Przejdź do zawartości

Fort X Twierdzy Warszawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Widok ogólny pozostałości fortu − zniekształcony wał główny

Fort X („Augustówka“, „Siekierki“) – jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa, wybudowany w latach 80. XIX wieku.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na położenie na terenie podmokłym, blisko brzegów Wisły, budowniczowie fortu nie wyposażyli go w żadne ceglane bądź betonowe schrony, nadając mu kształt ziemnej, dwuwałowej baterii otoczonej mokrą fosą. Umocnienie zamykało dolinę Wisły. W 1913 w ramach likwidacji twierdzy część elementów fortu zniszczono. W 1939 w oparciu o fort broniły się wojska polskie, a w 1944 niemieckie.

Po wojnie na jego terenie urządzono strzelnicę wojskową[1].

Obecnie pozostałości fortu można łatwo obejrzeć z Trasy Siekierkowskiej, w czasie budowy której teren umocnienia został uporządkowany, jednak bez wykorzystania jego walorów jako zabytku.

Fort otoczony był kilkoma mniejszymi satelitarnymi stanowiskami obronnymi. Jedno z nich mieściło się w rejonie dzisiejszej ul. Wolickiej 13; jest ono dobrze widoczne na zdjęciach lotniczych z lat 30. i 40.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jarosław Zieliński: Aneks. Forty warszawskie − stan zachowania. Wizja lokalna przeprowadzona w dn. 21 i 24 października 1997 r., [w:] Śladami nazw miejskich Warszawy. Warszawa: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, 2012, s. 279. ISBN 978-83-62189-21-2.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]