EuskoTran (Bilbao)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Euskotren Tranbia Bilbao
tramwaj
logo
Ilustracja
Tramwaj w Bilbao nieopodal przystanku Uribitarte
Państwo  Hiszpania
Lokalizacja Bilbao
Operator EuskoTren
Liczba linii 1
Lata funkcjonowania od 2002
Infrastruktura
Długość sieci 6,3 km
Rozstaw szyn 1000 mm
Liczba stacji 12
Portal Transport szynowy
Schemat przebiegu linii A wraz z planowaną rozbudową
Przystanek Abandoibarra
Public transport map of Bilbao.png

EuskoTran w Bilbao – system tramwajowy działający w Bilbao w Hiszpanii. Sieć ta ma obecnie 6,3 km. torów oraz 12 przystanków na całej trasie i zarządzana jest przez EuskoTren. Czas przejazdu na całej trasie wynosi obecnie 15 minut. Tramwaje obsługujące linie pochodzą z taboru dostarczonego przez CAF. Pod nazwą EuskoTran kursują również tramwaje w Vitorii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W swej historii tramwaju, Bilbao miało tramwaje konne w 1876, a następnie tramwaje elektryczne, które pojawiły się na ulicach miasta w 1896. Począwszy od 1940 wszystkie linie były sukcesywnie likwidowane (według planu do 1964) i zastępowane trolejbusami. Ostatecznie sieć została zlikwidowana w 1978 r.

Prace budowlane na linii A oficjalnie rozpoczęły się 27 maja 1999, a linia została otwarta w 18 grudnia 2002. Początkowo tramwaj kursował tylko pomiędzy Atxuri i Uribitarte. 30 kwietnia 2003 nastąpiło otwarcie przedłużonej linii A do Uribitarte Guggenheim. Po tym czasie linia była kolejno przedłużana a 24 lipca 2003 odbyło się jej otwarcie w kierunku Guggenheim w San Mamés, a 22 lipca 2004 do San Mamés Basurto.

Przystanki na trasie linii A[edytuj | edytuj kod]

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Każdy tramwaj ma 25 m długości i może jednorazowo przewozić 192 osoby, w tym 50 na miejscach siedzących. Wszystkie tramwaje są niskopodłogowe i wyposażone w wysuwaną platformę dla potrzeb osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dostęp do tramwajów jest na poziomie platformy, co czyni ją łatwą dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie tramwaje mają 4 pary drzwi po każdej stronie. Podczas jazdy wszystkie przystanki są zapowiadane głosowo, a pomiędzy zapowiedziami odtwarzana jest muzyka.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]