Dyskusja Wikipedii:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rozpocznij nową dyskusję dotyczącą strony głównej

grabiec

Co to za bzdura w czywieszu "na ile lat przed Słowackim pojawił się grabiec"? --Botev (dyskusja) 22:04, 16 maj 2021 (CEST)

  • Chyba chodzi o to, że Grabiec to postać z utworów Słowackiego, a w artykule ptak, którego historia istnienia datowana jest na ponad 12,3 miliona lat i to jest odpowiedź na pytanie... Kenraiz (dyskusja) 22:30, 16 maj 2021 (CEST)
      • A, ok. Aczkolwiek jestem zdania, że pytania w czywieszu powinny być jakoś wyjaśnione w podlinkowanych artykułach. Więc żeby można było coś takiego wstawić, to w haśle grabiec jakieś choćby zdawkowe odesłanie do literatury powinno być. Czytelnik nie musi pamiętać, że jest taka postać Grabiec - ja na przykład nie pamiętałem. --Botev (dyskusja) 00:52, 18 maj 2021 (CEST)

wcale nie jedyny

"nad którym kanałem mazurskim przechodzi jedyny w Europie most obrotowy?"

No przecież wcale nie jedyny. Wystarczy spojrzeć na inne strony. Np. https://en.wikipedia.org/wiki/Swing_bridge tak pisze o tym moście:

   A swing bridge at the Giżycko is one of four bridges that cross over the Luczanski Channel. It is one of ten (four still in operation) swing bridges in Poland.

Wlodr (dyskusja) 11:56, 24 maj 2021 (CEST)

@Wlodr, dziękuję za zgłoszenie. W związku z Twoimi wątpliwościami zmieniłem na "drogowy most obrotowy", co nie ulega wątpliwości. W przyszłości zalecam zgłaszanie takich spraw bezpośrednio na stronę próśb do administratorów – tam reakcja na pewno będzie szybsza niż tutaj. Szoltys [Re: ] 14:36, 24 maj 2021 (CEST)

Zatrzymanie Romana Protasiewicza

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ryanair_Flight_4978 Czy ktoś mógłby na podstawie tego zrobić polską wersję? Jeden z Polaków (dyskusja) 00:15, 25 maj 2021 (CEST)

  • Zrobiłem "na szybko"Ryanair lot 4978 (tłumaczenie z wersji niemieckojęzycznej), ale brakuje wciąż przypisów, proszę o pomoc w uzupełnieniu. Julo (dyskusja) 01:49, 25 maj 2021 (CEST)

Rocznice 2 czerwca

Witam, Chciałbym do rocznic na dzień 2 czerwca dodać:

Wiem, że te rocznice są automatycznie wybierane. Chciałem to dodać do bazy, z której program to bierze, ale nie za bardzo wiem jak. Nie chcę czegoś zepsuć. Pozdrawiam, Doktor.opi (dyskusja) 09:51, 31 maj 2021 (CEST)

Głupio zadane pytanie w Czywieszu z 5/6/2021: "co toczył mechanik i wynalazca z carem Piotrem I i królem Fryderykiem?" W artykule brak odpowiedzi!

Oryginalnie zadane pytanie w Czywieszu z 5 czerwca 2021: "…co, bo nie wojnę, pewien mechanik i wynalazca toczył z carem Piotrem I Wielkim i królem Fryderykiem Wilhelmem I Pruskim?". Klikamy na link i widzimy artykuł o Andrieju Nartowie. Prawda, Nartow był bardzo dobrym tokarzem i toczył różne wyroby. Dowiadujemy się z artykułu, że "W Prusach uczył Fryderyka Wilhelma pracy na tokarce". Ale co z królem wytoczył, tego nie wiemy. Z carem Piotrem I jest jeszcze gorzej, bo nawet nie jest nigdzie napisane, że wspólnie coś robili przy tokarce. Jak widać, spodziewanej odpowiedzi na pytanie w Czywieszu NIE MA. Z przykrością stwierdzam, że osoby, które propozycje do Czywiesza weryfikują, nie sprawdziły się. Koncept językowy ze słowem "toczyć" doceniam, ale Czywiesz to nie arena popisów językowych - to część encyklopedii, do której zaglądamy, aby znaleźć odpowiedzi na zadane pytania. JPF (dyskusja) 01:25, 5 cze 2021 (CEST)

  • O ile pamiętam, miało być że toczył (ale nie wojnę)z królem i carem. Ktoś biegły proszony o zmianę. Ciacho5 (dyskusja) 09:46, 5 cze 2021 (CEST)