Fort VIIA Twierdzy Warszawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Służewiec na zdjęciu lotniczym z sierpnia 1944 r. Romboidalna konstrukcja na środku to Fort VIIA Twierdzy Warszawa, po prawej od niego ulica Puławska, na dole zabudowania wsi Służewiec, a poniżej nich teren Toru wyścigów konnych, po lewej od toru zabudowa Wyczółek, w prawym górnym rogu zdjęcia Ksawerów.
Budynki fortu

Fort VIIA („Służewiec”) – punkt oporu zewnętrznego pierścienia Twierdzy Warszawa, wybudowany w latach dziewięćdziesiątych XIX w. Leży na terenie osiedla Służewiec Południowy w ramach Służewia na warszawskim Mokotowie.

Zadaniem punktu była obrona drogi wiodącej do Puław, czyli dzisiejszej ulicy Puławskiej. Ponieważ zbudowany został później niż większość fortów twierdzy, wzniesiono go z użyciem nowocześniejszych metod. Schrony umocnienia zbudowano z użyciem betonu. Po 1909 roku, w ramach likwidacji twierdzy, wysadzono wszystkie schrony bojowe. Zachowano jednak położony w środkowej części betonowy schron magazynowy.

W okresie powojennym punkt oporu stał się własnością wytwórni filmowej „Czołówka”. Obecnie (2006/7) planowane jest wzniesienie na jego terenie osiedla mieszkaniowego, co wzbudza obawy o zachowanie zabytku.

Wpisany do rejestru zabytków jako: fort VII-A „Służewiec”, al. Lotników 1, 1883, nr rej.: 1478 z 27.01.1992

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]