Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu
Ilustracja
Dżakarta (Indonezja) - Dzień bez Samochodu 2010 w ramach Green Transport and Health week.
Dzień 16-22 września
Państwa głównie państwa Europy, Indonezja, od 2007 Chiny
Typ święta międzynarodowe, ekologiczne
Podobne święta Dzień bez Samochodu

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, ETZT (ang. European Mobility Week) – kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 roku, odbywająca się corocznie w dniach od 16 do 22 września. Celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej czy car-poolingu.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przez cały tydzień władze samorządowe oraz inne zaangażowane podmioty w szczególny sposób starają się zachęcić mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń transportowych. W ramach kampanii przygotowują szereg atrakcji: wystawy, konkursy z nagrodami, happeningi. Punktem kulminacyjnym jest obchodzony co roku 22 września Europejski Dzień bez Samochodu, podczas którego tradycyjnie wyłączony z ruchu zostaje fragment infrastruktury drogowej danego miasta.

W czasie kampanii realizować można trzy typy aktywności:

 • Tydzień Działań – są to wszelkie wydarzenia promocyjne.
 • Działania Trwałe – wprowadzone na stałe ułatwienia dla ruchu pieszego, rowerowego lub środków transportu publicznego.
 • Dzień Bez Samochodu – zamknięcie dla ruchu samochodowego ulicy lub pewnego obszaru gminy.

Jednostki samorządu terytorialnego mogą przyłączyć się do kampanii oraz rejestrować organizowane wydarzenia poprzez stronę: http://registration.mobilityweek.eu/login.php?lang=pl.

Inne podmioty, takie jak firmy, szkoły, uczelnie, fundacje czy organizacje pozarządowe mogą przyłączyć się do ETZT rejestrując (rejestracja jest możliwa do końca września każdego roku) swoje działania na stronie: http://mobility-action.mobilityweek.eu/login.php.

Komisja Europejska przyznaje co roku nagrody za najlepszą kampanię, dla miast poniżej i powyżej 50 000 mieszkańców. Komisja Europejska przyznaje też nagrody za najlepszy Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Laureaci nagród, wybrani przez niezależny zespół ekspertów, otrzymują trzyminutowe wideo w języku angielskim i ojczystym, podkreślające ich osiągnięcia. Ponadto zwycięskie gminy i finaliści są promowani za pośrednictwem kanałów kampanii.

W Polsce od 2018 roku przyznawane są Nagrody Ministra Infrastruktury w polskiej kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Nagrody mają charakter honorowy i są przyznawane w 4 kategoriach konkursowych:

 1. nagroda ETZT za najlepszą kampanię lokalną – dla dużego miasta/gminy (powyżej 50 000);
 2. nagroda ETZT za najlepszą kampanię lokalną – dla małego miasta/gminy (poniżej 50 000 mieszkańców);
 3. nagroda ETZT za najbardziej innowacyjne działanie, aktywność – dla miasta, gminy, grupy ludzi, organizacji pozarządowej, partnera społecznego, instytucji badawczej/dydaktycznej, władzy lokalnej/krajowej, instytucji publicznej, przedsiębiorstwa publicznego/prywatnego;
 4. wyróżnienie ETZT dla najbardziej aktywnego województwa[1].
Jedna z maskotek ETZT.[2]

ETZT w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Polskie miasta biorą udział w kampanii od samego początku istnienia kampanii. Za koordynację ETZT w Polsce odpowiada Departament Strategii Transportu Ministerstwa Infrastruktury[3].

ETZT na świecie[edytuj | edytuj kod]

Akcja ma obecnie zasięg ogólnoświatowy, oprócz podmiotów z Europy, swój udział zarejestrowały miasta m.in. z Japonii, Argentyny czy Korei Południowej.

Edycja 2018[edytuj | edytuj kod]

Kampania była organizowana pod hasłem „Multimodalność” oraz sloganem „Przesiadaj się i jedź”. W 2018 roku w ciągu tygodnia wydarzenia zorganizowało 2792 (w tym 160 z Polski) miast i gmin z 54 krajów. Polska w 2018 roku znalazła się wśród trzech państw z największym przyrostem uczestników (obok Rosji i Węgier)[4].

Edycja 2019[edytuj | edytuj kod]

Kampanię zorganizowano pod przewodnim tematem „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy” oraz hasłem „Chodź z nami!”[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Portal gov.pl, Gov.pl [dostęp 2019-10-23] (pol.).
 2. European Mobility Week, www.mobilityweek.eu [dostęp 2019-10-21].
 3. Portal gov.pl, Gov.pl [dostęp 2019-10-23] (pol.).
 4. http://mobilityweek.eu/fileadmin/user_upload/materials/participation_resources/2018/2018_EMW_Participation_Report.pdf
 5. Portal gov.pl, Gov.pl [dostęp 2019-10-23] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]