Famur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Famur S.A.
Państwo  Polska
Siedziba Katowice
Adres 40-698 Katowice
ul. Armii Krajowej 51
Data założenia 1922, od 1992 jako S.A.
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Mirosław Bendzera
Udziałowcy TDJ Equity I sp. z o.o. (71,28%)
ING OFE
AVIVA OFE
Nr KRS 0000048716
Zatrudnienie ponad 2500 osób
Giełda GPW
ISIN PLFAMUR00012
Symbol akcji FAMUR (FMF)
Dane finansowe
Kapitał zakładowy 4 815 000 zł
Położenie na mapie Katowic
Mapa lokalizacyjna Katowic
Famur S.A.
Famur S.A.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Famur S.A.
Famur S.A.
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Famur S.A.
Famur S.A.
Ziemia50°12′51,8″N 18°58′35,9″E/50,214389 18,976639
Strona internetowa
Famur S.A., budynek dyrekcji

Famur S.A. – producent maszyn i urządzeń dla przemysłu wydobywczego: górnictwa głębinowego i odkrywkowego oraz wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Produkuje również maszyny i urządzenia na potrzeby kolei oraz przemysłu cementowego.

Grupa Famur S.A. specjalizuje się w produkcji kombajnów ścianowych z napędem elektrycznym lub hydraulicznym, które charakteryzują się budową modułową oraz możliwością zabudowy różnych typów ramion z silnikami o dużej mocy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Widok FMG Famur od bramy głównej

W 1922 w Katowicach powstała spółka akcyjna Stephan, Froelich – Kluepfel AG, zajmująca się produkcją konstrukcji stalowych i urządzeń dla kopalń. W 1930 przyjęła nazwę „Piotrowicka Fabryka Maszyn – Spółka Akcyjna”.

W okresie okupacji 1939-1945 zakład pod nazwą „Stephan, Froelich, Kluepfel – Maschinenfabrik” oprócz produkcji dla górnictwa podjął też produkcję na potrzeby wojskowe.

Po zakończeniu II wojny światowej i powrocie do Polski zakład przeszedł pod zarząd państwowy. W 1951 stał się przedsiębiorstwem państwowym „Piotrowicka Fabryka Maszyn”. Pierwszy kombajn węglowy wyprodukowano w zakładzie w 1952 roku[1]. W 1959 roku przedsiębiorstwo przyjęło imię Juliana Leńskiego. W 1965 Famur zarejestrował znak towarowy, a w 1966 dodano nazwę „Famur” (od: „fabryka maszyn do urabiania”) do nazwy przedsiębiorstwa – od tej chwili przedsiębiorstwo nosiło nazwę Fabryka Maszyn „Famur” im. Juliana Leńskiego w Katowicach[2]. W 1980 Famur oraz 21 innych zakładów weszło w skład Zjednoczenia Producentów Maszyn i Urządzeń Górniczych POLMAG w Katowicach.

W 1990 został przekształcony w jednoosobową spółkę skarbu państwa. W 1995 60% akcji Famuru w ramach Programu Powszechnej Prywatyzacji trafiło do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. W 2002 większość akcji nabył inwestor prywatny. W 2003 od przejęcia 93% akcji Nowosądeckiej Fabryki Maszyn Górniczych Nowomag S.A. rozpoczęto budowę grupy kapitałowej. W 2014 przy siedzibie spółki oddano do użytku śmigłowcowe lądowisko Famur. W styczniu 2015 nastąpiło połączenie ze spółką zależną GEORYT Sp. z o.o., a w czerwcu połączenie ze spółką zależną Zakładem Maszyn Górniczych GLINIK Sp. z o.o. z siedzibą w Gorlicach.

W listopadzie 2014 roku spółka FAMUR przejęła Kluczborską spółkę Famak. Następnie nastąpiła zmiana nazwy firmy z Famak S.A. na FAMUR Famak S.A.

Skład grupy[edytuj | edytuj kod]

W skład grupy Famur poza piotrowicką Fabryką Maszyn Górniczych, producentem kombajnów węglowych wchodzą:

  • FAMUR S.A. Systemy Ścianowe NOWOMAG Oddział w Nowym Sączu – producent systemów odstawy urobku węgla, na które składają się przenośniki zgrzebłowe ścianowe i podścianowe, przenośniki taśmowe oraz kruszarki urobku. Jest częścią grupy Famur; historia fabryki sięga roku 1951, kiedy jako Nowosądeckie Zakłady Przemysłu Terenowego produkowała sprzęt rolniczy oraz prowadziła działalność drukarską i stolarską. W 1976 przedsiębiorstwo przyjęło nazwę Nowosądecka Fabryka Urządzeń Górniczych NOWOMAG i rozpoczęło produkcję dla potrzeb górnictwa. W roku 1992 zakład został przekształcona w spółkę akcyjną, a pod koniec 2003 zakupiony przez Fabrykę Maszyn FAMUR S.A.
  • Fazos S.A. z Tarnowskich Gór – producent zmechanizowanych obudów ścianowych, w 2014 połączony z ZMG GLINIK Sp. z o.o.
  • FAMUR S.A. Systemy Transportowe PIOMA Oddział w Piotrkowie Trybunalskim, wraz z zakładem Pioma Odlewnia sp. z o.o. – producent maszyn górniczych
  • FAMUR S.A. Systemy Chodnikowe REMAG Oddział w Katowicach – lider w Polsce i liczący się na świecie producent kombajnów chodnikowych
  • FAMUR S.A. Systemy Ścianowe GLINIK Oddział w Gorlicach – producent maszyn i urządzeń górniczych
  • FAMUR Famak S.A. Systemy energetyczne, górnicze, hutnicze i ścięgnowe w Kluczborku – producent zamówień dla branży energetycznej, górniczej, hutniczej i stoczniowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Katowice 1865–1945. Zarys rozwoju miasta. Red. J. Szaflarski, Śląski Instytut Naukowy w Katowicach, Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice 1978, s. 17.
  2. Famur | Piotrowice Katowice, www.piotrowice.katowice.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]