Ferrero

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ferrero S.p.A.
Ferrero S.p.A.
Forma prawna Spółka akcyjna
Założyciel(e) Pietro Ferrero
Data założenia 1946
Państwo  Włochy
Siedziba Alba
Branża Spożywcza
Produkty Słodycze
brak współrzędnych
Strona internetowa

Ferrero S.p.A. – włoskie przedsiębiorstwo o światowym zasięgu produkujące słodycze (głównie na bazie czekolady), przekąski i napoje. Siedziba firmy znajduje się w miejscowości Alba, w Piemoncie, we Włoszech.

Historia tej rodzinnej firmy rozpoczęła się w 1946 zaraz po wojnie, gdy słodycze oraz cukierki były praktycznie niedostępne i kupowano je tylko na specjalne okazje. Było to w północno-zachodniej części Włoch, w miasteczku Alba. Mistrz cukierniczy, Pietro Ferrero rozwinął masowy system produkcji słodyczy.

Pierwszym produktem firmy Ferrero była Pasta Gianduja, czekolada orzechowa do smarowania, która była pierwowzorem produktu Nutella. Po pierwszym sukcesie firma ta wprowadziła na rynek wiele znanych produktów.

Pomimo że Pietro Ferrero i jego brat Giovanni stworzyli fundamenty marki Ferrero, to największa ekspansja firmy na rynku nastąpiła za rządów jego syna, Michele Ferrero. To właśnie w latach 50. Ferrero weszło ze swoimi produktami na rynki europejskie i pozaeuropejskie.

W latach 60.i 70. firma otworzyła swoje biura w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Ekwador czy Portoryko. Na początku lat 90. Ferrero otworzyło swój oddział w Warszawie, a następnie w 1996 zakład produkcyjny w Belsku Dużym k. Grójca.

W 2007 roku firma zaczęła rozbudowę filii w Belsku Dużym, która doprowadzi ją do jednej z największych w Europie.

Najpopularniejsze produkty tej firmy to: Ferrero Rocher, Raffaello, Mon Cheri, Tic Tac, Nutella, Pocket Coffee, Kinder Czekolada, Kinder Riegel, Kinder niespodzianka, Kinder Joy, Kinder Choko-Bons, Kinder Bueno, Kinder Delice, Kinder Mleczna Kanapka, Kinder Pingui, Kinder Country, Kinder Maxi King i Duplo.