Electrolux

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
AB Electrolux
Ilustracja
Państwo  Szwecja
Siedziba Sztokholm
Data założenia 1910
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Ronnie Leten
Zatrudnienie 55 245 osób (2015)[1]
brak współrzędnych
Strona internetowa
Siedziba Electrolux
Odkurzacz marki electrolux
Pralka marki electrolux
Pralka marki zanussi

AB Electrolux – szwedzkie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją sprzętu AGD. Dostawca urządzeń do zastosowań domowych, jak i profesjonalnych, sprzedając ponad 40 milionów produktów każdego roku do odbiorców w ponad 150 krajach. Producent m.in. pralek, zmywarek, lodówek, odkurzaczy i kuchenek pod markami takimi, jak: Electrolux, AEG, Zanussi, Eureka, Faure oraz Frigidaire.

W roku 2011 przedsiębiorstwo zanotowało ponad 102 miliardy koron szwedzkich przychodów, przy zatrudnieniu ok. 58 tys. ludzi.

Electrolux posiada 4 fabryki w Polsce.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Poprzedni znak towarowy

Stworzona w 1912 roku pod nazwą Elektrolux w wyniku fuzji Elektromekaniska AB działającej od 1910 roku z Lux AB, powstałą w 1901 roku. Pisownia została zmieniona na Electrolux w roku 1957.

Przedsiębiorstwo zostało przekształcone w holding w roku 1928 i rozwijało się aż do lat 70. XX wieku pod przewodnictwem Hansa Werthéna.

W 1928 roku spółka została wprowadzona na Londyńską Giełdę Papierów Wartościowych (LSE), a dwa lata później na Sztokholmską Giełdę Papierów Wartościowych, gdzie wchodzi w skład indeksu OMX 30 Stockholm.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]