Ernst Busch (aktor)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ernst Busch
Ilustracja
Ernst Busch
Imię i nazwisko

Friedrich Wilhelm Ernst Busch

Data i miejsce urodzenia

22 stycznia 1900
Niemcy

Data i miejsce śmierci

8 czerwca 1980
Niemcy

Zawód

aktor

Odznaczenia
Leninowska Nagroda Pokoju Nagroda Państwowa NRD
podpis

Friedrich Wilhelm Ernst Busch[1] (ur. 22 stycznia 1900 w Kilonii, zm. 8 czerwca 1980 w Bernburgu) – niemiecki piosenkarz i aktor, żołnierz Brygad Międzynarodowych.

Zaczynał jako tłumacz obcojęzycznych piosenek. Występował na scenie operowej. Zagrał w filmach Kuhle Wampe i Opera za trzy grosze[2]. Przez całe życie był komunistą, ze względu na swoje poglądy musiał uciekać przed Gestapo z ojczyzny w 1933. Osiadł w Związku Radzieckim. W 1937 wstąpił do Brygad Międzynarodowych, mających na celu walczenie z faszyzmem w Hiszpanii. Jego piosenki nagrywane w czasie wojny domowej były emitowane i nagrywane przez Radio Barcelona i Radio Madryt. Po porażce Republiki Hiszpańskiej i zwycięstwie frankistów, Busch wyemigrował do Belgii, gdzie był internowany w czasie okupacji niemieckiej, a później uwięziony w obozie w Gurs.

Uwolniony przez wojska radzieckie w 1945 roku osiadł w Berlinie Wschodnim, gdzie pracował wraz z Bertoltem Brechtem i Erwinem Piscatorem w „Berliner Ensemble”. Był popularną postacią w Niemieckiej Republice Demokratycznej, jego najbardziej popularnym utworem jest Die Moorsoldaten.

Laureat Międzynarodowej Leninowskiej Nagrody Pokoju za lata 1970-1971[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ernst Busch – ein Jahrhundertleben. ernst-busch.net.
  2. Opera za trzy grosze.
  3. Yearbook of the Great Soviet Encyclopedia. Moscow: Sovetskaya Enciklopediya, 1972, s. 618.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]