Benjamin Tucker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Benjamin Tucker
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 17 kwietnia 1854
Dartmouth
Data i miejsce śmierci 22 czerwca 1939
Monako
Narodowość Amerykanin

Benjamin Tucker (ur. 17 kwietnia 1854 w Dartmouth, zm. 22 czerwca 1939 w Monako) – amerykański anarchoindywidualista oraz redaktor i wydawca anarchistycznego periodyku Liberty[1].

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 1854 w Dartmouth jako syn Abnera Ricketsona Tuckera i Caroline Almy Cummings. Swoje imię otrzymał po swoim dziadku, Benjamine Ricketson Tuckerze. W latach 1870-1872 Tucker uczęszczał na Massachusetts Institute of Technology. Wtedy to zaczął interesować się anarchizmem, a przede wszystkim po spotkaniu starszego od siebie Williama Batcheldera Greene'a, z którym zostali bliskimi przyjaciółmi. Dzięki Williamowi poznał innych wpływowych anarchistów, m.in. Ezra Heywooda oraz Josiaha Warrena. W tamtym czasie związał się także z Victorią Woodhull, z którą był 1872 do 1875. Powodem zakończenia ich relacji, było burzliwe życie polityczne Victorii, która w tamtym okresie była często aresztowana i prześladowana.

Tucker znał dobrze kilka języków, dlatego zaczął tłumaczyć dzieła znanych europejskich anarchistów. Jego pierwszym przetłumaczonym pismem było Co to jest własność? autorstwa Pierre-Josepha Proudhona. Tłumaczył także prace Michaiła Bakunina, Piotra Kropotkina, Victora Hugo, Nikołaja Czernyszewskiego i Lwa Tołstoja. Pisał w The Word oraz w Radical Review.

Pierwsza strona Liberty z 8 października 1885.

Liberty[2][edytuj | edytuj kod]

Liberty był dziewiętnastowiecznym anarchistycznym periodykiem publikowanym od sierpnia 1881 do kwietnia 1908 w Stanach Zjednoczonych, początkowo z siedzibą w Bostonie, a od 1892 w Nowym Jorku. Przez cały czas istnienia gazety, redaktorem naczelnym był Benjamin Tucker. Periodyk był kluczowy w rozwoju i kształtowaniu indywidualistycznej filozofii anarchistycznej. Publikowano w nim wiele esejów i służył także jako miejsce do debaty. Współpracownikami gazety byli Lysander Spooner, Auberon Herbert, Dyer Lum, Joshua K. Ingalls, John Henry Mackay, Victor Yarros, Wordsworth Donisthorpe, Jamesa L. Walker, J. William Lloyd, Florence Finch Kelly, Voltairine de Cleyre, Steven T. Byington, John Beverley Robinson, Jo Labadie, Lillian Harman i Henry Appleton. Także, na łamach czasopisma, ukazał się pierwszy raz w Ameryce artykuł autorstwa George'a Bernarda Shawa. Również jako pierwsze, wydrukowano amerykańskie tłumaczenia Friedricha Nietzschego czy Vilfredo Pareto.

Periodyk przestano wydawać w 1908, po pożarze księgarni Tuckera. Spłonęły wtedy wszystkie artykuły i prace Tuckera, a także wszelkie gotowe wydania. Straty były tak duże, że nie zdołano wznowić wydawnictwa w kształcie sprzed incydentu. Tucker chciał rozpocząć wydawanie Liberty w Europie, lecz nie zdołał osiągnąć zamierzonych planów.

W nagłówku czasopisma widniał cytat autorstwa Pierre-Joseph Proudhona, "Not the Daughter But the Mother of Order".

W 1974 osoby skupione wokół Laurance'a Labadie próbowały wznowić wydawanie gazety. Próba ta jednak się nie powiodła i po pierwszym numerze zaprzestano wydawania[3].

Poglądy[edytuj | edytuj kod]

Tucker twierdził, że kiepska kondycja materialna amerykańskich robotników jest powodowana przez legalny monopol przejawiający się na czterech płaszczyznach:

  1. monopol pieniężny
  2. monopol ziemi
  3. cło
  4. patenty

Jego poglądy skupiały się na kontroli jaką państwo sprawowało w zakresie handlu oraz waluty. Twierdził, że odsetki i zysk są forma wyzysku, możliwą do realizowania poprzez zmonopolizowaną bankowość, która to utrzymywana była poprzez przymus. Tucker nazywał wszelkie odsetki i zysk "lichwą", która miała być podstawą ucisku robotników. Jak sam twierdził:[4]

Odsetki są kradzieżą, wypożyczoną kradzieżą, i zysk jest jedynie inną nazwą grabieży.

Określał anarchizm jako doktrynę, która opowiada się za tym, aby wszelkie sprawy dotyczące człowieka były podejmowane przez niego samego, bądź przez dobrowolnie zakładane stowarzyszenia, a państwo powinno zostać zlikwidowane[5].

Prywatne życie[edytuj | edytuj kod]

Jego życiową partnerką była Pearl Johnson, z którą nigdy nie wziął formalnego ślubu. W 1879 urodziła im się córka Oriole.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Benjamin Tucker (ang.). Find a grave.
  2. Wendy McElroy: Benjamin Tucker and Liberty: A Bibliographical Essay (ang.). Libertyfund. [dostęp 2015-01-28].
  3. Laurance Labadie: Keeper Of The Flame, uncletaz.com [dostęp 2017-11-17] [zarchiwizowane z adresu 2015-01-28].
  4. Are individualist anarchists anti-capitalist? (ang.). Blackened.
  5. Benjamin R. Tucker: State Socialism and Anarchism (ang.). Praxeology.