Przejdź do zawartości

Fort Szcza-M Twierdzy Warszawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wał główny fortu i fosa dzieła
Wał główny fortu, widoczne wejście do jednego ze schronów

Fort Szcza-M (ros. Щ-М), także fort Rakowiec[1] – punkt oporu pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa, wzniesiony w latach 90. XIX wieku.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Fort jest jednym z sześciu standardowych punktów oporu Imperium Rosyjskiego, jakimi w latach 1889-92 uzupełniono pierścienie Twierdzy Warszawa i jedyny, jaki przetrwał do dnia dzisiejszego (pozostałe to: XIA, XIIA, XIVA, M-Cze (М-Ч) oraz W-Szcza (В-Щ)). Projekt zakładał budowę dzieła ziemnego o charakterystycznym narysie − styk czół cofnięto względem styków z barkami. Punkt otaczała szeroka fosa. Pod wałem, na styku barków i czół wzniesiono dwa betonowe schrony amunicyjne.

Po roku 1909, w ramach likwidacji twierdzy, punkt został przeznaczony do kasacji, ale rozkazu z nieznanych powodów nie wykonano. Obecnie bardzo dobrze zachowane dzieło jest częścią parku na osiedlu Rakowiec (pomiędzy ulicami Grzeszczyka i Korotyńskiego) i praktycznie jedynym obiektem fortecznym w Warszawie włączonym w tkankę urbanistyczną miasta − bez szkody dla jego wartości zabytkowej, a z korzyścią dla mieszkańców. Istnieją również odcinki wałów, łączących punkt z sąsiednimi fortami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jarosław Zieliński: Aneks. Forty warszawskie − stan zachowania. Wizja lokalna przeprowadzona w dn. 21 i 24 października 1997 r., [w:] Śladami nazw miejskich Warszawy. Warszawa: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, 2012, s. 277. ISBN 978-83-62189-21-2.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]