Edwin M. Yamauchi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Edwin M. Yamauchi
Data i miejsce urodzenia 1937
Hilo, Hawaje, USA
Zawód Emerytowany profesor historii na Miami University

Edwin M. Yamauchi (ur. 1937, Hilo, Hawaje) – chrześcijański historyk i apologeta Amerykanin pochodzenia japońskiego. Emerytowany profesor historii na Miami University, gdzie uczył od 1969 do 2005 roku.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodził się na Hawajach jako syn imigrantów z Okinawy. Jego ojciec umarł tuż przed japońskim atakiem na Pearl Harbor. Matka pracowała jako sprzątaczka w bogatych domach, by zarobić na skromne utrzymanie. Choć sama nie posiadała formalnego wykształcenia, zachęcała syna do czytania i uczenia się – kupowała Edwinowi ilustrowane książki, które zaszczepiły mu życiową pasję do nauki. Najpierw uzyskał stopnie naukowe w dziedzinie języka hebrajskiego i hellenistyki, a następnie tytuły magisterskie i doktorski z badań kultury śródziemnomorskiej na Uniwersytecie Brandeis. Jest członkiem ośmiu towarzystw naukowych, między innymi Rutgers Research Council, National Endowment for the Humanities, American Philosophical Society. Zna dwadzieścia dwa języki, w tym arabski, chiński, egipski, rosyjski, syryjski, ugarycki i nawet język Indian Komanczów[1].

Wygłosił siedemdziesiąt jeden referatów na zgromadzeniach towarzystw naukowych, prowadził wykłady w ponad stu seminariach, uniwersytetach i uczelniach, włączając w to Yale, Princeton i Cornell. Służył jako prezes Institute for Biblical Research i Conference on Faith and History. Opublikował osiemdziesiąt artykułów w trzydiestu siedmiu czasopismach naukowych[2].

W roku 1968 uczestniczył w pierwszych wykopaliskach świątyni w Jerozolimie, które ujawniły dowody zburzenia tej świątyni w 70 roku po Chrystusie. Kilka jego książek omawia zagadnienia z dziedziny archeologii, między innymi The Stones and the Scriptures, The Scriptures and Archaeology, oraz The World of the First Christians. Choć wychował się w środowisku buddyjskim, jest chrześcijaninem od 1952 roku[3].

Poglądy[edytuj | edytuj kod]

Edwin Yamauchi twierdzi, że ewangelie zawierają doskonałe wiarygodne źródła historyczne o Jezusie. Źródła dodatkowe nie wnoszą żadnych szczegółowych informacji. Są jednak wartościowe jako dowód potwierdzający[4].

Przypisy

  1. Sprawa Chrystusa, Lee Strobel, wyd. Pojednanie (2007), s. 75-76.
  2. Sprawa Chrystusa, Lee Strobel, wyd. Pojednanie (2007), s. 76.
  3. Sprawa Chrystusa, Lee Strobel, wyd. Pojednanie (2007), s. 76.
  4. Sprawa Chrystusa, Lee Strobel, wyd. Pojednanie (2007), s. 76.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]