Gotowe na wszystko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gotowe na wszystko
Desperate Housewives
Ilustracja
Polskie logo serialu
Gatunek

komediodramat
kryminał

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Marc Cherry

Główne role

Alfre Woodard
Andrea Bowen
Brenda Strong
Dana Delany
Drea de Matteo
Eva Longoria
Felicity Huffman
Joy Lauren
Kathryn Joosten
Madison De La Garza
Marcia Cross
Nicollette Sheridan
Teri Hatcher
Vanessa Williams
Doug Savant
James Denton
Kevin Rahm
Kyle MacLachlan
Mark Moses
Ricardo Antonio Chavira
Shawn Pyfrom
Steven Culp
Tuc Watkins

Liczba odcinków

180 + 7 specjalnych

Liczba serii

8

Lista odcinków serialu Gotowe na wszystko
Produkcja
Reżyseria

Larry Shaw
David Grossman
i inni

Scenariusz

Marc Cherry
i inni

Narracja

Brenda Strong

Muzyka

Steve Jablonsky,
Danny Elfman

Wytwórnia

ABC Studios

Czas trwania odcinka

42 min

Pierwsza emisja
Data premiery

3 października 2004

Stacja telewizyjna

ABC

Lata emisji

2004–2012

Status

Zakończony przez twórców

Chronologia
Powiązane

Pokojówki z Beverly Hills

Gotowe na wszystko (ang. Desperate Housewives) – amerykański serial telewizyjny, wyprodukowany i nadawany przez telewizję ABC od 3 października 2004 do 13 maja 2012 roku. W Polsce pojawił się rok później, 8 września 2005. Akcja toczyła się w luksusowym przedmieściu fikcyjnego miasta Fairview, przy ulicy Wisteria Lane. Sąsiadki, pozornie idealne amerykańskie panie domu, nie tylko zmagały się z szarą rzeczywistością. Próbowały przy tym też odkryć mroczną tajemnicę ich zmarłej przyjaciółki oraz każdego następnego sąsiada, jaki się tam sprowadzał. Serial jest mieszanką różnych gatunków telewizyjnych jak komedii, dramatu, kryminału i klasycznej opery mydlanej.

Historia serialu[edytuj | edytuj kod]

 • Pomysłodawcą produkcji jest Marc Cherry, który długo starał się przekonać wiele amerykańskich stacji do swojego projektu. Już po pierwszej emisji serial uzyskał najlepszy wynik w rankingach oglądalności. Szybko stał się hitem w Stanach, a wkrótce prawa do emisji zakupiły stacje w kilkudziesięciu krajach, w Polsce były to Polsat, Fox Life oraz Comedy Central.
 • Żadna stacja telewizyjna nie zdecydowała się kupić serialu, który został zaprezentowany jako komediowy. Dopiero gdy wprowadzono zmiany do scenariusza i zaprezentowano go jako nocną operę mydlaną, telewizja ABC zakupiła do niego prawa.
 • Marc Cherry, scenarzysta serialu, powiedział, że pomysł napisania scenariusza do pilota zrodził się po rozmowie z matką, która powiedziała mu, że wychowując swoje dzieci, była zdana niemal wyłącznie na siebie. Jej mąż i ojciec dzieci większość czasu był poza domem, a to powodowało, że wielokrotnie czuła się „zdesperowana”[1][2].
 • Scenarzysta przyznał się też, że pomysły na skandale brał z gazet i z życia przyjaciół[3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Serial opowiada historie sześciu kobiet, w tym pięciu przyjaciółek, mieszkających przy tej samej ulicy amerykańskiego przedmieścia.

Narratorem serialu jest Mary Alice Young (ur. 1965) – typowa gospodyni domowa, żona maklera Paula i matka nastoletniego Zachary’ego. Mieszkała pod numerem 4352 Wisteria Lane. Na samym początku popełnia samobójstwo. W specyficzny, humorystyczno-sarkastyczny sposób relacjonowała wydarzenia na Wisteria Lane. Tymczasem jej przyjaciółki znalazły list:

Wiem, co zrobiłaś.
Robi mi się od tego niedobrze.
Zamierzam powiedzieć.

Uznały, że z tego powodu się zabiła i zdecydowały, że muszą poznać prawdę o tym, co ukrywała.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Tytułowa[edytuj | edytuj kod]

 • Gabrielle Solis (ur. 1976) była modelką. Rok wcześniej, w 2003 roku, porzuciła wybieg i została żoną biznesmena Carlosa. Czując się samotna i zaniedbana, wdała się w romans z ich 17-letnim ogrodnikiem, Jonathanem Rowlandem. Państwo Solis są bezdzietni i razem mieszkają pod numerem 4349.
 • Bree Van De Kamp (ur. 1963) jest ideałem gospodyni domowej. Doskonale gotuje, sprząta bez zarzutu, szyje sobie ubrania czy samodzielnie obija meble. Została żoną chirurga Rexa oraz matką Andrew i Danielle. Posiada osobowość obsesyjno-kompulsywną. To otoczenie, a nie rodzina uważa ją za ideał. Mieszkają pod numerem 4354.
 • Lynette Scavo (ur. 1966) to była bizneswoman, która odnosiła sukcesy w firmie reklamowej. W niej poznała swego przyszłego męża, Toma. Po ślubie, na prośbę męża, zrezygnowała z pracy. Zamieszkali na przedmieściach i ona urodziła mu bliźniaki Prestona i Portera w roku 1998, Parkera w 1999 oraz córkę Penny w 2003 roku. Lynette ma mnóstwo problemów z dorastającymi synami. Wszyscy mieszkają pod numerem 4355.
 • Susan Mayer (ur. 1967) rok wcześniej − w 2003 roku − rozwiodła się z prawnikiem i specjalistą od rozwodów, Karlem. Ze względu na łączącą ich 14-letnią córkę Julie − zachowała jego nazwisko. Kobieta kompletnie nie umie gotować oraz ma niesamowitego pecha. Mieszka ze swą latoroślą pod numerem 4353. W trakcie żałobnej atmosfery po śmierci sąsiadki, zainteresowała się nowym sąsiadem, hydraulikiem Michaelem Delfino.
 • szóstą kobietą jest Edie Britt (ur. 1967). Wyżej wymieniona piątka przyjaźni się ze sobą, lecz Edie nie należała do owej grupy. Ta agentka nieruchomości dwukrotnie się rozwiodła, jest drapieżna i lubi seks na jedną noc z mężczyznami. Jej wścibska sąsiadka, wdowa Martha Huber, wspomniała, że Edie ma syna. Edie mieszkała pod numerem 4360. Także jej wpadł w oko Mike Delfino, przez co została rywalką Susan o jego względy.

