Dziesław (województwo dolnośląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dziesław
wieś
Ilustracja
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Dziesławiu
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Powiat lubiński
Gmina Ścinawa
Liczba ludności (III 2011) 329[1]
Strefa numeracyjna 76
Tablice rejestracyjne DLU
SIMC 0367640
Położenie na mapie gminy Ścinawa
Mapa lokalizacyjna gminy Ścinawa
Dziesław
Dziesław
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dziesław
Dziesław
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Dziesław
Dziesław
Położenie na mapie powiatu lubińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu lubińskiego
Dziesław
Dziesław
Ziemia51°28′20″N 16°22′13″E/51,472222 16,370278
Ruiny pałacu w Dziesławiu

Dziesław (niem. Deichslau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lubińskim, w gminie Ścinawa. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa legnickiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o Dziesławiu pochodzi z 1218 roku i zawiera łacińska nazwę osady Villa Tyslinii. W późniejszych dokumentach wieś występuje jako Villa Thesselini (1235), Dyslov (1310), Dysselov (1331), Deuchslawiense (1687), Deischlau (od 1736 do 1945 r.) W ciągu stuleci zmieniali się właściciele miejscowości. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele takich rodów, jak: von Tschammer, von Braun, von Kottwitz, von, Kretschamer czy Herman von Deisslau od którego prawdopodobnie pochodzi współczesna nazwa osady. Najstarszym znanym właścicielem miejscowych dóbr był zmarły w 1588 roku Georg von Braun. W 1653 roku Dziesław był w posiadaniu Georga von Langenau. W rekach rodu von Langenau wieś pozostawała do początku XIX wieku, kiedy to majątek wraz z miejscowością nabyła rodzina von Schkopp. Następnie od 1827 roku krótko przebywała tu rodzina von Teichmann, od której w roku 1856 cały majątek nabył radca urzędowy Emil Metscher.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[2]:

  • kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki filialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z końca XVII w., przebudowany w roku 1865. W kościele są przechowywane dary króla Jana III Sobieskiego dla kościoła w Rudkach (dawne województwo lwowskie Rzeczypospolitej), które zostały przywiezione przez polskich przymusowych wysiedleńców po zakończeniu II wojny światowej i zmianie granic. Szczególnie cenny jest zegar tarczowy z XVII wieku, wyeksponowany na południowej ścianie prezbiterium.
  • cmentarz przykościelny z XV-XIX w.
  • zespół pałacowy z XVIII-XIX w. Powstał on z inicjatywy ówczesnych właścicieli Dziesławia, Hansa Albrechta von Langenau i jego żony Christine Charlotte z domu von Mudrach. Autorem projektu rezydencji był znakomity śląski architekt Martin Frantz.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • H.Rusewicz, Historia i zabytki powiatu lubińskiego, wyd. Oficyna wydawnicza Atut, Wrocław 2004