EC Vitória

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
EC Vitória
ilustracja
Pełna nazwa Esporte Clube Vitória
Przydomek Leão da Barra (Lew z Barra)
Barwy czerwono-biało-czarne
Data założenia 13 maja 1899
Liga 1. Campeonato Baiano
2. Campeonato Brasileiro Série B
Państwo  Brazylia
Stadion Itaipava Arena Fonte Nova, Salvador, Brazylia
Prezes Brazylia Paulo Carneiro
Trener Brazylia Geninho
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Esporte Clube Vitóriabrazylijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Salvador leżącym w stanie Bahia.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub założony został 13 maja 1899 roku przez braci Artura i Artêmio Valente, pochodzących z powszechnie szanowanej w stanie Bahia rodziny. Z piłką nożną zapoznali się podczas studiów w Anglii, jednak początkowo główną dyscypliną był krykiet, a klub w swych początkach nosił nazwę Club de Cricket Victoria.

Swój pierwszy mecz Vitória rozegrała 22 maja 1901 roku na stadionie Campo da Pólvora z drużyną International Sport Club złożoną z angielskich marynarzy. Vitória wygrała 3:2. Dwa miesiące później klub zmienił barwy z czarno-białych na do dziś używane czerwono-czarne. W roku 1908 Vitória pierwszy raz zdobyła mistrzostwo stanu Bahia (Campeonato Baiano).

W roku 1998 założono firmę Vitória Sociedade Anônima, której zadaniem jest zarządzanie interesami klubu zawodowego. Po słabiutkim sezonie w roku 2004 Vitória spadła do drugiej ligi (Campeonato Brasileiro Série B), gdzie zajmując 17 miejsce spadła do trzeciej ligi (Campeonato Brasileiro Série C). Wicemistrzostwo trzeciej ligi w 2006 roku oznaczało powrót do grona brazylijskich drugoligowców.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]