Fort VIIA Twierdzy Warszawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Widok na teren fortu z powietrza, od strony południowo-zachodniej
Służewiec na zdjęciu lotniczym z sierpnia 1944 r. Romboidalna konstrukcja na środku to Fort VIIA Twierdzy Warszawa, po prawej od niego ulica Puławska, na dole zabudowania wsi Służewiec, a poniżej nich teren Toru wyścigów konnych, po lewej od toru zabudowa Wyczółek, w prawym górnym rogu zdjęcia Ksawerów.
Relikty fortu

Fort VIIA („Służewiec”) – punkt oporu zewnętrznego pierścienia Twierdzy Warszawa, wybudowany w latach 90. XIX w. Znajduje się na terenie osiedla Służewiec Południowy w warszawskiej dzielnicy Mokotów.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Zadaniem punktu była obrona drogi wiodącej do Puław, czyli dzisiejszej ulicy Puławskiej. Ponieważ zbudowany został później niż większość fortów twierdzy, wzniesiono go z użyciem nowocześniejszych metod. Schrony umocnienia zbudowano z użyciem betonu. Po 1909, w ramach likwidacji twierdzy, wysadzono wszystkie schrony bojowe. Zachowano jednak położony w środkowej części betonowy schron magazynowy.

W okresie powojennym punkt oporu stał się własnością wytwórni filmowej „Czołówka”.

Wpisany do rejestru zabytków jako: fort VII-A „Służewiec”, al. Lotników 1, 1883, nr rej.: 1478 z 27.01.1992.

Na północ od fortu wybudowano w latach 70. XX w. osiedle Służew Fort[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Barbara Petrozolin-Skowrońska (red.), Encyklopedia Warszawy, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 790, ISBN 83-01-08836-2.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]