Grêmio Esportivo Brasil

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brasil
Pełna nazwa Grêmio Esportivo Brasil
Przydomek Xavante
Rubro-Negro
Data założenia 7 września 1911
Liga 1. I liga stanowa (Campeonato Gaúcho Série A)
2. Campeonato Brasileiro Série C
Państwo  Brazylia
Stadion Estádio Bento Freitas, Pelotas
Prezes Hélder Lopes
Trener Beto Almeida
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Grêmio Esportivo Brasil - brazylijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Pelotas leżącym w stanie Rio Grande do Sul.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub Grêmio Esportivo Brasil powstał na skutek rozbieżności, do jakich doszło między piłkarzami a kierownikami klubu Sport Club Cruzeiro do Sul, który sponsorowany był i zarządzany przez pracowników firmy piwowarskiej Cervejaria Haertel. Nowy klub powstał w rocznicę uzyskania niepodległości przez Brazylię - 7 września 1911 roku. Stało się to podczas spotkania w rezydencji przy ulicy Santa Cruz. Właścicielem rezydencji był José Moreira de Brito, ojciec jednego z byłych członków klubu Cruzeiro do Sul, który zorganizował zebranie wszystkich byłych członków. Dla nowego klubu wybrano barwy narodowe Brazylii - żółto-zielone. Później barwy klubu zmieniono na czerwono-czarne - na wzór nie istniejącego klubu Clube Diamantinos. Powodem zmiany kolorów były podobne barwy lokalnego rywala klubu Brasil - Esporte Club Pelotas.

Największy sukces Brasil osiągnął w 1985 roku w mistrzostwach Brazylii (Campeonato Brasileiro Série A), docierając aż do półfinału. Po drodze udało się wyeliminować m.in. CR Flamengo. Walkę o finał Brasil przegrał z klubem Bangu AC i ostatecznie sklasyfikowany został na 3 miejscu.

W następnych latach klub nie zdołał osiągnąć znaczących sukcesów. Pomimo że Brasil często zapraszany był do udziału w lidze brazylijskiej z powodu tłumu swych fanatycznych kibiców potrafiących stworzyć znakomitą atmosferę, pod względem sportowym drużyna swoją postawą rozczarowywała. W mistrzostwach stanu Rio Grande do Sul klub spędził wiele lat w drugiej lidze. Mistrzostwo drugiej ligi, zdobyte w 2004 roku, było pierwszym poważnym sukcesem klubu od wielu lat.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]