Francis Huster

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Francis Huster
Francis Huster
Data i miejsce urodzenia 8 grudnia 1947
Francja Neuilly-sur-Seine
Strona internetowa

Francis "Francisco" Huster (ur. 8 grudnia 1947 w Neuilly-sur-Seine, w regionie Île-de-France, w departamencie Hauts-de-Seine) – francuski aktor, reżyser i scenarzysta filmwy, teatralny i telewizyjny.

Życiorys[edytuj]

Syn Toscane Hustera, dyrektora handlowego komercyjnych produkcji Lancia, i Elisy, właścicielki pracowni krawieckiej (rodzice rozwiedli się po 38 latach małżeństwa), wychowywany był wraz ze starszym bratem Jean-Pierre'em, nazywanym także "JP" (ur. 1944) i młodszą o 15 miesięcy siostrą Muriel (ur. 1949). Jego ojciec, często nieobecny, chciał, by Francis był mistrzem roweru, motocykla, piłki nożnej lub narciarstwa. Francis rozważał zawód chirurga, którym był jego wuj Albert. Jego babka Rose Ruchli ze strony matki pochodziła z Polski, jej mąż Mathis miał pochodzenie rosyjskie; dziadkowie przybyli do Paryża tuż przed wojną. To z powodu jego babki, prawdziwej pasjonatki filmu, został aktorem. Jego bohaterami ekranowymi byli John Wayne, Gary Cooper i Steve McQueen.

Francis był bardzo dobrym uczniem w szkole średniej Lycée Carnot w Paryżu w XVII-wiecznej dzielnicy. Uczęszczał do Conservatoire Municipal. W wieku piętnastu lat postanowił zostać aktorem i studiował sztukę dramatyczną w Cours Florent François i Rue Blanche. Kilka lat później, miał zostać nauczycielem we Florent. W 1968 roku udał się do Konserwatorium Narodowego/Conservatoire National d'Art dramatique. W latach 1971-81 występował słynnej Comédie Française, gdzie odgrywał kilka ważnych ról romantycznych, takich jak Lorenzaccio Alfreda de Musseta, Don Juan i Guy Blas.

W 1970 roku zadebiutował na dużym ekranie w dramacie Upadek ojca Mouret (La Faute de l'abbé Mouret) jako tytułowy bohater Serge Mouret na podstawie powieści Émile Zoli. Jego kolejne role, m.in. w komedii romantycznej Co robi wyrabia Dawid biegnąc? (Qu'est-ce qui fait courir David?, 1981) z Charles'em Aznavourem i Anouk Aimée, dramacie Serge'a Gainsbourga Równik (Équateur, 1983), filmie muzycznym Claude'a Leloucha Jedni i drudzy (Les Uns et les autres, 1983) z Fanny Ardant, Jamesem Caan i Geraldine Chaplin, dramacie Andrzeja Żuławskiego Kobieta publiczna (La Femme publique, 1984) z Valérie Kaprisky i Lambertem Wilsonem. W 1986 roku wyreżyserował swój pierwszy film Na volé Charlie Spencer. Wielkim hitem okazała się komedia Kolacja dla palantów (Le Dîner de cons, 1998).

Jest żonaty z brazylijską aktorką Cristianą Réali. Mają dwie córki - Elisę (ur. 4 maja 1998) i Toscane (ur. 20 marca 2003).

Wybrana filmografia[edytuj]

filmy kinowe[edytuj]

filmy TV[edytuj]

  • 1975: Ondine jako Poeta
  • 1973: Skąpiec (L'Avare) jako Cléante

seriale TV[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]