Zabawne. Są ludzie, którzy nie znają własnych sąsiadów. Dzielą z nimi płot i tyle, a my dzieliłyśmy wszystko. Czemu zawdzięczamy to szczęście?

Susan Delfino (8x23)
Kolor Rola w serialu
Główna
Gościnna
Bez występu
Aktorka Postać Sezon 1 Sezon 2 Sezon 3 Sezon 4 Sezon 5 Sezon 6 Sezon 7 Sezon 8
Marcia Cross Bree Weston s01e01 do s03e16 i od s03e23 do s08e23
Eva Longoria Gabrielle Solis s01e01 do s08e23
Felicity Huffman Lynette Scavo
Teri Hatcher Susan Delfino
Nicollette Sheridan Edie Williams s01e01 do s05e19 i s05e23
Aktorka Postać Sezon 1 Sezon 2 Sezon 3 Sezon 4 Sezon 5 Sezon 6 Sezon 7 Sezon 8
Brenda Strong Mary Alice Young s01e01 do s08e23 (178 odcinków jako narrator, w tym 17 występów gościnnych)
Alfre Woodard Betty Applewhite s01e22
i s01e23
s02e01
do s02e24
Dana Delany Katherine Mayfair s04e01 do e6e18 s08e23
Drea de Matteo Angie Bolen s06e01
do s06e23
Vanessa Williams Renee Faulkner s07e01
do s08e23

Drugoplanowa[edytuj | edytuj kod]

Gościnna[edytuj | edytuj kod]

Postać Aktor Relacja do innych Odcinki Fabuła
Alberta Fromme Betty Murphy sąsiadka mieszkańców okolicy. 1.05, 2.06, 2.10–2.11 i 3.08

Na każdym osiedlu mieszka taka kobieta jak Alberta Fromme. Każda z nich ma kota. Kiedy pani Fromme wyjeżdżała, prosiła znajomych o opiekę nad pupilem. Tym razem musiała poprosić swoją sąsiadkę, Susan Mayer. Na Wisteria Lane wszyscy wiedzieli, że Susan prześladuje pech. (...) Machając na pożegnanie bała się, że pech będzie trwał. Kot bał się również.(...)

Mary Alice Young (odc. 1x05)

Sezon 1
Po raz pierwszy pojawiła się, gdy oddała swojego kota pod opiekę Susan Mayer, a sama wyjechała. Tej nocy Mike Delfino włamał się do domu Alberty, po którym zorganizowano spotkanie sąsiadów w domu Scavo.

Sezon 2
Rok później była świadkiem jak Susan oskarżyła Paula Younga o zabójstwo Marthy Huber, nie mając przy tym dowodów zbrodni.

Sezon 3
Po raz ostatni pojawiła się, gdy Karen McCluskey zdjęła za nią lampki świąteczne z jej domu.

Claudia Sanchez Justina Machado wdowa po Alejandrze/Ramonie. Nie jest spokrewniona/spowinowacona z Carmen i Hectorem Sanchez 8.11–8.12 Sezon 8

Cztery miesiące po zaginięciu Ramona, Susan Delfino przyjechała do nich do Oklahomy z pragnieniem zobaczenia czy nie cierpią z powodu zaginięcia mężczyzny. Claudia została zmuszona do sprzedania domu. Susan wręczyła jej czek ze swoim adresem. Claudia porozmawiała z Marisą, swą córką. Usłyszała od niej, że ta kobieta zapewniła, że Ramon nie wróci. Claudia przyjechała do niej do Fairview i sądziła, że ma romans z Ramonem. Rozpowiedziała to też za pomocą ulotek po Wisteria Lane. Przyszła do domu Gabi w czasie remontu. Widziały czerwoną plamę krwi Alejandra. Gabi wmówiła pracownikom, że to ślady po czerwonym winie. Gdy udali się na przerwę, zaprowadziła Claudię do kuchni i przedstawiła jej całą prawdę o Ramonie, a właściwie, Alejandrze Perezie. Claudia jej nie uwierzyła i nazwała kłamcą dopóki Marisa przyznała się, że jej zrobił to samo.

Daphne i Jeff Bicks Caroline Aaron i Dan Castellaneta nieszczęśliwe małżeństwo, pracujące we własnej firmie „Aerial Banners”, założonej z kapitału ojca Daphne. 6.11 Sezon 6

Daphne Bicks była nieszczęśliwą kobietą. Najlepiej wiedział o tym jej mąż. Dlatego zaproponował jej pracę. Myślał, że rozweseli żonę. Jeff Bicks przekonał się, że sama praca nie wystarczy, by żona przestała narzekać. Zaczynała od samego rana a kończyła wieczorem, gdy wracali z pracy. Sprawy miały się tak źle, że Jeff zaczął prosić Boga o pomoc. Na szczęście dla Jeffa, Bóg miał już plan. Zostali wynajęci przez Karla Mayera by, w awionetce, przelecieli nad Wisteria Lane z napisem „Czy wyjdziesz za mnie Bree? Kocham Cię Karl”. Gdy zaczęli lecieć, pokłócili się o skąpstwo Jeffa. Ten wspomniał, że się z nią rozwiedzie. Jeff dostał ataku serca i zmarł. Tak oto nieszczęśliwe małżeństwo Jeffa i Daphne Bicksów dobiegło końca, w spadającym samolocie, nad podmiejską uliczką... nad Wisteria Lane. Daphne przejęła stery, odcięła banner i rozbiła maszynę na końcu uliczki. Sama zmarła na miejscu

Detektyw Lyons Billy Mayo były prowadzący sprawę zaginięcia Victora Langa oraz podpalenia klubu „biały koń”, która miała miejsce sześć lat później. 4.08, 5.09, 5.21, 5.23, 5.24 Sezon 4

Gdy zaginął Victor Lang, przyjechał do Gabrielle zapytał o to czy miała romans z Carlosem. Ten wątek zgłosiła im Edie Britt, ale Gabi wszystkiemu zaprzeczyła. Victor odnalazł się i w szpitalu zaprzeczył im jakoby cokolwiek pamiętał.

