Scott Baio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Scott Baio
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 22 września 1961
Brooklyn, USA
Strona internetowa

Scott Baio, właściwie Scott Vincent James Baio (ur. 22 września 1961 w Brooklynie, w stanie Nowy Jork, USA) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był najmłodszym trzecim dzieckiem Mario i Rose Baio, którzy wyemigrowali z Włoch do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ma starszą siostrę i brata Steve'a, który został także aktorem. Uczęszczał do Saint Bernadette Elementary School w Dyker Heights w nowojorskim Brooklynie.

Ukończył Xaverian High School w Bay Ridge, w Brooklynie, w stanie Nowy Jork.

Debiutował na kinowym ekranie tytułową rolą nieletniego gangstera w kryminalnej komedii muzycznej Alana Parkera "Bugsy Malone" (1976) z Jodie Foster. Ta parodia filmu gangsterskiego okazała się ogromnym sukcesem, dlatego reprezentowała Wielką Brytanię na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1976 r.

Został dostrzeżony przez producenta Garryego Marshalla, który obsadził go w roli Anthony'ego DeLuca w serialu Blansky's Beauties (1977) i w popularnej serii telewizji ABC Szczęśliwe dni (Happy Days, 1977-1984), a główna rola Charlesa 'Chachi' Arcoli, kuzyna Fonzie, uczyniła z niego idola nastolatek i przyniosła mu w roku 1982 nagrodę dla Młodego Artysty. Postać tę zagrał jeszcze w innym serialu ABC pt. Joanie Loves Chachi (1982-1983).

Komercyjnymi sukcesami stały się kolejne postaci telewizyjne w serialach; Charles w Charles in Charge (1984-1990), James Halbrook w Baby Talk (1991-1992), Dr. Jack Stewart w Diagnoza: Morderstwo (Diagnosis Murder, 1993-1995).

Dowiódł również swoich umiejętności aktorskich w dramatach telewizyjnych. Za rolę Juliusa w "Luke Was There" (1976) i postać Buddy'ego Eldera w "All the Kids Do It" (1984) został nominowany do nagrody Emmy. A rola ucznia szkoły średniej Jacka Melona w "Stoned" (1980) przyniosła mu nagrodę dla Młodego Artysty w 1982 r. Stworzył ciekawą postać nastoletniego alkoholika marzącego, by pójść w ślady ojca i zostać gwiazdą hokeja w teledramacie familijnym "Nad przepaścią" (The Boy who drank too much, 1980).

Za rolę właściciela piekarni Dominica w kinowym melodramacie "Dobry jak chleb" (The Bread, My Sweet, 2001) odebrał nagrodę na Festiwalu Filmowym w San Diego, w stanie Kalifornia.

23 stycznia 2005 pojawił się na 16. miejscu w rankingu na największego idola nastolatek, ogłoszonego przez magazyn TV Guide.

Ma na swoim koncie liczne romanse z aktorkami: Lesley Ann Warren, Heather Locklear, Pamelą Anderson, Nicole Eggert, Nicollette Sheridan, Natalie Raitano i Eriką Eleniak.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]