Metro w Bilbao

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Metro w Bilbao
metro
logo
Ilustracja
Dwa pociągi na stacji Bolueta
Państwo

 Hiszpania

Lokalizacja

Bilbao

Operator

Biscay

Liczba linii

2

Lata funkcjonowania

od 1995

Infrastruktura
Rozstaw szyn

1000 mm

Napięcie zasilania

trzecia szyna =1500V

Strona internetowa
Metro w Bilbao most nad rzeką Nervión-Ibaizabal niedaleko stacji Bolueta

Metro Bilbao jest to system metra obsługujący położone w Kraju Basków miasto Bilbao i jego przedmieścia. Stacje metra zaprojektowane zostały przez Normana Fostera i przez mieszkańców nazywane są potocznie Fosterios.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze plany budowy narodziły się w latach 20. XX wieku, kiedy to rada miasta przygotowała dość realny projekt, zamiary budowy zniweczył jednak wielki kryzys ekonomiczny i Hiszpańska wojna domowa.

W 1971 rząd Kraju Basków, Rada Miasta Bilbao i przygotowała studium wykonalności inwestycji na terenie Bilbao i okolic, studium to potwierdziło zasadność budowy systemu co przełożyło się na utworzenie w 1976 roku konsorcjum transportowego Creditrans. Te dwa wydarzenia doprowadziły w końcu do rozpoczęcia prac budowlanych w 1987 roku. W 1989 prace rozpoczęły się na terenie ścisłego centrum, kiedy to zamknięto ulicę Moyú, główną arterię komunikacyjną miasta, co doprowadziło do poważnych problemów komunikacyjnych w mieście, w czasie prac budowlanych doszło do pewnych błędów, gdyż uszkodzeniu uległy niektóre budynki umiejscowione w niewielkiej odległości od robót. 11 listopada 1995 nastąpiło otwarcie pierwszej linii.

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Metro w Bilbao jest obecnie obsługiwane przez 24 pociągi typu UT-500 i 13 typu UT-550, firmy CAF. Wszystkie pojazdy w godzinach nocnych przetrzymywane są na stacjach techniczno-postojowych w Sopelana i Ariz. Pierwszych szesnaście pojazdów, posiadających numery od UT-501 do UT-516 dostarczone zostały przez CAF w listopadzie 1995. Pojazdy korzystają z napięcia 1500 woltów i mogą pomieścić do 712 osób. Ich prędkość maksymalna wynosi 80 kilometrów na godzinę.

Linie[edytuj | edytuj kod]

Schemat sieci metra

Metro w Bilbao korzysta z następujących linii:

Linia Kolor Trasa Otwarto w Długość Stacje
1 Czerwona Plentzia ↔ Etxebarri 1995 29,4 km 28
2 Czarna Kabiezes ↔ Basauri 2002 21,2 km 25

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]