Teleskop Horyzontu Zdarzeń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Event Horizon Telescope)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Event Horizon Telescope (EHT) – program naukowy, którego zadaniem jest obserwacja przestrzeni kosmicznej znajdującej się w bezpośredniej bliskości czarnej dziury z rozdzielczością kątową porównywalną do rozmiarów horyzontu zdarzeń czarnej dziury[1]. Celem obserwacji będzie m.in. znajdująca się w centrum Drogi Mlecznej czarna dziura Sagittarius A*[2]. Sagittarius A* jest przynajmniej 30 razy większa od Słońca, ale widziana z Ziemi ma rozmiary kątowe takie same jak pomarańcza na Księżycu oglądana z Ziemi. Obserwacje tak niewielkiego obiektu w zakresie fal milimetrowych i submilimetrowych będą wymagały niespotykanej jak dotąd precyzji i koordynacji obserwacji[2].

W programie bierze udział szereg radioteleskopów z całego świata pracujących na falach milimetrowych i submilimetrowych przy pomocy techniki znanej jako interferometria wielkobazowa[2]. Dotychczas (2015) w programie biorą udział następujące obserwatoria i radioteleskopy:[3]

Planuje się także, że w przyszłości do programu dołączą kolejne obserwatoria:[3]

Program ma następujące cele naukowe:

  • Weryfikacja niektórych założeń ogólnej teorii względności (OTW). Według OTW horyzont czarnej dziury rzuca okrągły „cień” na otaczającą czarną dziurę plazmę. Naukowcy mają nadzieję sfotografować ten „cień” i wyznaczyć masę czarnej dziury.
  • Lepsze zrozumienie procesu akrecji materii wokół czarnej dziury.
  • Lepsze zrozumienie procesu powstawania i kolimacji dżetów powstających wokół czarnej dziury[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Główna strona projektu (ang.). eventhorizontelescope.org. [dostęp 2012-01-14].
  2. a b c d Key science objectives (ang.). eventhorizontelescope.org. [dostęp 2012-01-14].
  3. a b Array/Telescopes (ang.). eventhorizontelescope.org. [dostęp 2016-02-15].