Feliks i Regula

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święci
Feliks i Regula
męczennicy
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia III wiek
Egipt
Data i miejsce śmierci ok. 302
Turic
Czczeni przez Kościół katolicki
Wspomnienie 11 września
Patroni Zurychu

Feliks i Regula (zm. ok. 302 w Turicu) – rodzeni bracia, rzymscy żołnierze legendarnej Legii Tebańskiej, męczennicy chrześcijańscy, święci Kościoła katolickiego.

Krypta trójki męczenników w Wasserkirche w Zurychu.

Byli chrześcijanami pochodzącymi z Egiptu i podkomendnymi św. Maurycego stacjonującymi w Agaunum na terenie dzisiejszej Szwajcarii. W czasie prześladowań przez Maksymiana (286–305) i pogromu Legionu, uciekli z obozu razem z Eksuperancjuszem, docierając nad rzekę Limmat w okolice Turicu (dzisiejszy Zurych). Prawdopodobnie byli pierwszymi na tych terenach szerzącymi słowo Boże. Tu zostali pojmani i ścięci wraz z towarzyszem niedoli.

Według legendy egzekucja miała miejsce na małej rzecznej wyspie, na której zostały głowy, natomiast ciała pochowano w innym miejscu. Feliks miał bez niej przejść jeszcze 40 jardów zanim padł. Na wyspie wybudowano kościół Wasserkirche, a nad ich grobem, odkrytym przez Karola Wielkiego (+814), wybudowano w ok. VIII wieku inny kościół (obecnie katedra) Grossmünster. Ciała połączone z głowami (kefaloforia) spoczęły w kaplicy Dwunastu Apostołów. W tej samej kaplicy znalazły się w 1233 roku relikwie Karola Wielkiego, które sprowadzono do Zurychu.

Prowadzone prace archeologiczne w podziemiach Wasserkirche odkryły kamień nagrobny męczenników pochodzący prawdopodobnie z XI wieku, co potwierdziło istnienie kultu męczenników.

Do reformacji w XVI wieku czczono męczenników zarówno w Wasserkirche oraz Grossmünster jaki i w Fraumünster, kościele powstałym na zachodnim brzegu Limmat. Podczas reformacji szczątki męczenników trafiły do kościoła parafialnego w Andermatt. Po wybudowaniu w Zurychu kościoła pod wezwaniem świętych (Church St Felix und St Regula) w 1950 roku, ponownie wróciły do "rodzinnego" miasta (z wyjątkiem głów).

Feliks i Regula, razem ze swoim sługą Eksuperancjuszem, są patronami Zurychu.

Ich wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 11 września.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]