Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles
Ilustracja
Logo firmy
Forma prawna Przedsiębiorstwo
Data założenia 1917
Państwo  Hiszpania
Lokalizacja  Hiszpania
Siedziba Hiszpania Beasain
Prezes Jose Maria Baztarrica Garijo
Branża transport
Produkty tramwaje
tabor kolejowy
zespoły trakcyjne
Zatrudnienie ponad 2 000
Dochód 1 258 mld €[1]
43°02′45,0000″N 2°11′22,2000″W/43,045833 -2,189500
Strona internetowa

Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles (CAF) – hiszpańska firma z siedzibą w Beasain (Prowincja Guipúzcoa) zajmująca się projektowaniem, produkcją, utrzymaniem i dostawą taboru kolejowego oraz pojazdów szynowych takich jak m.in.: lokomotywy, wagony, szybkie tramwaje, pociągi dużych prędkości oraz wózki do automatycznej zmiany rozstawu kół zarówno dla pojazdów szynowych jak i drogowych.

CAF jest producentem, którego produkty operują na całym świecie m.in.: w Europie, USA, Ameryce Południowej, Azji (Indie czy Japonia) oraz w krajach Afryki Północnej. W branży tej posiada ponad 100-letnie doświadczenie. CAF S.A. jest spółką publiczną – wszystkie akcje znajdują się w obrocie giełdowym. Obecność firmy na rynkach zagranicznych 25 krajów i jej uczestnictwo w 45 projektach przyczyniło się do zwiększenia obrotów firmy. W działalności globalnej CAF korzysta z własnych zakładów produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych, Francji, Argentynie i Brazylii oraz stale rozwija eksport. Producent ten może wykazać się doświadczeniem w produkcji pojazdów metra. W ciągu ostatnich 15 lat dostarczył swoim klientom ponad 2700 wagonów kolei podziemnej i obecnie ma zamówienia na kolejne 450 pojazdów. Firma wygrała przetargi na pojazdy metra w ważnych metropoliach europejskich – w Brukseli (Belgia), w Rzymie (Włochy), w Madrycie i w Barcelonie (Hiszpania). Posiada również zamówienia spoza Europy, w takich miastach jak np.: Waszyngton (USA), Hongkong (Chiny), São Paulo (Brazylia), Meksyk - Dystrykt Federalny, Istambuł (Turcja), Santiago (Chile) i Algier (Algieria). CAF ma plany dotyczące zaangażowania się w dostawę pojazdów torowych do Polski.

Firma ta dostarcza również tabor tramwajowy m.in.: tramwaje ze skrętnymi wózkami skrajnymi i nie skrętnym wózkiem środkowym dla EuskoTran w Bilbao oraz tramwaje wieloprzegubowe. Pierwszy taki tramwaj wyprodukowano dla sieci tramwajowej w Sewilli oraz tożsame z tramwajami obecnie kursującymi w Sewilli zamówiło także Vélez-Málaga. Obecnie CAF zyskał kilka zagranicznych zamówień na tego typu pojazdy, m.in. dla miasta Antalya w Turcji czy Edynburga. W chwili obecnej CAF opracowuje nowy typ szybkich pociągów Oaris – skład czterowagonowy ma mieć moc 5,28 MW, sześciowagonowy 7,92 MW, natomiast ośmiowagonowy 10,56 MW, co pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej 350 km/h.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przykładowe pojazdy CAF-u dostarczone dla niektórych miast:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]