Erika Eleniak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Erika Eleniak
Ilustracja
Erika Eleniak w 2011 roku
Imię i nazwisko Erika Maya Eleniak
Data i miejsce urodzenia 29 września 1969
Glendale
Zawód aktorka telewizyjna i filmowa, modelka
Strona internetowa

Erika Maya Eleniak (ur. 29 września 1969 w Glendale) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa.

Życiorys[edytuj]

Dzieciństwo i młodość[edytuj]

Pochodzi z rodziny ukraińskich emigrantów. Jej ojciec przybył do Hollywood z Kanady w latach 60. z zamiarem zrobienia kariery jako aktor. Tutaj się ożenił, a następnie rozstał ze swoją żoną. Erika była najstarszym dzieckiem spośród czterech sióstr i jednego brata. Kiedy wreszcie w latach 70. ojciec rozpoczął karierę jako aktor, młoda Erika stawiała pierwsze kroki w dziecięcym modelingu oraz reklamówkach telewizyjnych. W 1982 roku nastąpił przełom w życiu młodej aktorki, została zaangażowana do światowego hitu E. T. Okres szkoły średniej to trudny czas w jej życiu. Eleniak poznała alkohol i narkotyki. Ratunkiem okazało się poznanie sparaliżowanego Steve’a Fergusona, który nakłonił ją do wzięcia udziału w spotkaniach Anonimowych Alkoholików oraz detoksykację.

Początek kariery[edytuj]

Początkowo Eleniak zagrała kilka ról w produkcjach telewizyjnych, między innymi w Charles in Charge (1984) oraz Broken Angel (1988). W 1989 roku zdecydowała się na pozowanie do zdjęć do czasopisma dla panów Playboy. Pojawiła się na dwóch okładkach pisma. W tym samym roku Eleniak wygrała rolę w serialu TV Słoneczny patrol, gdzie zagrała w nim przez 3 sezony, ostatecznie opuszczając obsadę serialu w 1992 roku. W tym samym roku wystąpiła w kasowym przeboju kinowym Liberator. Kolejne lata nie przyniosły podobnego sukcesu.

Życie osobiste[edytuj]

Na planie serialu Słoneczny patrol Eleniak poznała aktora Billy’ego Warlocka. Początkowa przyjaźń między parą aktorów przerodziła się w miłość. Aktor był jednak bardzo zazdrosny o swoją dziewczynę, co było jednym z powodów rozstania. W 1994 roku na planie filmu Chasers Eleniak poznała Williama McNamarę. Para była ze sobą szczęśliwa, nie zdecydowała się jednak na małżeństwo, lecz jedynie na zaręczyny.

Filmografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]