Antynazizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Antynazizm – nurt powstały na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, w odpowiedzi na działanie ruchów neonazistowskich. Nurt od początku swojego istnienia stawiał sobie za zadanie walkę z wszelkimi organizacjami, partiami politycznymi, wydawnictwami oraz osobami które szerzą neonazizm. Współcześnie uważa się, że oprócz walki z neonazizmem, nurt ten przeciwstawia się także wszelkim formom rasizmu, seksizmu, oraz radykalnego nacjonalizmu, który przez antynazistów jest z reguły utożsamiany z faszyzmem.

Zwolenników antynazizmu można podzielić na dwie, wyraźnie różniące się między sobą grupy. Pierwsza z nich opowiada się przeciwko przemocy wymierzonej w stronę wrogów, argumentując, że taka działalność sytuuje jej aktywistów na tym samym poziomie, co bojówki neonazistowskie. Walka według zwolenników tego poglądu powinna polegać na pokojowym propagowaniu ideałów i postaw równości i tolerancji, a także na publicznym potępianiu zachowań nazistowskich. Najbardziej znanym działaczem tej płaszczyzny w Polsce jest stowarzyszenie "Nigdy Więcej".

Antynazizm jest często (zwłaszcza na Zachodzie, na przykład w Niemczech i krajach śródziemnomorskich) hasłem podejmowanym głównie przez grupy radykalnie lewicowe, komunistyczne i anarchistyczne. W Polsce lewicowe środowiska antynazistowskie skupione są m.in. w organizacjach takich jak Lewicowa Alternatywa, Pracownicza Demokracja, Młodzi Socjaliści, Nowa Lewica[1][2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]