Metro w Palma de Mallorca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Metro w Palma de Mallorca
Metro w Palma de Mallorca
Logo Metra w Palma de Mallorca
Metro w Palma de Mallorca
Pociąg na stacji Estació Intermodal
Dane ogólne
Lokalizacja Palma de Mallorca, Hiszpania
Rodzaj transportu metro
Data uruchomienia 2007
Infrastruktura
Całkowita
długość linii
14,55 km
Liczba linii 2
Liczba stacji 15
Inne informacje
Rozstaw toru 1000 mm
Właściciel Serveis Ferroviaris de Mallorca
Mapa metra w Palma de Mallorca

Metro w Palma de Mallorca jest pierwszym systemem metra zbudowanym na Balearach. Metro zostało zbudowane dla usprawnienia komunikacji w dotychczas zatłoczonej Palmie. Obecnie sieć składa się z 8,5 km odcinka na którym znajduje się 9 stacji. Obsługę systemu zapewnia Serveis Ferroviaris de Mallorca (SFM). Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w 2004 roku by zakończyć się w 2007, tak więc budowa całej trasy przeprowadzona została w rekordowo szybkim tempie.

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Prześwit toru wynosi 1000 mm, pociągi korzystają z napowietrznej sieci trakcyjnej, tabor obejmuje sześć szerokich na 2,55 m i długich na 33 m wagonów wyprodukowanych przez firmę CAF.

Prawie wszystkie stacje umiejscowione są pod ziemią, jedynie odcinek trasy koło dworca kolejowego Son Sardina znajdują się na powierzchni. Perony stacji mają przeciętnie 80 m długości i 5 m szerokości.

Metro zostało tymczasowo zamknięte po lokalnej powodzi we wrześniu 2007, kiedy do tuneli wdarła się woda. Wydarzenie to wymusiło konieczność 10 miesięcznego remontu, który zakończył się 28 lipca 2008.

Plany[edytuj | edytuj kod]

Planuje się zbudować drugą linię, która będzie miała 11,8 kilometra długości i 15 stacji. Jej trasa będzie przebiegała od przystanku pierwszej linii Camí dels Rais, następnie przejedzie przez nowo budowane osiedla na północny zachód od centrum, osiedle Vileta i zachodnią część centrum. Na przystanku Plaça d'Espanya będzie się można przesiąść w pierwszą linię, a następnie pojedzie w kierunku północnego wschodu, równolegle do linii pierwszej. Trasa drugiej linii zakończy się na przystanku Rafal Nou.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]