Eugeniusz Józefowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Biblioteka Świętego Pielgrzyma

Eugeniusz Józefowski – artysta plastyk, wykładowca akademicki. Urodzony 6 września 1956 roku w Skarżysku-Kamiennej. W 1981 roku ukończył Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie (dyplom z grafiki u profesor Danuty Kołwzan-Nowickiej). Od 1983 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1996-2004 na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu zrealizował przewody kwalifikacyjne oraz przeszedł pozytywnie postępowanie o nadanie tytułu profesora sztuk plastycznych, otrzymanego w 2004 r. Były profesor zwyczajny Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej WSP w Zielonej Górze oraz pierwszy rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie. Wykładał w PWSZ w Głogowie oraz AHE w Łodzi. Obecnie wykłada na wydziale malarstwa i Rzeźby w ASP Wrocław na stanowisku profesora zwyczajnego.

Uprawia przede wszystkim malarstwo, grafikę i fotografię. Zajmuje się również książką artystyczną - w tej dziedzinie zaznaczył się jako autor ponad stu unikatowych książek. Zajmuje się także ilustratorstwem. Istotną rolę w jego dorobku pełnią działania edukacyjne i warsztatowe (od 1979 r. ponad trzysta warsztatów twórczych w Polsce, Niemczech, Holandii i innych miejscach). Jest laureatem wielu prestiżowych nagród (m.in.: Nagroda Państwowa II stopnia za twórczość plastyczną dla dzieci i młodzieży, 1986; Medal Honorowy, VII Biennale Sztuki dla Dziecka, Poznań 1989). Brał udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i zagranicą (m.in. Norwegia, Czechy, Słowacja, Belgia, Holandia, Niemcy, Irlandia, Izrael). Od 1997 cykliczny udział w wystawach „Sztuka Książki” (1997 – nagroda Wydawnictwa Prószyński i S-ka, 2000 – Nagroda Jury).

Jest autorem, wraz z Adamem Olejniczakiem, Biblioteki Świętego Pielgrzyma - unikatowego architektonicznego pomnika Jana Pawła II odsłoniętego w 2006 roku w Głogowie, pełniącego jednocześnie rolę lapidarium podominikańskiego kościoła św. Piotra.


Bibliografia[edytuj]

  • Józefowski Eugeniusz, Książka o książkach, Zielona Góra 1999.
  • Ożóg Kazimierz S., Miedziany Pielgrzym: Pomniki Jana Pawła II w Polsce w latach 190-2005, Głogów 2007.


Linki zewnętrzne[edytuj]