Fort VII Twierdzy Warszawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fort VII: Zalane koszary szyjowe.
Fort VII: Wejście na teren fortu. Widoczna fosa
Fort VII: Koszary w środku.

Fort VII ("Zbarż") – jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa położony w dzielnicy Włochy na osiedlu Zbarż pomiędzy ulicami: Wirażową, Żwirki i Wigury, Winiarską i Benetta o powierzchni 29,7 ha[1]. Fort został wybudowany w latach 1883–1908[1]. Poprzednim w kolejności jest Fort VI "Okęcie", zaś następnym Fort VIII "Służew".

Jednowałowy, otoczony fosą fort zbudowano na planie pięcioboku. W ramach likwidacji twierdzy po 1909 roku fort został częściowo rozebrany. W czasie jednej z modernizacji wzniesiono jedną z niewielu w Warszawie betonową kaponierę przeciwskarpową, której potężne ruiny istnieją do dziś. Zachowały się także koszary szyjowe.

We wczesnych latach okupacji doszło do zatkania systemu odwodnienia, co spowodowało zalanie fosy i dziedzińca fortu. Po wojnie teren zajmowało wojsko. Budynki wojskowe istniały na tym terenie do 1999 roku[1].

Obecnie otoczenie fortu wykorzystywane jest jako ogródki działkowe. Sam fort, znajdujący się w stanie ruiny, jest własnością Skarbu Państwa, Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” oraz kilku innych inwestorów. Konstrukcja budowli została częściowo naruszona przez budowę drogi ekspresowej S79[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Weseła Wojnarowicz, Paweł Gnieszawa-Słodkowski: Dzielnica Włochy. Parki, zieleńce, zabytki.... Warszawa: Urząd Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy, 2012, s. 18. ISBN 978-83-928365-4-4. [dostęp 2015-09-18]. (pol.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]