Ferrero

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy przedsiębiorstwa. Zobacz też: inne znaczenia.
Ferrero S.p.A.
Ilustracja
Państwo  Włochy
Siedziba Alba
Data założenia 1946
Forma prawna Spółka akcyjna
Prezes Giovanni Ferrero
Zatrudnienie ok. 33 tys.
brak współrzędnych
Strona internetowa

Ferrero S.p.A. – włoskie przedsiębiorstwo o światowym zasięgu produkujące słodycze (głównie na bazie czekolady), przekąski i napoje. Siedziba firmy znajduje się w miejscowości Alba, w Piemoncie, we Włoszech. Na całym świecie firma posiada 22 fabryki zatrudniając około 33000 osób i produkuje rocznie około 365 tys. ton Nutelli[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia tej rodzinnej firmy rozpoczęła się w 1946 zaraz po wojnie, gdy słodycze oraz cukierki były praktycznie niedostępne i kupowano je tylko na specjalne okazje. Było to w północno-zachodniej części Włoch, w miasteczku Alba. Mistrz cukierniczy, Pietro Ferrero rozwinął masowy system produkcji słodyczy.

Pierwszym produktem firmy Ferrero była Pasta Gianduja, czekolada orzechowa do smarowania, która była pierwowzorem produktu Nutella[2]. Po pierwszym sukcesie firma ta wprowadziła na rynek wiele znanych produktów.

Pomimo że Pietro Ferrero i jego brat Giovanni stworzyli fundamenty marki Ferrero, to największa ekspansja firmy na rynku nastąpiła za rządów jego syna, Michele Ferrero. To właśnie w latach 50. Ferrero weszło ze swoimi produktami na rynki europejskie i pozaeuropejskie[3].

W latach 60. i 70. firma otworzyła swoje biura w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Ekwador czy Portoryko. Na początku lat 90. Ferrero otworzyło swój oddział w Warszawie, a następnie w 1996 zakład produkcyjny w Belsku Dużym k. Grójca.

W 2007 roku firma zaczęła rozbudowę filii w Belsku Dużym, która jest jedną z największych w Europie.

Produkty[edytuj | edytuj kod]

Ferrero produkuje kilka linii wyrobów cukierniczych pod różnymi nazwami handlowymi, jednym z najpopularniejszych jest krem z czekolady i orzechów laskowych, Nutella, produkowana od 1964 roku[4]. Produkcja Nutelli wykorzystuje jedną czwartą światowej produkcji orzechów laskowych[5].

Oprócz Nutelli firma produkuje m.in. Ferrero Rocher, Pocket Coffee, Mon Chéri, Giotto, Raffaello. Linia Kinder to takie produkty jak Kinder niespodzianka, Kinder Joy, Kinder Choco-Bons, Kinder Bueno, Kinder Delice, Kinder Mleczna Kanapka, Kinder Pingui, Kinder Country, Kinder Maxi King, Kinder Duplo, Tic Tac, Kinder Chocolate.

Ferrero produkuje również produkty Thorntons, po przejęciu tej firmy w 2015 roku[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Italy’s richest man, Michele Ferrero, dies after illness (ang.). dw.com. [dostęp 2016-11-11].
  2. Dany Mitzman: Nutella: How the world went nuts for a hazelnut spread (ang.). bbc.com, 2014-05-18. [dostęp 2016-11-11].
  3. A STORY OF A FAMILY (ang.). ferrero.com. [dostęp 2016-11-11].
  4. Annalisa Merelli: Goodbye to Michele Ferrero, the man who gave us Nutella (ang.). qz.com. [dostęp 2016-11-11].
  5. Dan Charles: Thanks To Nutella, The World Needs More Hazelnuts (ang.). npr.org. [dostęp 2016-11-11].
  6. Sarah Butler, Sean Farrell: Thorntons bought by Ferrero for £112m (ang.). The Guardian, 2015-06-22. [dostęp 2016-11-11].