Fort VII Twierdzy Warszawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fort VII: Zalane koszary szyjowe.
Fort VII: Wejście na teren fortu. Widoczna fosa
Fort VII: Koszary w środku.

Fort VII ("Zbarż") – jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa położony w dzielnicy Włochy na osiedlu Zbarż między ulicami: Wirażową, Żwirki i Wigury, Winiarską i Benetta o powierzchni 29,7 ha[1]. Poprzednim w kolejności jest Fort VI "Okęcie", zaś następnym Fort VIII "Służew".

Opis[edytuj | edytuj kod]

Jednowałowy, otoczony fosą fort zbudowano na planie pięcioboku w latach 1883–1908[1]. W ramach likwidacji twierdzy po 1909 roku fort został częściowo rozebrany. W czasie jednej z modernizacji wzniesiono jedną z niewielu w Warszawie betonową kaponierę przeciwskarpową, której potężne ruiny istnieją do dziś. Zachowały się także koszary szyjowe.

We wczesnych latach okupacji doszło do zatkania systemu odwodnienia, co spowodowało zalanie fosy i dziedzińca fortu. Po wojnie teren zajmowało wojsko. Budynki wojskowe istniały na tym terenie do 1999 roku[1].

Do 2019 roku działki obejmujące fort były własnością Skarbu Państwa, Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” oraz kilku innych inwestorów. Fort nie był wykorzystywany, obecnie jest w stanie ruiny. Otoczenie fortu jest częściowo wykorzystywane jako ogródki działkowe. Konstrukcja budowli została częściowo naruszona przez budowę przebiegającej obok drogi ekspresowej S79[1].

W 2019 roku teren został zakupiony przez Atenor Poland, który planuje w tym miejscu zabudowę biurowo-hotelową. Prace budowlane mają rozpocząć się w 2022 roku. Za projekt odpowiada pracownia JEMS Architekci[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Weseła Wojnarowicz, Paweł Gnieszawa-Słodkowski: Dzielnica Włochy. Parki, zieleńce, zabytki.... Warszawa: Urząd Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy, 2012, s. 18. ISBN 978-83-928365-4-4. [dostęp 2015-09-18]. (pol.)
  2. Fort 7, 300,000 m² of office space near Warsaw, ATENOR [dostęp 2021-01-24] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]