Frank Drake

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Frank Drake (2008)

Frank Drake (ur. 28 maja 1930 w Chicago) – amerykański astronom i astrofizyk. Zasłynął głównie jako założyciel SETI i twórca równania Drake’a.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Jako nastolatek, Drake interesował się elektroniką i chemią. Twierdzi, że rozważał możliwość istnienia życia na innych planetach już w wieku 8 lat, lecz nigdy nie dzielił się tymi przemyśleniami z rodziną lub nauczycielami z powodu panującej wtedy ideologii religijnej.

Podjął studia na Cornell University, na kierunku astronomia. Jego przekonanie o istnieniu życia pozaziemskiego zostało podbudowane wykładem astrofizyka Ottona Struvego w roku 1951. Po ukończeniu college’u i odbyciu służby wojskowej dostał się do Harvardu na kierunek radioastronomia.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Żywo zainteresowany współczesnymi poglądami na prawdopodobieństwo istnienia i wykrywalność pozaziemskich cywilizacji, Drake rozpoczął karierę podejmując badania radioastronomiczne w National Radio Astronomy Observatory (NRAO), a następnie w Jet Propulsion Laboratory. Prowadził pomiary, które pozwoliły odkryć obecność jonosfery i magnetosfery na Jowiszu.

W roku 1960 Drake poprowadził pierwsze badanie mające na celu znalezienie inteligencji pozaziemskiej (znane jako Projekt Ozma). Dokładnie przebadano szum pochodzący z paru gwiazd, lecz nie znaleziono żadnego dowodu na istnienie obcych. Jednak pomysł się przyjął. Mimo że nie dysponujemy zadowalającymi dowodami na istnienie cywilizacji pozaziemskich, Drake żywi przekonanie, że „kontakt” jest nieunikniony w ciągu nadchodzących lat w formie sygnału radiowego bądź świetlnego.

W roku 1961 był jednym ze współorganizatorów pierwszej konferencji SETI. Podczas tego spotkania kilku naukowców przedstawił po raz pierwszy swe słynne równanie. Jest to wzór łączący serię prawdopodobieństw, aby spróbować określić ilość inteligentnych cywilizacji („N”) i ukazać brak przesłanek pozwalających stwierdzić w miarę jednoznaczny wynik – waha się on bowiem od 1 do 1 000 000 w zależności od współczynników. Rozbieżność wyników napędza projekt poszukiwań obcych cywilizacji SETI.

Jako naukowiec, Drake zajmował się początkowo pulsarami. W latach 60. i 70. był profesorem na Uniwersytecie Cornell i dyrektorem National Astronomy and Ionosphere Center – formalnej nazwy Obserwatorium Arecibo.

W roku 1971 zaprojektował wspólnie z Carlem Saganem aluminiową płytkę Pioneera z nadrukowanymi informacjami o naszej cywilizacji. Przekaz na płycie został specjalnie przygotowany w formie pozwalającej obcej cywilizacji na zrozumienie go. Drake był także współtwórcą Voyager Golden Record – płyty gramofonowej zawierającej podobne informacje (lecz w znacznie większej ilości) oraz obrazkowe instrukcje rozkodowania sygnału.

Drake jest członkiem Amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk, gdzie w latach 1989–1992 przewodniczył radzie fizyki i astronomii. Był zaangażowany w projekt Phoenix.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]