Elektrownia (województwo lubuskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Elektrownia
Elektrownia w Bledzewie
Elektrownia w Bledzewie
Państwo  Polska
Województwo lubuskie
Powiat międzyrzecki
Gmina Bledzew
Liczba ludności (2006) 5
Strefa numeracyjna 95
Tablice rejestracyjne FMI
SIMC Brak
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubuskiego
Elektrownia
Elektrownia
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Elektrownia
Elektrownia
Ziemia52°30′55,0″N 15°26′40,3″E/52,515278 15,444528

Elektrownia (niem. Heidevorwerk[1]) – według TERYT, ulica w Bledzewie w województwie lubuskim, według dokumentów gminnych, osada wchodząca w skład sołectwa Bledzew[2][3].

Ulica/miejscowość położona jest w województwie gorzowskim w odległości 2 km na wschód od Bledzewa. Znajduje się tam niewielka elektrownia wodna na Obrze, wzniesiona w latach 1906 - 1911. Na jej potrzeby utworzono Zalew Bledzewski o powierzchni ok. 130 ha i długości ponad 7 km, ciągnący się w głębokiej dolinie rzeki.

Projekt obiektu wykonała w 1905 r. firma Havested und Contag z Berlina. Inwestorem była spółka spółka "Ueberlandzentrale Birnbaum-Meseritz-Schwerin a.W.e.G.m.b.H". Pierwsze dwa hydrogeneratory uruchomiono już w 1910 r., jeszcze przed oddaniem całości inwestycji. Elektrownia pracowała nieprzerwanie do 2 lutego 1945 r., po dwóch tygodniach uruchomiono ją i marcu została przekazana polskim władzom cywilnym.

Od lat 80. XX w. w budynku gromadzone są maszyny elektryczne i aparatura kontrolno-pomiarowa z małych elektrowni należących do Zakładu Energetycznego w Gorzowie Wielkopolskim, m.in. z Gucisza, Kamiennej, Międzylesia i Bledzewa.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]