwi 2020 (CET)

Informacja o śmierci pisarki powinna znaleźć się chyba na stronie głównej. Jej książki w latach 90. były chyba najpopularniejszymi, a przez swoją biografię i działalność jako psychologa stała się osobą powszechnie znaną. Bardzo wielu ludziom jej książki uratowały życie.

4 dni temu założyłem wątek w dyskusji Szablon:Aktualności, zob. [[1]]. Nie pojawiły się głosy za dodaniem Rosiek na SG. Nedops (dyskusja) 17:24, 1 maj 2020 (CEST)

Okrągłe, pięcioletnie rocznice[edytuj kod]

Okrągłe rocznice to rocznice dziesięcioletnie (10, 30, 100 itd.). Pięcioletnie rocznice nie są okrągłe. Proponuje zmienić zapis okrągłe, pięcioletnie rocznice na okrągłe i pięcioletnie rocznice. Mouthmam (dyskusja) 17:12, 18 cze 2020 (CEST)

Już są nadchodzące okrągłe, dziesięcioletnie rocznice: 12 lipca, 14 lipca, 1 sierpnia, itd. Wszystko jest kwestią ich dostępności. Jeśli możesz to uzupełniaj moduły z tej listy. Twoja propozycja zmiany może wprowadzać Ciebie w błąd jeśli lista nie będzie zawierała okrągłych a tylko pięcioletnie. Rocznicowa okrągłość jest kwestią umowną. 18 też jest na swój sposób „okrągła”. Zwłaszcza pierwsza. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:42, 18 cze 2020 (CEST)
Okrągłe są tylko dziesięciolecia, piąta, a tym bardziej osiemnasta rocznica nie są rocznicami okrągłymi (rocznice są okrągłe ze względu na okrągłe zero). W takim razie można napisać okrągłe lub pięcioletnie rocznice i wtedy zapis pozostanie prawidłowy. Katarzyna Kłosińska potwierdziła to w tej wypowiedzi. Mouthmam (dyskusja) 10:27, 19 cze 2020 (CEST)

Artykuł na medal[edytuj kod]

W eksponowanym medalowym artykule wkradł się błąd językowy (naprawiony już przeze mnie w treści artykułu): w rozmowie z François Truffaut zamiast w rozmowie z François Truffautem. Proszę o poprawienie tej usterki. Mouthmam (dyskusja) 11:55, 19 cze 2020 (CEST)

@Mouthmam, takich zgłoszeń raczej należy dokonywać na stronie WP:PdA, tutaj mało który admin zagląda. Odnośnie "usterki", nie jest to usterka. François Truffaut – wyłącznie ndm (...). Z kolei nazwisko Truffaut można odmieniać, ale raczej tylko w piśmie, mimo to w praktyce językowej spotyka się je chyba wyłącznie w formie nie odmienianej. Szoltys [Re: ] 13:25, 19 cze 2020 (CEST)

W źródle jest wyraźnie napisane, że nazwisko Truffaut jest odmienne, świadczą o tym poniższa zasada:

Nazwiska angielskie i francuskie zakończone w piśmie: (…) b) na spółgłoskę niewymawianą, np. Anouilh, Diderot, Jouvet, Mitterrand, Villon; wyjątkiem są niewymawiane spółgłoski -s, -x (zob. 66.5., 66.7.); (…) otrzymują końcówki polskie bez apostrofu, np. Auber, Aubera, z Auberem, o Auberze; Bush, Busha, z Bushem, o Bushu; Anouilh, Anouilha, z Anouilhem, o Anouilhu; Mitterrand, Mitterranda, z Mitterrandem, o Mitterrandzie;

Dr Grzenia (na którego na Wikipedii zazwyczaj tak niechętnie się powołuje) pisze: Z kolei nazwisko Truffaut można odmieniać, ale raczej tylko w piśmie.

W każdym razie zapis w tej chwili zniknął w ogóle z artykułu, więc tym bardziej należałoby go usunąć ze strony głównej.

Mouthmam (dyskusja)

5 lipca - rocznica[edytuj kod]

Dziś 75. rocznica przejęcia władzy w Szczecinie przez Polskę. BasileusAutokratorPL (dyskusja) 15:50, 5 lip 2020 (CEST)

Alkohol na stronie głównej[edytuj kod]

Czy Wikipedia to miejsce na propagowanie artykułów związanych z alkoholem? I to dwóch artykułów jednocześnie? W czasie światowej pandemii? Nawet jeśli są to artykuły "na medal" proponuję redaktorom zastanowić się nad tym co robicie i co mimowolnie propagujecie w takim miejscu jak Wikipedia.

Wikipedia w żadnym miejscu nie propaguje, tylko przekazuje wiedzę. --WTM (dyskusja) 23:14, 22 lip 2020 (CEST)

propagować «upowszechniać jakieś poglądy, idee lub wiedzę» (Słownik języka polskiego, PWN)

  • Jeśli już, to zajawka na SG propaguje hasła medalowe w Wikipedii - czyli jako przykład prawidłowo (zgodnie z zasadami) napisanego hasła w encyklopedii. Hasła do SG, w danej kategorii, są dobierane nie według tematu, lecz wg klucza jakościowego. Ented (dyskusja) 23:32, 22 lip 2020 (CEST)

Obecność jednocześnie dwóch artykułów "na medal", których tematem jest alkohol jednoznacznie świadczy o tym, że klucz doboru propagowanych artykułów nie jest uzależniony jedynie od ich jakości i poprawności merytorycznej. Poza tym, w takim miejscu, jak Wikipedia możnaby spodziewać się klucza doboru artykułów na główną, który uwzględniałby w jakimś stopniu dobro społeczeństwa, a także potrzebę chwili (czy ducha czasów, jak Panowie wolą).

Obecnie mamy dwa wyróżnione hasła dotyczące muzyki ;) Nie wydaje się, by pandemia była powodem, by nie pokazywać na SG haseł związanych z alkoholem. A im więcej będzie wyróżnionych, tym rotacja ich będzie częstsza... Nedops (dyskusja) 00:11, 23 lip 2020 (CEST)

Zwrot "wydaje się" jest tak nieencyklopedyczny, że równie dobrze można przy jego pomocy uzasadniać tezę przeciwną. Wydaje się, że pandemia jest powodem, dla którego należałoby nie eksponować haseł związanych z alkoholem. To, że obecnie mamy dwa hasła związane z muzyką potwierdza tylko to, że klucz doboru haseł nie opiera się jedynie o kryterium ich jakości.

Już tłumaczę. Mamy (uprośćmy) dwa rodzaje wyróżnionych haseł: na medal i "dobry artykuł". Im więcej będzie haseł na dobrym poziomie, tym rzadziej będą się powtarzać te obecne na Stronie głównej. Jutro np. będziemy mieli na SG hasło o brytyjskim krążowniku liniowym oraz o wróblu cynamonowym. Hasła o alkoholu w żaden sposób nie dominują na Stronie głównej. Nedops (dyskusja) 00:38, 23 lip 2020 (CEST)