Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles
Ilustracja
Logo firmy
Państwo  Hiszpania
Siedziba Hiszpania Beasain
Data założenia 1917
Forma prawna Przedsiębiorstwo
Prezes Jose Maria Baztarrica Garijo
Zatrudnienie ponad 2 000
brak współrzędnych
Strona internetowa

Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles (CAF) – hiszpańska firma z siedzibą w Beasain (Prowincja Guipúzcoa) zajmująca się projektowaniem, produkcją, utrzymaniem i dostawą taboru kolejowego oraz pojazdów szynowych takich jak m.in.: lokomotywy, wagony, szybkie tramwaje, pociągi dużych prędkości oraz wózki do automatycznej zmiany rozstawu kół zarówno dla pojazdów szynowych jak i drogowych.

CAF jest producentem, którego produkty operują na całym świecie m.in.: w Europie, USA, Ameryce Południowej, Azji (Indie czy Japonia) oraz w krajach Afryki Północnej. W branży tej posiada ponad 100-letnie doświadczenie. CAF S.A. jest spółką publiczną – wszystkie akcje znajdują się w obrocie giełdowym. Obecność firmy na rynkach zagranicznych 25 krajów i jej uczestnictwo w 45 projektach przyczyniło się do zwiększenia obrotów firmy. W działalności globalnej CAF korzysta z własnych zakładów produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych, Francji, Argentynie i Brazylii oraz stale rozwija eksport. Producent ten może wykazać się doświadczeniem w produkcji pojazdów metra. W ciągu ostatnich 15 lat dostarczył swoim klientom ponad 2700 wagonów kolei podziemnej i obecnie ma zamówienia na kolejne 450 pojazdów. Firma wygrała przetargi na pojazdy metra w ważnych metropoliach europejskich – w Brukseli (Belgia), w Rzymie (Włochy), w Madrycie i w Barcelonie (Hiszpania). Posiada również zamówienia spoza Europy, w takich miastach jak np.: Waszyngton (USA), Hongkong (Chiny), São Paulo (Brazylia), Meksyk - Dystrykt Federalny, Istambuł (Turcja), Santiago (Chile) i Algier (Algieria). CAF ma plany dotyczące zaangażowania się w dostawę pojazdów torowych do Polski.

Firma ta dostarcza również tabor tramwajowy m.in.: tramwaje ze skrętnymi wózkami skrajnymi i nie skrętnym wózkiem środkowym dla EuskoTran w Bilbao oraz tramwaje wieloprzegubowe. Pierwszy taki tramwaj wyprodukowano dla sieci tramwajowej w Sewilli oraz tożsame z tramwajami obecnie kursującymi w Sewilli zamówiło także Vélez-Málaga. Obecnie CAF zyskał kilka zagranicznych zamówień na tego typu pojazdy, m.in. dla miasta Antalya w Turcji czy Edynburga. W chwili obecnej CAF opracowuje nowy typ szybkich pociągów Oaris – skład czterowagonowy ma mieć moc 5,28 MW, sześciowagonowy 7,92 MW, natomiast ośmiowagonowy 10,56 MW, co pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej 350 km/h.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przykładowe pojazdy CAF-u dostarczone dla niektórych miast:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]