LOFAR

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anteny odbiorcze programu LOFAR
Centralne skupisko anten w Holandii

LOFAR (ang. Low-Frequency Array for radio astronomy) – wieloantenowy radioteleskop wykorzystujący zjawisko interferencji fal radiowych. Urządzenie jest demonstracją technologii, które mają zostać użyte przy budowie radioteleskopu interferometrycznego Square Kilometre Array. Radioteleskop został uroczyście otworzony 12 czerwca 2010 w ceremonii z udziałem królowej Holandii Beatrix.

LOFAR składa się z około 25 000 anten podzielonych na 50 skupisk położonych w różnych miejscach Europy[1]. Centralne skupisko anten położone jest we wschodnim Drenthe, w Holandii. Anteny interferometru znajdują się również na terytorium Niemiec, Szwecji, Francji, Wielkiej Brytanii i Polski[1]. Gromadzeniem i przetwarzaniem danych zajmuje się superkomputer Blue Gene/L na uniwersytecie w Groningen.

LOFAR bada bardzo dalekie zakątki Wszechświata, m.in. obiekty, które powstały tuż po Wielkim Wybuchu.

Radioteleskop wybudowany został przez ASTRON Netherlands Institute for Radio Astronomy, część holenderskiej Organizacji Badań Naukowych. Urządzenie zostało sfinansowane ze środków Unii Europejskiej, instytutu ASTRON, holenderskiej Organizacji Badań Naukowych i organizacji Północnych Prowincji Niderlandów (SNN). Jego koszt wyniósł około 100 milionów euro.

Sieć światłowodowa przesyłająca dane ze skupisk anten do komputera w Groningen posłużyła również do doprowadzenia szybkiego internetu do 60 szkół w regionie.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. a b W Bałdach otwarto stację radioastronomiczną. PAP, 22 sierpnia 2015.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]