Sezon 5
Sześć lat później detektywom Lyons i Collinsowi (David M. Fabrizio) przydzielono sprawę podpalenia klubu „biały koń”. Odpytywali Dave’a Williamsa. Zdarzenie było podpaleniem, ale nie wiedzieli kim był Samuel Heller, którego ciało zwęgliło się na zapleczu. Później Tom i Lynette Scavo odpowiadali im w sprawie bójki ich syna z właścicielem baru i jego gróźb pod jego adresem. Dave podszedł do funkcjonariuszy i powiedział im, że Porter Scavo podpalił klub. Po śmierci jego drugiej żony, Edie spytali się czy znał doktora Hellera, ale Dave zaprzeczył. Wspomnieli, że obok miejsca zbrodni był Jackson Braddock. Malarza aresztowano na podstawie anonimowego doniesienia Dave’a o jego nielegalnym pobycie w kraju. Detektywi przesłuchali malarza tuż przed deportacją do Kanady. Nie rozpoznał Hellera, ale zeznał, że widział Dave’a przed miejscem zbrodni. Williamsa nie było w domu gdy udali się po niego. Nakryli za to Robertę Simonds z jej siostrą, Karen McCluskey. Na komisariacie pomogły policjantom połączyć fakt: nazwisko „Dash”, wypadek jego córki i pierwszej żony z małżeństwem Delfino oraz zamieszkanie na tej samej ulicy co sprawcy tego wypadku. Umożliwiło to rozpoczęcie pościgu za Davidem.

Dyrektor Hobson John Rubinstein dyrektor szkoły Oakridge w Fairview. 5.14, 5.18, 6.12–6.14, 7.21 i 8.13 Sezon 5

Hobson przyjął Susan do pracy w szkole jako asystentkę nauczycielki, gdy posłała tam Maynarda. Gdy do szkoły przyjęto Evana, był świadkiem kłótni między nią a Karlem Mayer.

Sezon 6
Niemal rok później dyrektor przyjął do szkoły Juanitę z powodu jej meksykańskich korzeni, co zdziwiło dziewczynkę, gdyż identyfikowała się jako biała anglosaska. Hobson musiał też upomnieć Susan i Gabrielle, po tym jak ta pierwsza dowiedziała się w której grupie zaawansowania są ich dzieci. Zatrudnił też Robin Gallagher. Do czasu gdy jeden z rodziców nie rozpoznał w niej byłej striptizerki.

Sezon 7
W trakcie Halloween Susan została wyrzucona z pracy. Dyrektor prywatnej szkoły dowiedział się od jednej z matek (Carly Thomas Smith), że żona Mike’a pracowała w serwisie „Va Va Va Broom Ladies”, gdzie sprzątała dom w samej bieliźnie. Gdy przez rok namawiała go by cofnął decyzję, skierował ją do rady rodziców.

Sezon 8
Susan w końcu się udało się to połowicznie bo została nauczycielką zastępczą. Upomniał też Gabrielle, by Juanita nie całowała chłopców na siłę, jak to zrobiła do niedawna

Edwin Mullins Cheyenne Wilbur były sąsiad Gabi i Susan. Ma brata, który prowadził sprawę rozwodową Susan. 1.05, 1.16 i 1.22 Edwin wypychał zwierzęta[4]. Edwin bardzo ufał Bree Van De Kamp, dlatego podarował jej klucze do swojego domu[5]

Sezon 1
Mieszkał w domu przy 4351 Wisteria Lane. Pojawił się na spotkaniu sąsiadów zorganizowanym po włamaniu do Alberty Fromme, gdzie ostrzegał ludzi, iż agencje rządowe ich podsłuchują. Mary Alice przedstawiła go jako „Bob Fisk”. Raz strzelił w powietrze ze strzelby, gdy lokalne dzieci obrzuciły jego dom papierem toaletowym. Mężczyzna posiadał też zapasowy klucz do domu Karen McCluskey o czym wspomniała Lynette. Po roku od śmierci Mary Alice państwo Mullins opuszczali Wisteria Lane. Przez ostatni rok, w ich sąsiedztwie doszło do samobójstwa Mary Alice, podpalenia domu Susan, bijatyk, szantażu i morderstwa Marthy Huber. W obawie przed zgnilizną moralną, Mullinsowie postanowili się wynieść. Najdziwniejsze, że nikt z sąsiadów tego nie zauważył. Edwin wyprowadził się z żoną (Geraldine Singer) w nieznanym kierunku. Żaden z sąsiadów tego nie zauważył

Eli Scruggs Beau Bridges nieżyjąca złota rączka gospodyń z Wisteria Lane. Eli Scruggs był najlepszym ze wszystkich majstrów. Każdy klient potwierdził, że Eli naprawiał wszystko: rozbity wazon, cieknącą rurę czy obluzowaną poręcz. Eli zawsze wykonywał robotę porządnie. 5.13 * W 2002 roku Mary Alice Young stała się jego pierwszą klientką i to ona zapoznała go z innymi odbiorcami jego usług.
 • W 2003 roku Gabrielle Solis, gdy wprowadziła się na ulicę, nie miała przyjaciół a on wprowadził je do towarzystwa dzisiejszych przyjaciółek. Susan Mayer była wściekła, gdy usłyszała od Scruggsa o innych kochankach Karla, gdy się z nim rozwodziła. Kazała mu zmienić zamki w drzwiach. W 2004 roku Edie Rothwell z jego pomocą przetrwała spadek wiary we własną atrakcyjność po rozstaniu z mężem, Umberto. Eli trafił do szpitala gdy Susan przypadkowo podpaliła dom Edie. Bree Van De Kamp planowała wydanie książki kucharskiej za życia męża, Rexa, gdyż brakowało jej pieniędzy na nowy sprzęt AGD. Rex wyśmiał ten pomysł i Bree wyrzuciła przepisy przy Elim. Lynette Scavo zdecydowała, dzięki niemu, że po urodzeniu Penny zostanie w domu z córeczką i nie wróci do pracy o którą tak się starała. Mary Alice wpuściła go do domu gdy otrzymała kartkę z szantażem. Eli był ostatnią osobą, która widział ją żywą. Podarowała mu wazon, który jej naprawił dwa lata wcześniej, ale nie miał odwagi jej pomóc. Gdy wynosili jej ciało z domu, obiecał, że będzie pomagać każdemu na swojej drodze.
 • W 2005 roku Eli pożegnał Rexa na jego pogrzebie. Po naprawie w domu wdowy i po stypie, przyniósł jej przepisy, po czym pochwalił jeden z nich.
 • W 2012 roku Susan, gdy rozpadło się jej małżeństwo z Mikiem, rozpaczała, ale po rozmowie z nim poczuła ulgę. Usłyszała jak podziwiał ją, że zawsze szuka miłości, mimo cierpienia jakie ją spotyka[6].

