Elizabeth Fry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elizabeth Fry
Elizabeth Fry

Elizabeth Fry - (ur. 21 maja 1780 r., zm. 12 października 1845 r. w Londynie) – nazwisko rodowe Gurney, angielska działaczka społeczna, reformatorka więziennictwa (głównie dla kobiet), założycielka Instytutu Pielęgniarek. Czołowa przedstawicielka ewangelikalnego nurtu Religijnego Towarzystwa Przyjaciół (kwakrzy).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Zajmowała się nauczaniem dzieci za środowisk zaniedbanych i przestępczych (m.in. pomagała w tym Józefowi Lancasterowi). Od 1813 jej działalność związana była z więzieniem dla kobiet Newgate w Londynie. Przyczyniła się do poprawy warunków w jakich izolowano kobiety, wprowadzenia kobiecego nadzoru i uruchomienia warsztatów pracy dla osadzonych. Zorganizowała opiekę dla dzieci, których matki znalazły się w więzieniu. Powołała także Kobiecy Komitet Pomocy Więźniarkom Newgate. Jej działania doprowadziły również do poprawy warunków w Kolonii Karnej w Australii.

Była jedną z współzałożycielek schroniska dla bezdomnych w Londynie oraz towarzystwa dobroczynności w Brighton.

W 1840 dzięki jej staraniom powstał Londyński Instytut Pielęgniarek. Znalazło się w nim 20 pielęgniarek, dla których zorganizowała szkolenie w instytucjach medycznych, roczne uposażenie i opiekę na starość. W 1851 uczyła się tam Florence Nightingale, z którą w 1854 kilka absolwentek udało się na Krym. Instytut funkcjonuje nadal.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]