Dzieło D-8 Twierdzy Modlin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dzieło D-8
punkt oporu Nr 8 (Twierdza Modlin)
Symbol zabytku nr rej. A-667 z 14.02.2006
Państwo

 Polska

Miejscowość

Czarnowo

Ukończenie budowy

1912-14

Położenie na mapie gminy Pomiechówek
Mapa konturowa gminy Pomiechówek, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Dzieło D-8punkt oporu Nr 8 (Twierdza Modlin)”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Dzieło D-8punkt oporu Nr 8 (Twierdza Modlin)”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Dzieło D-8punkt oporu Nr 8 (Twierdza Modlin)”
Położenie na mapie powiatu nowodworskiego
Mapa konturowa powiatu nowodworskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Dzieło D-8punkt oporu Nr 8 (Twierdza Modlin)”
Ziemia52°28′37,92″N 20°45′57,22″E/52,477200 20,765894
Dzieło D-8: Tradytor artyleryjski
Dzieło D-8: Schron obserwacyjny

Dzieło D-8 – jedno z dzieł pośrednich Twierdzy Modlin, wzniesione w ramach budowy drugiego, zewnętrznego pierścienia fortów w latach 1912-1915.

Umocnienie wzniesiono w miejscowości Czarnowo. Zadaniem jego było zamknięcie doliny Narwi we wschodniej części twierdzy oraz drogi wiodącej do Serocka. Dla wykonania tego zadania fort wzniesiono pod postacią dużego tradytora artyleryjskiego dla trzech dział, bronionego dodatkowo przez kaponierę oraz schronu-podwalni. Wał główny dzieła wyposażono w stanowiska dla piechoty oraz betonowe schrony obserwacyjne; nie zamontowano planowanych stanowisk pancernych.

Dzieło przetrwało do naszych czasów w bardzo dobrym stanie, łącznie z zamontowaną na jego stropie w okresie międzywojennym eksperymentalną kopułą bojową dla ckm. Obecnie znajduje się na terenie ogródków działkowych.