Feliks Rączkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Feliks Rączkowski (ur. 1906 w Szczaworyżu k. Buska-Zdroju, zm. 1989 w Warszawie) – polski organista i kompozytor.

Absolwent Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu (przez pewien czas był członkiem tego zgromadzenia). W latach (1933-1936) studiował w warszawskim konserwatorium grę na organach u Bronisława Rutkowskiego i kompozycję u Kazimierza Sikorskiego.

Od 1947 przez blisko 30 lat profesor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Do jego absolwentów należeli Augustyn Bloch i Marian Sawa. W latach 1945-1970 pracował jako organista w kościele Św. Krzyża w Warszawie. Występował z koncertami w Polsce i we Włoszech.

Komponował utwory organowe i wokalne. Autor licznych opracowań pieśni kościelnych. Pracą jego życia jest śpiewnik "Śpiewajmy Bogu", który był i jest używany w całej Polsce. Zawiera harmonizacje w układzie czterogłosowym części stałych mszy świętej, śpiewów mszalnych, psalmów, pieśni eucharystycznych, uwielbienia, na adwent, kolęd i pastorałek, pieśni na wielki post, na okres wielkanocny, na okres zwykły, pieśni maryjnych, pieśni na cześć świętych, nabożeństw. Do wirtuozowskich dzieł należą Temat z wariacjami i Suita kolędowa.