Sezon 5
Gdy lekarz stwierdził, że ma słabe serce, postanowił przejść na emeryturę. Zostawił tylko ulotki z tą informacją w każdej skrzynce sąsiadów, co zdenerwowało Karen McCluskey. Po raz ostatni wszedł na drabinę na dach domu Susan by przytwierdzić gont. Gdy tylko dokończył ostatnie zlecenie, nie robiąc zamieszania, zmarł na atak serca. Co najważniejsze, zostawił porządek. Juanita Solis znalazła go jako pierwsza. Wszystkie gospodynie wspominały jak wpłynął na ich życie. Pogrzeb mężczyzny zgromadził całą Wisteria Lane i wielu ludzi z Fairview. Bree ugotowała jego ulubione dania na stypę a Gabrielle kupiła wielki wieniec pomarańczowych róż na jego trumnę

Jenny Hunter-McDermott Isabella Acres adoptowana córka Boba Huntera i Lee McDermotta, urodzona w 2006 roku. 7.13, 7.16 i 8.03 Geje, mieszkający na Wisteria Lane, wpadli na pomysł adopcji już rok wcześniej. Byli już po niepowodzeniach z tym związanych przez co ich związek się nawet rozpadł[7]. Po tym jak do siebie wrócili[8], znowu zaczęli myśleć o przygarnięciu jakiegokolwiek dziecka jako swojego. W ośrodku adopcyjnym powiedziano im, że musieli by czekać dwa lata na niemowlę. Znaleźli więc sierociniec ze starszymi dziećmi i tak wybrali 10 – letnią dziewczynkę. Na wspólnym brunchu z Solisami, Lee pokazał jej zdjęcie Carlosowi i Gabi. Miała przyjechać do nich za 30 dni. Częściowo otworzyło to Gabrielle świeżą ranę po stracie Grace[9].

Sezon 7
Renee Perry urządziła jej pokój a Bob i Lee widzieli, że kiedyś sama chciała być matką, dlatego pozwolili by Jenny zwracała się do Renee jak do cioci. Dziewczynka uczyła się już języka mandaryńskiego i grała na skrzypcach. Zrobiła błąd podczas szkolnego konkursu talentów, ale Bob i Lee nie mogli być z niej bardziej dumni.

Sezon 8
Dziewczynie zaczął rosnąć biust. Lee zwrócił się do Renee o pomoc w doborze stanika. Udały się na zakupy i nawiązały nic przyjaźni. Stało się to jednak problemem, gdyż coraz częściej chciała z nią przebywać. Lee się załamał ponieważ jego najgorszy koszmar wychowawczy właśnie się spełniał. Renee szybko pozbierała go w całość. Upewniła go, że razem z Bobem wykonują świetną pracę. Lee urządził Jenny co poniedziałkowe malowanie paznokci.

Marisa Sanchez Daniela Bobadilla pasierbica Alejandra/Ramona z jego drugiego małżeństwa, urodzona w 2002 roku. Nie jest spokrewniona/spowinowacona z Carmen i Hectorem Sanchez. 8.11 i 8.12 Sezon 8

Marisa była nastolatką gdy jej ojczym molestował ją. Następnie zaginął a cztery miesiące później Susan przyjechała do nich do Oklahomy i wręczyła czek Claudii za lego, które od niej kupiła. Susan dostrzegła za plecami kobiety smutną i nieśmiałą twarz Marisy. Susan wyszła, zaczekała przed domem do wieczora. Gdy nastolatka wyszła wynieść śmieci, Susan powiedziała jej, że ojczym już nigdy jej nie skrzywdzi. przekazała matce tą informację i wraz z nią przyjechała do Fairview. Gdy Claudia odwiedziła Gabrielle, Susan doradziła dziewczynie, by nie skrywała tego co zrobił jej ojczym bo to ją wyniszczy. Tak zrobiła jej przyjaciółka. Marisa z płaczem wyznała matce prawdę o jej mężu.

Mitzi Kinsky Mindy Sterling sąsiadka gospodyń z 4347 Wisteria Lane. 6.14, 6.23, 7.09–7.10 i 7.16–7.17 Mitzi, około 50−60 lat, ma dwójkę dzieci, bezpłodnego syna i córkę–lesbijkę. Wprowadziła się na Wisteria Lane w 2015 roku[10][11].

Sezon 6
Angie Bolen nękała Mitzi by segregowała śmieci. W końcu podeszła do kobiety, która określiła sąsiadkę mianem „śmieciowej policji”. Angie nalegała by oddzielała szkło od plastiku, ale nie chciała tego robić. Gdy Delfino się wyprowadzili, Karen McCluskey zmusiła Mitzi by kupiła za 300 dolarów stół z krzesłami. Sama chciała dać im mniej za komplet.

Sezon 7
Paul Young wrócił na uliczkę wykupił 50% domów na ulicy. Straciła pracę, więc była zainteresowana tylko tym, ile może jej dać. Zaczęła się kłócić z sąsiadami. Paul nawiązał intrygę, dzięki której Mitzi wyjechała skuszona „ofertą pracy”. Paul okłamał Boba i Lee, że sprzedała mu swój dom. tak uzyskał ich nieruchomość i większość w radzie osiedla. Otworzył swój dom resocjalizacji przestępców a Mitzi w trakcie zamieszek wskazała Lee jako winowajcę. Podczas wydarzenia, Susan Delfino straciła nerkę. Mitzi nie zgodziła się oddać jej swojego organu mimo akcji na jej rzecz prowadzonej przez Bree. Ostatecznie to Beth Young oddała nerkę Susan po tym jak się postrzeliła. mimo żałoby na ulicy Renee Perry przygotowywała swoje coroczne przyjęcie wiosenne, ale Kinsky odmówiła przyjścia.

Sezon 8
Została tylko wspomniana przez Carlosa, że wciąż mieszka na uliczce, a po śmierci Mike’a, podarowała Susan kosz słoików z dżemem. O tym napomknęła tylko Julie.

