Electrolux

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy firmy produkującej sprzęt AGD. Zobacz też: Elektrolux – niemiecka wytwórnia płytowa.
AB Electrolux
AB Electrolux
Forma prawna Spółka publiczna
Data założenia 1910
Państwo  Szwecja
Siedziba Sztokholm
Prezes Keith McLoughlin
Produkty AGD
Dochód SEK 129.47 miliardów / US$ 16.3 miliarda (2005)
brak współrzędnych
Strona internetowa
Odkurzacz marki Electrolux

Electrolux – szwedzkie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją sprzętu AGD. Dostawca urządzeń do zastosowań domowych jak i profesjonalnych, sprzedając ponad 40 milionów produktów każdego roku do odbiorców w ponad 150 krajach. Producent m.in. pralek, zmywarek, lodówek, odkurzaczy i kuchenek pod markami takimi, jak: Electrolux, AEG, Zanussi, Eureka, Faure oraz Frigidaire.

W roku 2011 firma zanotowała ponad 102 miliardy koron szwedzkich przychodów, przy zatrudnieniu ok. 58 tys. ludzi. Electrolux posiada 4 fabryki w Polsce.

Historia[edytuj]

Stworzona w 1912 roku pod nazwą Elektrolux w wyniku fuzji Elektromekaniska AB działającej od 1910 roku z Lux AB, powstałą w 1901 roku. Pisownia została zmieniona na Electrolux w roku 1957.

Firma została przekształcona w holding w roku 1928 i rozwijała się aż do lat 70. XX wieku pod przewodnictwem Hansa Werthéna.

W 1928 roku spółka została wprowadzona na Londyńską Giełdę Papierów Wartościowych (LSE), a dwa lata później na Sztokholmską Giełdę Papierów Wartościowych, gdzie wchodzi w skład indeksu OMX 30 Stockholm.

Nazwa elektroluks stała się synonimem odkurzacza w mowie potocznej.

Linki zewnętrzne[edytuj]