AEG

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
AEG Aktiengesellschaft
Ilustracja
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Hesja

Siedziba

Frankfurt nad Menem

Data założenia

1883

Data likwidacji

1996

Forma prawna

Aktiengesellschaft

brak współrzędnych
Strona internetowa
AEG woltomierz
Tabliczka znamionowa silnika elektrycznego AEG
Tablica pamiątkowa upamiętniająca polskich robotników przymusowych w fabryce AEG w Berlinie (Gustav-Meyer-Allee 25)

AEG (niem. Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft[1]) – niemiecki koncern elektrotechniczny z siedzibą w Berlinie, założony przez przemysłowca niemieckiego Emila Rathenaua, na bazie istniejącej od 1883 r. spółki akcyjnej Deutsche Edison-Gesellschaft für angewandte Elektrizität, która zajmowała się produkcją urządzeń dla przemysłu elektrotechnicznego na bazie kilku patentów Thomasa Edisona.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo oficjalnie występuje pod nazwą AEG od roku 1887. W 1907 r., wskutek podziału światowego rynku w branży elektrotechnicznej na największe firmy, osiągnęło w Niemczech pozycję monopolisty i podjęło współpracę z korporacją amerykańską General Electric, zajmującą wówczas podobną pozycję. W latach 1910–1918 AEG uczestniczyło w opracowywaniu szeregu konstrukcji lotniczych na potrzeby niemieckiej armii, związanymi ze zwiększającą się rolą sił powietrznych w czasie I wojny światowej. Po 1918 r. koncern utracił część pozycji rynkowej na rzecz Siemens AG, jednak tuż przed wielkim kryzysem nadal zajmował dużą pozycję w branży – w 1929 kapitał akcyjny AEG wynosił 199 mln marek niemieckich, roczne obroty ponad 580 mln marek a zatrudnienie 60 tys. osób, natomiast zysk netto wyniósł 19,2 mln marek.

Po zakończeniu wielkiego kryzysu w 1933 r. i objęciu władzy przez nazistów w tym samym roku, AEG zostaje dofinansowany, a jego produkcja zostaje przestawiona na potrzeby gospodarki wojennej. Po 1935 r. koncern systematycznie dostarczał niemieckiej armii, lotnictwu i marynarce wojennej urządzenia i materiały elektrotechniczne. W 1940 r. zamówienia dla Wehrmachtu sięgały 51% całkowitej produkcji AEG, i wzrastały w latach następnych. W czasie II wojny światowej koncern uczestniczył w zagrabianiu przedsiębiorstw państwowych i prywatnych na terenach okupowanej Polski i ZSRR. W 1942 roku na stałe zatrudniał 100 000 ludzi. Także w latach 40. XX wieku inżynierowie z AEG odegrali istotną rolę w projektowaniu i skonstruowaniu pierwszych magnetofonów.

Po klęsce Niemiec w 1945 r. kontrolę nad AEG przejęły państwa alianckie (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, ZSRR i Francja). Na mocy postanowień konferencji poczdamskiej AEG miał ulec podziałowi i likwidacji – nastąpiło to jednak tylko w NRD, byłej radzieckiej strefie okupacyjnej, gdzie majątek koncernu upaństwowiono. W RFN, powstałej z reszty stref okupacyjnych, postanowiono zreorganizować i dofinansować przedsiębiorstwo. W 1967 r. doszło do połączenia AEG z przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym Telefunken i w 1969 r. rozpoczęła się długoletnia współpraca z firmą Siemens AG. W 1986 r. AEG została kupiona przez koncern Daimler-Benz AG. Następnie doszło do reorganizacji, dział urządzeń domowego użytku został sprzedany szwedzkiej firmie Electrolux w 1996 r. Część koncernu zajmującą się dotychczas sprawami transportu (w zakresie zastosowań elektrotechniki) przekształcono w osobną spółkę Adtranz (po połączeniu z ABB Henschel), którą następnie sprzedano kanadyjskiej firmie Bombardier Transportation.

W 1997 r. doszło do pełnej integracji AEG z koncernem DaimlerChrysler, a prawa do marki AEG zostały częściowo wykupione przez Electrolux AB (głównie w zakresie używania jej na potrzeby marketingowe wykupionego wcześniej działu urządzeń domowego użytku). Reszta działów koncernu kontynuuje produkcję elektronarzędzi pod marką AEG (AEG Power Tools).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Akcja koncernu AEG używająca pisowni przez „c”. [dostęp 2021-05-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-12)]. (niem.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]