Pete Romslo Andy Umberger jeden z detektywów w Fairview i przyjaciel Wayne'a Davis. 2.01 i 4.17 Sezon 2

Po tym jak Mike i Susan przeżyli napaść Zacha Younga z bronią w ręku, Romslo usiłował przesłuchać kobietę w szpitalu. Tymczasem Mike poprosił go by nie spisywał oskarżenia, co usłyszała Julie. Funkcjonariusz kazał mu później identyfikować zwłoki chłopaka, ale nie należały do Zacha.

Sezon 4
Trzy lata później Katherine Mayfair zgłosiła mu zaginięcie jej męża, Adama. Pete i Wayne Davis byli zaprzyjaźnieni. Dlatego Romslo powiedział jej, że Wayne nikogo by nie skrzywdził. Uznał, że to zemsta za jakąś starą rodzinną kłótnię i kazał jej wypełnić formularze. Zadzwonił do Wayne'a z informacją, że jego była żona była u niego i jest szalona, tak jak powtarzał. Później, Pete znalazł się na Wisteria Lane, krótko po tym jak Katherine zastrzeliła Davisa. Przejrzał on zeznania sąsiadek i na ich podstawie przyznał, że była to obrona konieczna.

Rose Kemper Gloria LeRoy była sąsiadka gospodyń z 4348 Wisteria Lane. 5.20 Pochowała jednego męża, wychowała pięcioro dzieci. Przetrwała chorobę, biedę, a nawet utratę zębów. W rezultacie życiowych doświadczeń, nie bała się już niczego[9].

Sezon 5
Wiele lat później zamaskowany Orson Hodge padł ofiarą Rose gdy włamał się do jej domu. Uderzyła go kijem baseballowym w głowę, przez co uciekł frontowymi drzwiami. Gdy miała zadzwonić na policję, zobaczyła jak Edie Britt uderzyła w słup samochodem z powodu włamywacza. Doznała przez to lekkiego zawału. Opowiedziała potem Katherine Mayfair, że przyszła do niej „Śmierć”, ale zabrała Edie. Katherine porozmawiała z opieką społeczną. Orson skłamał, że Rose ma demencję starczą. Z tego powodu Rose została zabrana przez opiekę społeczną.

Ciekawostka
Jedną z jej córek mogła być Sasha Eden, ponieważ jej syn bawił się na balkonie domu Rose z Porterem i Prestonem Scavo, co zostało pokazane w serii drugiej.

Ruth Ann Heisel Dagney Kerr pielęgniarka w szpitalu „Fairview Memorial”. 1.17, 2.14 i 2.16 Była nieszczęśliwa w małżeństwie i planowała odejść od męża. Pracowała na nocnej zmianie[12]. Nie zdała egzaminu pielęgniarskiego[13].

Sezon 1
Ruth zajmowała się pacjentami w szpitalu, gdy po 5 miesiącach śpiączki obudziła się Juanita „Mama” Solis. Szukając kogokolwiek, spadła ze schodów i wylądowała obok Ruth. Ta podbiegła do niej i Juanita przekazała jej, że synowa zdradza jej męża. Ruth nic nie usłyszała, bo miała słuchawki na uszach. Później przyszła do niej Gabrielle Solis i pod okiem przełożonego przekazała jej, że Juanita zmarła we śnie. Gabi nie przyjęła rzeczy po teściowej.

Sezon 2 Pogratulowała doktorowi McCready jego pierwszej operacji wycięcia śledziony u Susan Mayer. Pomogła mu w wyborze kwiatów i kartki dla Susan, ale Karl Mayer wyjawił jej w żartach by troszczyła się o jego zonę. Sprawdziła Susan i wyszło na jaw, że jest mężatką. Susan wybiegła za nią i wyjawiła, że jest to tylko fikcyjne małżeństwo na potrzeby oszustwa ubezpieczeniowego. Podczas samej operacji Susan wyznała, że kocha Mike'a. Była pod narkozą a Ruth wykrzyczała doktorowi Ronowi, że jest też mężatką.

Karen Stouffer Oprah Winfrey jednodniowa sąsiadka gospodyń i małżonka Gordona. Odcinek specjalny „Oprah Is The New Neighbour” Ona i Gordon (Gregg Daniel) wyprowadzili się do Chicago, gdyż pochowali kogoś pod jacuzzi. Udając zmęczenie nieustającym wyścigiem szczurów w wielkiej korporacji, ona i jej małżonek przenieśli się do Fairview, do domu przy 4351 Wisteria Lane. Powitały ją wszystkie gospodynie, lecz odkryła ich sekrety gdy chciała pożyczyć od nich cukier: wrzaski Lynette Scavo na swoje dzieci, pieniądze i rewolwer Mike’a Delfino, kłótnię Bree Van De Kamp z George’em Williamsem, niezdarność nagiej Susan Mayer w krzakach, wyzywające mycie auta przez Edie Britt oraz pocałunek ogrodnika Johna z Gabrielle Solis. Karen była oburzona, ale Gordon kazał jej iść na spacer. W jego trakcie zobaczyła jak Paul Young zaciągnął ciało jeszcze żywej Marthy Huber do wykopanego dołu. To przelało czarę goryczy i para uciekła z uliczki. Mężczyzna zauważył kartkę na tablicy rozdzielczej:

Wiem, co zrobiłaś.
Robi mi się od tego niedobrze.
Zamierzam powiedzieć.

Karen wiedziała, że ktoś ich będzie szantażował, więc kazała jak najszybciej odjechać z miejsca.

Postacie uśmiercone[edytuj | edytuj kod]

Tajemnice[edytuj | edytuj kod]

Motywem przewodnim każdej serii była tajemnica otwierająca pierwszy odcinek każdej kolejnej serii.

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

Wisteria Lane[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Wisteria Lane.

Fairview[edytuj | edytuj kod]

Jest to fikcyjne miasto w Stanach Zjednoczonych, leżące w fikcyjnym stanie Eagle State, powstałym w 1876 roku[17][18][19] stworzone na potrzeby serialu Gotowe na wszystko.

Wiem. Fairview jest bardziej prowincjonalne, niż Chicago, ale znajdziesz tu więcej ludzi z dobrym gustem, niż myślisz

Katherine do Bree (odc. 4x12)
Historia

Edward Sibley był uwielbianym założycielem miasteczka Fairview. Wcześniej był najlepiej znany jako bimbrownik, kobieciarz i koniokrad. Oczywiście nikt nie pamięta tych części przeszłości Edwarda. Na szczęście dla niego historię można napisać na nowo i nikt nie wiedział o tym lepiej niż Bree Hodge.

