Athletico Paranaense

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Athletico Paranaense
Pełna nazwa Club Athletico Paranaense
Przydomek Furacão (Huragan)
Barwy czerwono-czarne
Data założenia 27 marca 1924
Liga 1. Campeonato Brasileiro Série A
2. Campeonato Paranaense
Państwo  Brazylia
Stadion Arena da Baixada
Kurytyba
Prezes Brazylia Luiz Sallim Emed
Trener Brazylia Tiago Nunes
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Trzeci
strój
Strona internetowa

Club Athletico Paranaense[1] znany też jako Athletico-PRbrazylijski klub piłkarski z Kurytyby, założony 26 marca 1924 roku[2]. W 2001 roku klub świętował zdobycie jedynego mistrzostwa kraju w swojej historii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub powstał 26 marca 1924 roku, w wyniku fuzji dwóch klubów Internacional i America. Pierwszy mecz rozegrał 6 kwietnia tego samego roku, pokonując Universal FC 4:2[3] Od 1949 roku klub zyskał przydomek Furacão, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Huragan. Stało się tak na skutek odniesienia 11-stu zwycięstw w 12-stu meczach, w drodze po mistrzostwo stanu Parana, które trafiło w ręce Athletico[4]. Największym rywalem klubu jest drużyna Coritiba FBC[5]. W 1989 roku zrezygnowano z dotychczasowo używanych poziomych czerwono-czarnych pasów, na rzecz pionowych pasów w tych samych kolorach. W 2001 roku klub zdobył pierwsze i jedyne jak na razie mistrzostwo kraju. W 2018 roku zwyciężył w rozgrywkach o Copa Sudamericana. Przed sezonem 2019 zdecydowano o zmianie nazwy klubu na Athletico, a także zaprezentowanie nowego loga i nowych strojów drużyny[6]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W Athletico, po raz pierwszy w lidze brazylijskiej występowali piłkarze pochodzący z Polski: Krzysztof Nowak i Mariusz Piekarski.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]