Jewgienija Ginzburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Eugenia Ginzburg)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jewgienija Ginzburg
Jewgienija Siemionowna (Sołomonowna) Ginzburg
(Евгения Семёновна (Соломоновна) Гинзбург)
Data i miejsce urodzenia 20 grudnia 1904
Imperium Rosyjskie Moskwa
Data i miejsce śmierci 25 maja 1977
Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka Moskwa
Zawód pisarka, dziennikarka, pracownik naukowy
Narodowość rosyjska
Język rosyjski
Obywatelstwo rosyjskie, radzieckie
Alma Mater Kazański Uniwersytet Państwowy
Okres lata 60. XX w. – 1977
Gatunki proza, publicystyka, wspomnienia
Ważne dzieła Stroma ściana

Jewgienija Siemionowna (Sołomonowna) Ginzburg (ros. Евгения Семёновна (Соломоновна) Гинзбург; ur. 7 grudnia?/20 grudnia 1904 w Moskwie, Imperium Rosyjskie - zm. 25 maja 1977 w Moskwie, Rosyjska Federacyjna SRR) – rosyjska pisarka żydowskiego pochodzenia, matka Wasilija Aksionowa. Ofiara wielkiego terroru w ZSRR.

Ukończyła Kazański Uniwersytet Państwowy, gdzie następnie pracowała. Wyszła za mąż za Pawła Aksionowa - członka władz Tatarskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W 1937 została zatrzymana przez NKWD i przez 730 dni przetrzymywana najpierw areszcie, później w więzieniu w Jarosławiu ( w tzw. izolatorze), latem 1939 skierowana do zespołu łagrów Kołymy. W lutym 1947 odsiedziała dziesięcioletni wyrok, po czym przez kolejne lata została skazana administracyjnie na dożywotnie zesłanie. Po śmierci Stalina została amnestionowana, a w roku 1955 oficjalnie zrehabilitowana.

Swoje losy opisała w książce Stroma ściana. Po bezskutecznych próbach wydania w oficjalnych wydawnictwach sowieckich w początku lat 60. pierwsza część książki została wydana we Włoszech w 1966 w tłumaczeniu angielskim jako Into the Whirlwind. Książka krążyła w ZSRR w samizdacie, po raz pierwszy została oficjalnie opublikowana w ZSRR w 1990. Jest to jedno z najważniejszych świadectw stalinowskiego terroru i najciekawszych dzieł tzw. literatury łagrowej. Obok Warłama Szałamowa i Anatola Krakowieckiego autor najbardziej znanych literackich świadectw obozów Kołymy.

Pochowana na Cmentarzu Kuźminskim w Moskwie[1].

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

  • film "Wichry Kolymy" (2009) tytuł oryginalny  : "Within the Whirlwind" nakręcony na podstawie książki "Stroma ściana"