Mary Alice Young

Edward Sibley założył to miasto[20] w 1871 roku[19].

Miejsca w fikcyjnym Fairview

(W nawiasach podane jest, kiedy dane miejsce zostało pokazane lub wzmiankowane, a po średniku – kto to wspomniał, lub występował w tym miejscu). W Fairview znajdują się:

Samorząd

Burmistrzem do 2007 roku był mężczyzna o nazwisku Johnson (Kenneth Kimmins)[21]. Zatrudnił on w swym ratuszu szwagra i sześciu kuzynów[22]. Szef policji miasta też okazał się szwagrem burmistrza Johnsona[23]. W 2007 roku Johnson przegrał wybory z Victorem Langiem, którego żona Gabrielle, została pierwszą damą. Kilka miesięcy później, tuż po śmierci Victora[23], wróciła do pierwszego męża, Carlosa Solis[24]. Nie wiadomo kto został burmistrzem po śmierci Victora. Sześć lat po śmierci Langa, rodzina Solis zrobiła sobie z nowym burmistrzem zdjęcie[25]. Niecałe dwa lata później burmistrz Franklin (Tom McGowan), ubiegający się wkrótce o reelekcję, przewodniczył nieudanemu otwarciu pierwszego domu resocjalizacji więźniów na Wisteria Lane[26].

Działalność duszpasterska

Działalność duszpasterską w Fairview prowadzą różne kościoły chrześcijańskie:

Sąsiadujące miasta
 • Greendale
 • Lakeview
 • Mount Pleasant
 • Riverton
 • Rockmayer
 • Oakdale[27]
Prawa obowiązujące w stanie
Ulice

Dotychczas w serialu pojawiły się (na wizji lub częściej w dialogach) nazwy fikcyjnych ulic, w fikcyjnym mieście Fairview, w fikcyjnym stanie Eagle State, w USA:

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Czołówka

Czołówka serialu została nominowana do nagrody Emmy za najlepszą w roku 2005[55].

Zakończenie serialu
 • 5 sierpnia 2011 roku stacja ABC ogłosiła, że seria ósma będzie ostatnią w historii serialu[56][57][58].
  • W związku z tym, nie tylko Dana Delany zgłosiła chęć ponownego gościnnego wcielenia się w Katherine Mayfair po to by pożegnać się z widzami[59]. Pięć miesięcy później na planie swojego serialu „Anatomia prawdy”, aktorka potwierdziła tą informację[60], co zostało też uwierzytelnione kolejne 3 miesiące później przez serwis zajmujący się serialami. Postać grana przez aktorkę wróciła na finał całej produkcji[61].
  • Natomiast Nicollette Sheridan, która wcielała się w jedną z głównych postaci Edie Britt, uśmierconą pod koniec piątej serii, powiedziała stanowcze „nie” swojemu gościnnemu występowi w serialu[62][63].
 • Vanessa Lynn Williams poinformowała wszystkich na swym twitterze, że 25 kwietnia 2012 roku zakończyły się zdjęcia do dwóch finałowych i ostatnich odcinków całego serialu[64].
Film pełnometrażowy
 • 15 marca 2009 roku Marc Cherry odpowiedział na pytanie widza w interaktywnym programie „Ask Desperate Housewives”, czy powstanie film pełnometrażowy, że musiałaby minąć dekada by zebrać postacie by je odtworzyć[65].
 • 29 kwietnia 2012 roku, w polskim portalu „Onet.pl” pojawiła się informacja od Evy Longorii, że nie chciałaby się wcielić w rolę Gabrielle do filmu kinowego. Jak sama powiedziała: Nie jestem zainteresowana rolą w takim filmie. Nawet nie chciałabym pójść na niego do kina. Myślę, że lepiej będzie po prostu zamknąć ten rozdział.[66]
 • Trzy lata później, po swej pierwszej wypowiedzi, Marc Cherry wycofał się z pomysłu wersji kinowej swego serialu. Wyznał, że Nie chce ich [bohaterek − przyp.red.] postarzać, tylko pamiętać obecne piękno[67].
 • Teri Hatcher wyznała, że nie miałaby nic przeciwko filmowej wersji serialu. Kocham fanów serialu, a oni nadal nie mają dość. Nie sadzę jednak, by kinowa wersja miała szanse powstać, powiedziała aktorka[68].
 • W grudniu 2013 roku, Marc Cherry zdradził, że planuje film[69].
  • Miał on powstać 10 lat po serialu i jego fabuła, w zarysie, opierać się na tym, że pożar spalił większość, jak nie wszystkie, domy na Wisteria Lane. To wyjawi ładownię/bunkier wypełnioną tajemnicami, które zmuszą mieszkańców do powrotu i zmierzenia się z policyjnymi pytaniami[69].
  • Aktorki chcą i potrzebują ponownego spotkania w postaci filmu, ale ich niepewności wbijają wszystkim kolec. Już zaczynają się podchody o to kto będzie miał największe sceny, one-linery czy czas kamery na twarz[69].
  • Teri, Felicity i Marcia boją się też, że bliskość Evy i Marca doprowadzi do faworyzowania Longorii[69].
  • To oraz niedokończony skrypt, pogłębiający pewną nieufność, doprowadza wszystkich do wściekłości. Zwłaszcza Cherry’ego, który zaczyna sobie przypominać, dlaczego nie chciał się brać ponownie za ten projekt[69].
 • W Internecie pojawiły się plotki, że ABC zatwierdziła kolejny projekt związany z „gotowymi na wszystko”[70], ale kilku aktorów wypowiedziało się o tym negatywnie:
  • Jesse Metcalfe (który grał Johna Rowlanda) rzekł, że nie wyobraża sobie by DH zdobyło srebrny ekran. Wolałbym słyszeć prośby o realizację tego projektu niż żale, że to zrobiliśmy i było to okropne[70].
  • Teri Hatcher wyjaśniła, Byłoby koszmarem upiec to, a potem mieć zakalec. Byłoby okropne, gdyby film okazał się słaby, byłby skazą[70].
  • Natomiast Ricardo Chavira dodał, Sądzę, że tutaj jest tak samo jak z powiedzeniem „książka była lepsza niż film”[70].
  • Ostatecznie Eva Longoria wszystko zdementowała[71].
Gra komputerowa

