Athletico Paranaense

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Athletico Paranaense
Pełna nazwa Club Athletico Paranaense
Przydomek Furacão (Huragan)
Barwy czerwono-czarne
Data założenia 27 marca 1924
Liga 1. Campeonato Brasileiro Série A
2. Campeonato Paranaense
Państwo  Brazylia
Stadion Arena da Baixada
Kurytyba
Prezes Brazylia Luiz Sallim Emed
Trener Brazylia Tiago Nunes
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Club Athletico Paranaense znany też jako Athletico-PR - brazylijski klub piłkarski z Kurytyby, założony 26 marca 1924 roku[1]. W 2001 roku klub świętował zdobycie jedynego mistrzostwa kraju w swojej historii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub powstał 26 marca 1924 roku, w wyniku fuzji dwóch klubów Internacional i America. Pierwszy mecz rozegrał 6 kwietnia tego samego roku, pokonując Universal FC 4:2[2] Od 1949 roku klub zyskał przydomek Furacão, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Huragan. Stało się tak na skutek odniesienia 11-stu zwycięstw w 12-stu meczach, w drodze po mistrzostwo stanu Parana, które trafiło w ręce Athletico[3]. Największym rywalem klubu jest drużyna Coritiba FBC[4]. W 1989 roku zrezygnowano z dotychczasowo używanych poziomych czerwono-czarnych pasów, na rzecz pionowych pasów w tych samych kolorach. W 2001 roku klub zdobył pierwsze i jedyne jak na razie mistrzostwo kraju. W 2018 roku zwyciężył w rozgrywkach o Copa Sudamericana. Przed sezonem 2019 zdecydowano o zmianie nazwy klubu na Athletico, a także zaprezentowanie nowego loga i nowych strojów drużyny[5]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W Athletico, po raz pierwszy w lidze brazylijskiej występowali piłkarze pochodzący z Polski: Krzysztof Nowak i Mariusz Piekarski.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]