Grêmio Esportivo Brasil

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brasil de Pelotas
Pełna nazwa

Grêmio Esportivo Brasil

Przydomek

Xavante
Rubro-Negro

Data założenia

7 września 1911

Liga

1. Campeonato Gaúcho Série A
2. Campeonato Brasileiro Série B

Państwo

 Brazylia

Stan

 Rio Grande do Sul

Stadion

Estádio Bento Freitas, Pelotas

Prezes

Hélder Lopes

Trener

Beto Almeida

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Trzeci
strój
Strona internetowa

Grêmio Esportivo Brasil, znany również jako Brasil de Pelotasbrazylijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Pelotas leżącym w stanie Rio Grande do Sul.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub Grêmio Esportivo Brasil powstał na skutek rozbieżności, do jakich doszło między piłkarzami a kierownikami klubu Sport Club Cruzeiro do Sul, który sponsorowany był i zarządzany przez pracowników firmy piwowarskiej Cervejaria Haertel. Nowy klub powstał w rocznicę uzyskania niepodległości przez Brazylię - 7 września 1911 roku. Stało się to podczas spotkania w rezydencji przy ulicy Santa Cruz. Właścicielem rezydencji był José Moreira de Brito, ojciec jednego z byłych członków klubu Cruzeiro do Sul, który zorganizował zebranie wszystkich byłych członków. Dla nowego klubu wybrano barwy narodowe Brazylii - żółto-zielone. Później barwy klubu zmieniono na czerwono-czarne - na wzór nieistniejącego klubu Clube Diamantinos. Powodem zmiany kolorów były podobne barwy lokalnego rywala klubu Brasil - Esporte Club Pelotas.

Największy sukces Brasil osiągnął w 1985 roku w mistrzostwach Brazylii (Campeonato Brasileiro Série A), docierając aż do półfinału. Po drodze udało się wyeliminować m.in. CR Flamengo. Walkę o finał Brasil przegrał z klubem Bangu AC i ostatecznie sklasyfikowany został na 3 miejscu.

W następnych latach klub nie zdołał osiągnąć znaczących sukcesów. Pomimo że Brasil często zapraszany był do udziału w lidze brazylijskiej z powodu tłumu swych fanatycznych kibiców potrafiących stworzyć znakomitą atmosferę, pod względem sportowym drużyna swoją postawą rozczarowywała. W mistrzostwach stanu Rio Grande do Sul klub spędził wiele lat w drugiej lidze. Mistrzostwo drugiej ligi, zdobyte w 2004 roku, było pierwszym poważnym sukcesem klubu od wielu lat.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]