Fiorenza Cossotto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Fiorenza Cossotto (ur. 22 kwietnia 1935 w Crescentino) – włoska śpiewaczka operowa (mezzosopran).

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Fiorenza Cossotto ukończyła z wyróżnieniem Turyńską Akademię Muzyczną. W 1957 r. zadebiutowała w operze Dialogi karmelitanek Francisa Poulenca jako Siostra Matylda. W 1958 r. zwróciła na siebie uwagę międzynarodowego środowiska muzycznego grając Jane Seymour w Annie Boleyn Gaetana Donizettiego. Od 1959 r. występowała na deskach najbardziej znanych światowych oper: jako Neris w Medei Luigiego Cherubiniego (w londyńskiej The Royal Opera, u boku Marii Callas), w tytułowej roli w Faworycie Gaetano Donizettiego (w La Scali w Mediolanie) oraz jako Amneris w Aidzie Giuseppe Verdiego (w nowojorskiej Metropolitan Opera). W tej ostatniej roli występowała następnie przez dwadzieścia lat - od 1968 r. do 1988 r. W wieku lat siedemdziesięciu pożegnała się ze sceną.

Fiorenza Cossotto wykonywała nie tylko partie typowo mezzosopranowe. Z powodzeniem grała również niektóre role przeznaczone dla niskich sopranów (Santuzzy w Rycerskości wieśniaczej Pietra Mascagniego, Adalgizy w Normie Vincenza Belliniego, itp.). Nagrała też płytę z sopranowymi ariami z oper Verdiego.

Słynne role[edytuj | edytuj kod]

Występy w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W 1975 roku wystąpiła w Teatrze Wielkim w Warszawie w partii Azuceny[potrzebny przypis].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Przez czterdzieści lat mężem artystki był włoski bas Ivo Vinco; miała z nim syna, Roberta. Związek ten zakończył się rozwodem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]