Federalny Cmentarz Wojskowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Federalny Cmentarz Wojskowy
Федеральное военное мемориальное кладбище
ilustracja
Państwo

 Rosja

Obwód

 moskiewski

Miejscowość

Mytiszczi

Typ cmentarza

panteon narodowy

Stan cmentarza

czynny

Powierzchnia cmentarza

55 ha

Data otwarcia

2013

Zarządca

Ministerstwo Obrony Rosji

Architekt

Siergiej Goriajew

Położenie na mapie obwodu moskiewskiego
Mapa konturowa obwodu moskiewskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Federalny Cmentarz Wojskowy”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Federalny Cmentarz Wojskowy”
Ziemia55°55′38″N 37°40′31″E/55,927222 37,675278
Strona internetowa

Federalny Cmentarz Wojskowy (ros. Федеральное военное мемориальное кладбище), właściwie Federalna Państwowa Instytucja „Federalny Pamiątkowy Cmentarz Wojskowy” (ros. Федеральное государственное учреждение «Федеральное военное мемориальное кладбище») − cmentarz rosyjski mający pełnić rolę panteonu narodowego, w którym mają być chowani przywódcy państwowi, marszałkowie ZSRR i Federacji Rosyjskiej, generałowie, bohaterowie ZSRR, bohaterowie Federacji Rosyjskiej oraz inne zasłużone osoby[1]. Cmentarz zlokalizowany jest w podmoskiewskich Mytiszczach, został otwarty latem 2013 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Federalny Cmentarz Wojskowy zajmuje powierzchnię 55 hektarów[2]. Decyzja o jego budowie zapadła, dekretem prezydenta Władimira Putina z 11 lipca 2001 roku[3]. Głównym architektem nekropolii był Siergiej Witaljewicz Goriajew[4], a koszt jej wzniesienia wyniósł 4 miliardy rubli[5]. Inwestycja dla władz rosyjskich była o tyle ważna, że na prestiżowych i historycznych cmentarzach Moskwy, m.in. na cmentarzu Nowodziewiczym zaczynało już powoli brakować miejsc[4]. Przyjmuje się, że swe miejsce spoczynku będzie mogło znaleźć na nim przeszło 30 tysięcy osób zasłużonych dla państwa rosyjskiego[5]. Zgodnie z przewidywaniami architektów cmentarz będzie mógł służyć przez blisko 200 lat[4].

Budowa rozpoczęła się w 2008 roku. Federalny Cmentarz Wojskowy został uroczyście otwarty 21 czerwca 2013 roku[6]. Tego dnia z honorami pochowany został tam nieznany żołnierz z czasów wielkiej wojny ojczyźnianej, który poległ w walkach o Smoleńsk[2][6]. 30 sierpnia 2013 roku patriarcha Cyryl przewodniczył uroczystościom wmurowania kamienia węgielnego pod budowę cmentarnej cerkwi, która dedykowana będzie św. Sergiuszowi z Radoneża[7]. Pierwszą pochowaną na cmentarzu zasłużoną osobą został Michaił Kałasznikow. Pogrzeb odbył się 27 grudnia 2013 roku, a obrzędom przewodniczył metropolita kruticki i kołomieński Juwenaliusz[8]. Istnieje możliwość, że w przyszłości na cmentarz zostaną przeniesione ciała i prochy osób pochowanych na Cmentarzu przy Murze Kremlowskim, m.in. Włodzimierza Lenina, Józefa Stalina, Leonida Breżniewa i Jurija Gagarina i innych dygnitarzy z czasów radzieckich[1][2].

Kryteria pochówku[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2004 roku rząd Federacji Rosyjskiej ustalił ścisłe kryteria wyboru osób, które mogą zostać pochowane na Federalnym Cmentarzu Wojskowym[2]. Są one następujące:

Pochowani[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Pochowani na Federalnym Cmentarzu Wojskowym.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]