Electrolux

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy firmy produkującej sprzęt AGD. Zobacz też: Elektrolux – niemiecka wytwórnia płytowa.
AB Electrolux
AB Electrolux
AB Electrolux
Odkurzacz marki Electrolux
Forma prawna spółka publiczna
Data założenia 1910
Państwo  Szwecja
Siedziba Sztokholm
Prezes Ronnie Leten
Produkty AGD
Zatrudnienie 55 245 osób (2015)[1]
brak współrzędnych
Strona internetowa

AB Electrolux – szwedzkie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją sprzętu AGD. Dostawca urządzeń do zastosowań domowych jak i profesjonalnych, sprzedając ponad 40 milionów produktów każdego roku do odbiorców w ponad 150 krajach. Producent m.in. pralek, zmywarek, lodówek, odkurzaczy i kuchenek pod markami takimi, jak: Electrolux, AEG, Zanussi, Eureka, Faure oraz Frigidaire.

W roku 2011 firma zanotowała ponad 102 miliardy koron szwedzkich przychodów, przy zatrudnieniu ok. 58 tys. ludzi. Electrolux posiada 4 fabryki w Polsce.

Historia[edytuj]

Poprzednie logo producenta

Stworzona w 1912 roku pod nazwą Elektrolux w wyniku fuzji Elektromekaniska AB działającej od 1910 roku z Lux AB, powstałą w 1901 roku. Pisownia została zmieniona na Electrolux w roku 1957.

Firma została przekształcona w holding w roku 1928 i rozwijała się aż do lat 70. XX wieku pod przewodnictwem Hansa Werthéna.

W 1928 roku spółka została wprowadzona na Londyńską Giełdę Papierów Wartościowych (LSE), a dwa lata później na Sztokholmską Giełdę Papierów Wartościowych, gdzie wchodzi w skład indeksu OMX 30 Stockholm.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]