Na podstawie serialu powstała gra komputerowa Gotowe na wszystko, w której występują ważniejsi bohaterowie serialu. Gra liczy 12 odcinków, w których układać można własną fabułę. Gracz nie wciela się w jedną z serialowych gospodyń, lecz staje się nową panią domu na Wisteria Lane. Czas akcji obejmuje wydarzenia drugiego sezonu, lecz kończą się na momencie zanim dom Susan został spalony a Bree poznała Orsona.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Tutaj użyto tylko woskowej kukły a aktor nie wystąpił w odcinku.
 2. Ta śmierć została potwierdzona 11 marca 2012 roku na koncie Jeffa Greensteina (jednego z twórców serialu) na Twitterze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ask Desperate Housewives Part 01, YouTube, 9 kwietnia 2009
 2. Marc Cherry on creating "Desperate Housewives" , YouTube, 22 marca 2010
 3. Ask Desperate Housewives: part 2, YouTube, 8 lutego 2009
 4. Sezon 1 odcinek 2, „Ah, But Underneath, reżyseria: Larry Shaw, scenariusz: Marc Cherry, [premiera:] 10 października 2004
 5. Sezon 2 odcinek 14, „Silly People”, reżyseria: Robert Duncan McNeill, scenariusz: Tom Spezialy, [premiera:] 12 lutego 2006
 6. Sezon 5 odcinek 13, „The Best Thing That Ever Could Have Happened”, reżyseria: Larry Shaw, scenariusz: Marc Cherry & Bob Daily, [premiera:] 18 stycznia 2009
 7. Sezon 6 odcinek 19, „We All Deserve to Die”, reżyseria: Larry Shaw, scenariusz: Josann McGibbon & Sara Parriott, [premiera:] 18 kwietnia 2010
 8. Sezon 7 odcinek 7, „A Humiliating Business”, reżyseria: Larry Shaw, scenariusz: Marco Pennette, [premiera:] 7 listopada 2010
 9. a b Sezon 7 odcinek 12, „Where Do I Belong?”, reżyseria: David Grossman, scenariusz: David Schladweiler, [premiera:] 9 stycznia 2011
 10. Sezon 6 odcinek 4, „The God-Why-Don't-You-Love-Me Blues”, reżyseria: David Warren, scenariusz: Alexandra Cunningham, [premiera:] 18 października 2009
 11. Pokazana inna kobieta z dwójką dzieci.
 12. Sezon 1 odcinek 17, „There Won't Be Trumpets”, reżyseria: Jeff Melman, scenariusz: John Pardee & Joey Murphy, [premiera:] 3 kwietnia 2005
 13. Sezon 2 odcinek 16, „There Is No Other Way”, reżyseria: Randy Zisk, scenariusz: Bruce Zimmerman, [premiera:] 12 marca 2006
 14. Wtedy Applewhite'owie sprowadzili się do Fairview.
 15. Sezon 5 odcinek 12, „Connect! Connect!”, reżyseria: Ken Whittingham, scenariusz: Jordon Nardino, [premiera:] 11 stycznia 2009
 16. odcinek emitowany w 12 stycznia 2009 roku dodać 5 lat przeskoku czasowego w serialu odjąć 3 lata, które powiedziała Lynette od śmierci Glena.
 17. Sezon 2 odcinek 15, „Thank You So Much”, reżyseria: David Grossman, scenariusz: Dahvi Waller, [premiera:] 19 lutego 2006
 18. Sezon 6 odcinek 8, „The Coffee Cup”, reżyseria: Larry Shaw, scenariusz: Dave Flebotte, [premiera:] 15 listopada 2009
 19. a b c Sezon 8 odcinek 20, „Lost My Power”, reżyseria: David Grossman, scenariusz: Wendy Mericle, [premiera:] 29 kwietnia 2012
 20. Sezon 3 odcinek 4, „Like It Was”, reżyseria: Larry Shaw, scenariusz: John Pardee & Joey Murphy, [premiera:] 15 października 2006
 21. Sezon 3 odcinek 18, „Liaisons”, reżyseria: David Grossman, scenariusz: Jenna Bans & Alexandra Cunningham, [premiera:] 15 kwietnia 2007
 22. Sezon 3 odcinek 16, „My Husband, The Pig”, reżyseria: Larry Shaw, scenariusz: Brian A. Alexander, [premiera:] 4 marca 2007
 23. a b Sezon 3 odcinek 19, „God, That's Good”, reżyseria: Larry Shaw, scenariusz: Dahvi Waller & Josh Senter, [premiera:] 22 kwietnia 2007
 24. Sezon 4 odcinek 11, „Sunday”, reżyseria: David Grossman, scenariusz: Alexandra Cunningham & Lori Kirkland Baker, [premiera:] 13 kwietnia 2008
 25. Sezon 5 odcinek 21, „Bargaining”, reżyseria: David Grossman, scenariusz: David Schladweiler, [premiera:] 3 maja 2009
 26. a b Sezon 7 odcinek 10, „Down the Block There's a Riot”, reżyseria: Larry Shaw, scenariusz: Bob Daily, [premiera:] 12 grudnia 2010
 27. Sezon 5 odcinek 11, „Home Is The Place”, reżyseria: David Grossman, scenariusz: Jamie Gorenberg, [premiera:] 4 stycznia 2009
 28. Sezon 1 odcinek 21, „Sunday In The Park With George”, reżyseria: Larry Shaw, scenariusz: Katie Ford, [premiera:] 8 maja 2005
 29. a b Sezon 4 odcinek 2, „Smiles of a Summer Night”, reżyseria: David Grossman, scenariusz: Bob Daily & Matt Berry, [premiera:] 7 października 2007
 30. a b Sezon 6 odcinek 3, „Never Judge a Lady, by Her Lover, reżyseria: Andrew Doerfer, scenariusz: Bob Daily, [premiera:] 11 października 2009
 31. Sezon 7 odcinek 17, „Everything's Different, Nothing's Changed”, reżyseria: David Warren, scenariusz: Annie Weisman, [premiera:] 3 kwietnia 2011
 32. Sezon 1 odcinek 1, „Pilot”, reżyseria: Charles McDougall, scenariusz: Marc Cherry, [premiera:] 3 października 2004
 33. Sezon 7 odcinek 14, „Flashback”, reżyseria: Andrew Doerfer, scenariusz: Matt Berry, [premiera:] 13 lutego 2011
