Dzień Zwycięstwa nad Nazizmem w II Wojnie Światowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dzień Zwycięstwa nad Nazizmem w II Wojnie Światowej
Ніколи Знову 02.svg
symbol – czerwony mak
Dzień 9 maja
Kraje  Ukraina
Typ święta państwowe
Upamiętnia zwycięstwa nad nazizmem w II wojny światowej w 1945
Symbole

czerwony mak

Inne nazwy Dzień zwycięstwa
Podobne święta VE-Day, Dni Pamięci i Pojednania

Dzień Zwycięstwa nad Nazizmem w II Wojnie Światowej[1] lub Dzień zwycięstwaświęto państwowe i dzień wolny od pracy na Ukrainie, który jest obchodzony 9 maja od 2016 roku. Święto zastąpiło radziecki Dzień Zwycięstwa, który był obchodzony w Związku Radzieckim, a potem i na Ukrainie do 2015 roku włącznie.

Dzień zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej został ustanowiony jako święto państwowe przyjęciem 9 kwietnia 2015 roku przez Radę Najwyższą Ukrainy projektu ustawy № 2539 „W sprawie uwiecznienia zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej 1939/45” w ramach głosowania za pakiet ustaw dotyczących dekomunizacji.

Różnica z „Dniem Zwycięstwa”[edytuj | edytuj kod]

Zatwierdzony pakiet ustaw dotyczących dekomunizacji anuluje Ustawy Ukrainy „W sprawie uwiecznienia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w 1941-1945”[2]. Ze względu na zmiany legislacyjne podczas nowych świąt nie przewidziano użycia symboli radzieckich. W zatwierdzonym pakiecie ustaw o dekomunizacji w ogóle jest zakazana propaganda, w szczególności publiczne wykorzystanie, symboli komunistycznych i nazistowskich. Ponadto z prawodawstwa zniknął termin „wielkiej wojny ojczyźnianej[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]