 34. Sezon 1 odcinek 12, „Every Day A Little Death”, reżyseria: David Grossman, scenariusz: Chris Black, [premiera:] 16 stycznia 2005
 35. Sezon 2 odcinek 20, „It Wasn't Meant To Happen”, reżyseria: Larry Shaw, scenariusz: Marc Cherry & Tom Spezialy, [premiera:] 30 kwietnia 2006
 36. Sezon 2 odcinek 9, „That's Good, That's Bad”, reżyseria: Larry Shaw, scenariusz: Kevin Murphy, [premiera:] 27 listopada 2005
 37. Sezon 2 odcinek 22, „No One Is Alone”, reżyseria: David Grossman, scenariusz: Kevin Murphy & Chris Black, [premiera:] 14 maja 2006
 38. a b Sezon 3 odcinek 1, „Listen To The Rain On The Roof”, reżyseria: Larry Shaw, scenariusz: Marc Cherry & Jeff Greenstein, [premiera:] 24 września 2006
 39. Sezon 3 odcinek 2, „It Takes Two”, reżyseria: David Grossman, scenariusz: Kevin Murphy & Jenna Bans, [premiera:] 1 października 2006
 40. Sezon 5 odcinek 10, „A Vision's Just a Vision”, reżyseria: Larry Shaw, scenariusz: David Flebotte, [premiera:] 7 grudnia 2008
 41. Sezon 3 odcinek 7, „Bang!”, reżyseria: Larry Shaw, scenariusz: Joe Keenan, [premiera:] 5 listopada 2006
 42. Sezon 4 odcinek 14, „Opening Doors”, reżyseria: David Grossman, scenariusz: Dahvi Waller & Jordon Nardino, [premiera:] 4 maja 2008
 43. Sezon 5 odcinek 23, „Everybody Says Don't”, reżyseria: Bethany Rooney, scenariusz: John Pardee & Joey Murphy, [premiera:] 17 maja 2009
 44. Sezon 5 odcinek 24, „If It's Only In Your Head”, reżyseria: David Grossman, scenariusz: Jeffrey Richman, [premiera:] 17 maja 2009
 45. Sezon 6 odcinek 5, „Everybody Ought to Have a Maid”, reżyseria: Larry Shaw, scenariusz: Jamie Gorenberg, [premiera:] 25 października 2009
 46. Sezon 7 odcinek 16, „Searching”, reżyseria: Larry Shaw, scenariusz: Jeff Greenstein, [premiera:] 6 marca 2011
 47. a b Sezon 7 odcinek 23, „Come on Over for Dinner”, reżyseria: Larry Shaw, scenariusz: Bob Daily, [premiera:] 15 maja 2011
 48. Sezon 2 odcinek 24, „Remember Part II”, reżyseria: Larry Shaw, scenariusz: Marc Cherry, Jenna Bans, Alexandra Cunningham & Tom Spezialy, [premiera:] 21 maja 2006
 49. Sezon 3 odcinek 8, „Children And Art”, reżyseria: Wendey Stanzler, scenariusz: Kevin Etten & Jenna Bans, [premiera:] 12 listopada 2006
 50. Sezon 3 odcinek 17, „Dress Big”, reżyseria: Matthew Diamond, scenariusz: Kevin Etten & Susan Nirah Jaffee, [premiera:] 8 kwietnia 2007
 51. Sezon 3 odcinek 22, „What Would We Do Without You?”, reżyseria: Larry Shaw, scenariusz: Bob Daily, [premiera:] 13 maja 2007
 52. Sezon 4 odcinek 3, „The Game”, reżyseria: Bethany Rooney, scenariusz: Joey Murphy & John Pardee, [premiera:] 14 października 2007
 53. a b Sezon 6 odcinek 6, „Don't Walk on the Grass”, reżyseria: David Grossman, scenariusz: Marco Pennette, [premiera:] 1 listopada 2009
 54. Sezon 7 odcinek 6, „Excited and Scared”, reżyseria: Jeff Greenstein, scenariusz: Jeff Greenstein, [premiera:] 31 października 2010
 55. Outstanding Main Title Design – 2005. emmys.com. [dostęp 2018-08-03]. (ang.).
 56. EXCLUSIVE: ABC Will End 'Desperate Housewives' In May 2012 After 8th Season, www.deadline.com, 5 sierpnia 2011
 57. Desperate end in may 2012, IMDb, 5 sierpnia 2011
 58. Shocker: Desperate Housewives To End in May, TVline, 5 sierpnia 2011
 59. Dana Delany: I Would Love to Return to Desperate Housewives, TVguide, 8 sierpnia 2011
 60. Dana Delany on Returning for the Final Season of "Desperate Housewives", NBC Los Angeles, 9 stycznia 2012
 61. Exclusive: Dana Delany Set for Desperate Housewives Finale – Will Julie Benz Join Her?, TVline, 9 kwietnia 2012
 62. 'Desperate Housewives:' Nicollette Sheridan Won't Return for Final Season, hollywoodreporter, 8 sierpnia 2011
 63. Sheridan won't return from the dead for 'Housewives' final season. theclicker.today.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-27)]., TheClicker, 8 sierpnia 2011
 64. konto Vanessy L. Williams, Twitter, 10 kwietnia 2012
 65. Ask Desperate Housewives: Part 6, YouTube, 15 marca 2009
 66. Eva Longoria nie chce kinowej wersji "Gotowych na wszystko". film.onet.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-03)]., onet.pl, 29 kwietnia 2012
 67. „Świat seriali”, (red.) Katarzyna Madey, nr 11 (dwutygodnik), wyd. Bauer Sp. z.o.o., Warszawa 2012, str. 9
 68. Teri Hatcher: nie sądzę, by kinowa wersja "Gotowych na wszystko" powstała. film.onet.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-21)]., film.onet.pl, 1 sierpnia 2013
 69. a b c d e Marc Cherry Planning Desperate Housewives Reunion?. showbizspy.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-28)]., showbizspy.com, 23 grudnia 2013
 70. a b c d ‘Desperate Housewives’ Reunion 2015 — Is It Happening?, mediamass.net, 12 marca 2014
 71. Eva Longoria: No "Desperate Housewives" Reunion Planned, emag.co.uk, 7 marca 2014

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]